[Rowerem na zakupy] Pływalnia „Orka” nie leje wody. Będzie rynna dla rowerów.

Miesiąc temu …

Miesiąc temu poprosiliśmy MOSiR o zamontowanie metalowej rynny w schodach przy wejściu do Pływalni Orka od strony ulicy Młynarskiej, ułatwiającej wprowadzanie rowerów. Stojaki rowerowe są umieszczone w miejscu do którego można dostać się tylko za pomocą schodów. Proponujemy użycie ceownika stalowego o szerokości około 100 mm.

Schemat rynny rowerowej

Źródło schematu: www.uml.lodz.pl

Dziś dostaliśmy odpowiedź. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 22.04.2013 pragnie poinformować, że dokona montażu metalowej rynny ułatwiającej wprowadzanie rowerów przy wejściu do pływalni Orka. Rynna zostanie wykonana podczas przerwy technicznej obiektu, która przewidziana jest w terminie 1-31 lipca 2013.

Rynna rowerowa, pływalnia Orka, Radom

Tym precedensem, do niskokosztowych ułatwień dla rowerzystów w Radomiu dołącza rynna, na świecie od wielu lat dość powszechnie używana. Macie pomysły na inne lokalizacje takich „prowadnic rowerowych”? My kilka już mamy.

Rowerem na basen? Z radością!

Mieszka I. Słupków na razie nie będzie

W połowie kwietnia …

W połowie kwietnia zwróciliśmy się do MZDiK z wnioskiem o montaż słupków oraz barier uniemożliwiających wjazd samochodów na drogę rowerową przy ul. Mieszka I na odcinku od skrzyżowanie z ulicą Perzanowską do skrzyżowania z ulicą Piastowską. Okazuje się bowiem, że nowa nawierzchnia ciągu rowerowego jest nagminnie niszczona przez poruszające się po nim nielegalnie pojazdy samochodowe.

Radom. Mieszka I, samochód na drodze rowerowejŹródło zdjęcia: Mistrzowie Parkowania w Radomiu

Niestety na razie ten stan będzie się utrzymywał, poniżej przedstawimy odpowiedź Zarządu Dróg:

W odpowiedzi na pismo przesłane drogą elektroniczną z dnia 19.04.2013r. dotyczące montażu słupków i barier przy ścieżce rowerowej wzdłuż ul. Mieszka I (od. od ul. Perzanowskiej do ul. Piastowskiej), Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu informuje, iż projekt przebudowy ul. Mieszka I nie przewidywał montażu ww. urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego na przedmiotowym odcinku ulicy i z uwagi na ograniczone środki finansowe nie będą one zamontowane. Należy tutaj zaznaczyć, iż wyeliminowanie poruszania się pojazdów po ścieżce rowerowej nie może być rozwiązywane jedynie poprzez ustawianie fizycznych wygrodzeń, a wobec kierowców łamiących podstawowe przepisy Prawa o ruchu drogowym winny być podejmowane działania dyscyplinarne, za co odpowiedzialne są Straż Miejska lub Komenda Miejska Policji w Radomiu.

Z uwagi jednak na zaistniały problem, tutejszy Zarząd będzie na bieżąco monitorował sytuację ruchową na przedmiotowym odcinku ulicy, a w przypadku zauważenia zachowań kierowców opisanych w Pana piśmie zostaną podjęte właściwe środki zaradcze.

Obszar ogólnomiejski: 25.15. Kontrapasy na 33 ulicach

W ramach budżetu …

W ramach budżetu obywatelskiego trzy propozycje Bractwa Rowerowego zostały zaakceptowane i dopuszczone do etapu głosowania, pierwszy to: 

Tytuł projektu
Usprawnienie ruchu rowerowego na terenie miasta Radomia
Nr wniosku
25.15
Lokalizacja projektu
Projekt ogólnomiejski

Zagłosuj! >>>

Opis projektu wraz uzasadnieniem
Celem projektu jest usprawnienie ruchu rowerowego na terenie  miasta Radomia. W ostatnim czasie w Radomiu dopuszczono na kilku ulicach jednokierunkowych ruch rowerów pod prąd. Jazda pod prąd pozwala ominąć ulice i skrzyżowania niebezpieczne dla rowerzystów, często skraca też drogę, co z kolei promuje ruch rowerowy.  Z kolei w  policyjnym  Systemie  Ewidencji Wypadków  i  Kolizji  nie  odnotowano  zdarzeń  z  udziałem  rowerzystów  na  tych ulicach czyli rozwiązania takie należy uznać za bezpieczne. W związku z powyższym wnosimy o kompleksowe zastosowanie tego typu ułatwień na wymienionych poniżej ulicach. Ze względu na małe natężenie ruchu samochodowego wnosimy o zastosowanie najtańszego rozwiązania
czyli dodanie do odpowiednich znaków tabliczki T-22.

1.  Bogusławskiego (fragment)
2.  Brandta
3.  Chełmońskiego
4.  Dzika
5.  Grodzka (fragment)
6.  Jagielloński (fragment)
7.  Jaracza
8.  Jasińskiego
9.  Kaszubska
10.  Kelles-Krauza (fragment)
11.  Koszarowa
12.  Kościelna (fragment)
13.  Kośna
14.  Krótka
15.  Lubońskiego
16.  Ludwikowska
17.  Mała
18.  Mechaniczna
19.  Metalowa
20.  Nowogrodzka
21.  Planty (fragment)
22.  Pusta (fragment)
23.  Rynek
24.  Sierpniowa
25.  Solskiego
26.  Sowińskiego
27.  Stare Miasto (fragment)
28.  Struga (fragment)
29.  Strzelecka
30.  Wąska
31.  Wierzbicka (fragment)
32.  Zakręt (fragment)
33.  Żeromskiego (fragmenty)

Ponadto wnosimy o umożliwienie jazdy rowerzystom na wprost z ulicy Kelles-Krauza w ulicę Kolberga i w przeciwnym kierunku. Do wykonania: wybudowanie kilku metrów DDR, dodanie do znaku C-2 „Nakaz skrętu w prawo” tabliczki T-22 „Nie dotyczy rowerów”. Przejazd bezkolizyjny w kierunku ulicy Kelles-Krauza na dodatkowej fazie zielonej dla rowerzystów (max. 10 sekund), faza uruchamiana tylko wtedy, gdy rowerzysta zostanie wykryty przez pętle indukcyjną. Przejazd bezkolizyjny w kierunku ulicy Kolberga na fazie zielonej dla pojazdów skręcających w lewo w ulicę 25 Czerwca.

Radom. Rowerem pod prąd. T-22 Nie dotyczy rowerów

Niewidzialna infrastruktura. Ulica Janowiecka.

Przy okazji prac …

Przy okazji prac budowlanych na skrzyżowaniu Odrodzenia / Kaszubska / Górna MZDiK przychylił się do naszej propozycji i obniżył krawężniki na końcu ślepej ulicy Janowieckiej. Dzięki temu rozwiązaniu rowerzyści jadący np. od ulicy Słowackiego bez trudu pokonają odcinek niedostępny dla samochodów. Właśnie tak, za nieduże kwoty, w znaczący sposób ułatwia się jazdę rowerem po mieście. Dziękujemy! Liczymy, że ułatwienie w przyszłości wzbogaci się o kombinację znaków C-16 (droga dla pieszych) i T-22 (nie dotyczy rowerów jednośladowych).

Radom. Ulica Janowiecka, niewidzialna infrastruktura

Rowerem na Air Show. Odpowiedź

Nie musieliśmy długo …

Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź na nasze pismo dotyczące utworzenia parkingu rowerowego podczas trwania Air Show (zobacz >>>). Okazuje się, że lokalizacja parkingu została zaplanowana już jakiś czas temu. Tym razem umiejscowiony będzie zaraz za starą bramą prowadzącą do lotniska, na terenie należącym do Portu Lotniczego Radom S.A. Mapka jest już na stronie Air Show: http://www.airshow.sp.mil.pl/pl/informacje-ogolne/dojazd-na-air-show

Brawo!  Dziękujemy!

Miłośnicy pokazów lotniczych przybywajcie na Air Show na rowerach, autobusy zostawcie gościom spoza Radomia.

Radom. Parking rowerowy, Air Show

Rowerem na Air Show. Pismo do urzędu

Wielkimi krokami …

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW, w związku z powyższym wystosowaliśmy pismo do Urzędu Miejskiego w Radomiu w sprawie zorganizowania parkingów rowerowych dla widzów. Zabiegamy przede wszystkim o ich poprawną lokalizację.

Dotyczy uruchomienia parkingów rowerowych podczas Air Show

Podczas poprzedniej edycji Air Show organizatorzy wsłuchując się w głosy mieszkańców zorganizowali tymczasowy parking rowerowy. Jego założeniem było odciążenie komunikacji miejskiej, ta miała zapewnić dowóz gościom z dworca kolejowego i parkingów strategicznych. Przy organizacji miejsc postojowych poproszono nasze stowarzyszenie o konsultacje. Za najważniejsze uznaliśmy umiejscowienie parkingów możliwie blisko wejść na lotnisko, zgodnie z zasadą: „bliżej do stojaka niż do parkingu samochodowego”. Niestety stojaki zostały ustawione przy ulicy Wrocławskiej w odległości 2 km od wejścia na lotnisko! Skutek był do przewidzenia. Mimo, że rowerami przyjechało na pokazy setki radomian, żaden z nich nie został zaparkowany w miejscu zaproponowanym przez urzędników (zobacz >>>). W związku z powyższym wnosimy o ustawienie tymczasowych stojaków jak najbliżej wejścia na teren lotniska, tuż przy kasach. Wydaje się, że wartym rozważanie jest pomysł uruchomienia kasy tylko dla rowerzystów i w związku z tym ustawienie stojaków za punktem sprzedaży biletów, możliwie blisko terenu pokazów.

Radom. Parking rowerowy, Air Show

Radom. Parking rowerowy, Air Show

Budżet obywatelski. Konkurs na koncepcję architektoniczną zespołu kładek pieszo-rowerowych

W ramach budżetu …

W ramach budżetu obywatelskiego (zobacz >>>) Bractwo Rowerowe złożyło sześć formularzy z propozycjami inwestycji i zadań do budżetu na rok 2014. Drugi pomysł przedstawiamy poniżej, kolejne będziemy sukcesywnie prezentować na naszych stronach.

Tytuł projektu
Konkurs na koncepcję architektoniczną i projekt zespołu kładek pieszo-rowerowych w ciągach ulic Szpitalna  – Okulickiego oraz Żytnia – Staromiejska

Lokalizacja projektu
Ciąg ulic Szpitalna  – Okulickiego oraz Żytnia – Staromiejska

Opis projektu wraz uzasadnieniem
Projekt zmierza do ożywienia Miasta Kazimierzowskiego dzięki odtworzeniu historycznych ciągów pieszych łączących Stare Miasto i Zamłynie ze śródmieściem.

Bezkolizyjne kładki stanowiłyby ułatwienie w ruchu pieszym i rowerowym, wpływając na szybkość i bezpieczeństwo komunikacji.

W projekcie ważne jest rozpisanie konkursu na obie kładki jednocześnie. Zaprojektowane wspólnie będą stanowić ciekawy zespół architektoniczno-urbanistyczny, oryginalną dominantę w ciągu obwodnicy śródmiejskiej.

Wnosimy, aby kładki były bezstopniowe z łagodnym podejściem, tak aby mogły być wykorzystywane zarówno przez pieszych, rowerzystów jak i osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Takiemu rozwiązaniu sprzyja położenie Miasta Kazimierzowskiego na wzniesieniu ponad ulicą Limanowskiego.

Radom. Propozycja lokalizacji kładek w ciągu Szpitalna  – Okulickiego oraz Żytnia – Staromiejska

Jazda z miasta! Święto Polskiej Niezapominajki

Na drugą, choć tak …

Na drugą, choć tak naprawdę pierwszą w tym roku „Jazdę z miasta!” zapraszają w niedzielę, 19 maja Bezpłatny Tygodnik „7 Dni”, Salon Rowerowy Rodex i Bractwo Rowerowe. Pojedziemy do Jedlni Letnisko na Święto Polskiej Niezapominajki

Pierwsza tegoroczna „Jazda” (kwietniowa) z powodu deszczu nie odbyła się. W związku z tym zachowują ważność zgłoszenia na nią. Kto się nie „zapisywał” na kwietniową edycję a chce pojechać na 19 maja na Święto Polskiej Niezapominajki postępuje zgodnie z procedurą opisana kilka akapitów niżej.

Zbiórka o godz. 10 ale tym razem w zupełnie innym miejscu – przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu przy ul. 25 Czerwca. Ruszymy o 10.15. W asyście policjantów z radomskiej drogówki przejedziemy ulicami: 25 czerwca, Żwirki i Wigury, 11 Listopada, Zbrowskiego, Energetyków, Stara Wola Gołębiowska. Po „przecięciu” ul. Potkańskiego wjedziemy w Podleśną i rozstaniemy się z policjantami. Na pierwszej krzyżówce skręcimy w prawo mało uczęszczaną leśną „asfaltówkę” i pojedziemy w kierunku szosy Radom – Kozienice. Znajdującym się, przy trasie mostem pokonamy Pacynkę i skierujemy ponownie w las, by dotrzeć do zielonego szlaku pieszego. Będzie on wyznaczał nam trasę prawie do końca wyprawy. Z „zielonym” pożegnamy się dopiero w okolicach starej strzelnicy. Nie skręcimy – jak prowadzi szlak w prawo, pojedziemy prosto w stronę Kieszka. Gdy dotrzemy do szutru który biegnie żółty szlak rowerowy skręcimy w prawo i pomkniemy w kierunku drogi Radom – Kozienice. Tuż przed szosą odbijemy w prawo, w małą ścieżkę i nią dojedziemy do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni Letnisko.

Trasa drugiej edycji „Jazdy z miasta!” jest krótka i łatwa technicznie. Wszystko po to, byśmy dość szybko dotarli na obchody Święta Polskiej Niezapominajki. W Ośrodku jak zwykle ognisko i upominki od sponsora Salonu Rowerowego Rodex. Poczęstunek podczas tegorocznych edycji „Jazdy” mamy dzięki firmom: Mirat, Piekarni Fogiel & Fogiel, napiekanki.pl, stek.net.pl, Ośrodkowi Szkolenia Kierowców Gepard. Dziękujemy!

Wsparcia przy organizacji cyklu „Jazda z miasta!” udziela nam Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i podległe jej nadleśnictwa.

By wziąć udział w naszej imprezie trzeba wysłać sms o treści (7dni.jazdamaj.imienazwisko) na nr 7248. Koszt sms-a to 2 zł netto (2,46 zł brutto). po wysłaniu wiadomości otrzymacie państwo sms-a zwrotnego, który należy zachować do kontroli podczas wydawania posiłku na mecie. Koniecznie więc zabierzcie na „Jazdę” telefon komórkowy. Wysłanie jednego sms-a uprawnia do skorzystania przez jedną osobę z wycieczki oraz poczęstunku. Możecie państwo jednak z tego samego numeru telefonu zarejestrować na „Jazdę”, np. kilku członków rodziny czy kilku znajomych. Na sms-owe zgłoszenia czekamy do soboty, 18 maja do godz.10.

Dochód z sms-ów zostanie przeznaczony na cel charytatywny.

„Jazda z miasta!” odbędzie się, gdyby padał bardzo mały deszcz zapowiadający się na przejściowy. Jeśli opady będą spore, wyjazd przełożymy na 26 maja.

Radom. Jazda z miasta!

Dziura w Sycyńskiej naprawiona!

Zniszczony asfalt …

Zniszczony asfalt drogi rowerowej (zobacz > > >) wzdłuż ulicy Sycyńskiej na Osiedlu Południe po interwencjach jest już naprawiony.
Niestety jak widać, używanie czerwonej mieszanki asfaltowej w warunkach radomskich jest nieco kłopotliwe, dlatego przed remontem ulicy Mieszka I uzgodniliśmy z MZDiK stosowanie tradycyjnej mieszanki asfaltowej o kolorze czarnym dla większości zastosowań przy budowie dróg dla rowerów (zobacz > > >).

Dziura w drodze rowerowej przy Sycyńskiej naprawiona!

Nadal przypominamy o uszkodzonej nawierzchni drogi rowerowej na Maratońskiej między Dębową a Podmokłą.

Budżet obywatelski. Budowa przystanków komunikacji miejskiej na placu Kazimierza

W ramach budżetu …

W ramach budżetu obywatelskiego (zobacz >>>) Bractwo Rowerowe złożyło sześć formularzy z propozycjami inwestycji i zadań do budżetu na rok 2014. Pierwszy pomysł poniżej, kolejne będziemy sukcesywnie prezentować na naszych stronach. 

Tytuł projektu
Budowa przystanków komunikacji miejskiej na placu Kazimierza

Lokalizacja projektu
plac Kazimierza

Opis projektu wraz uzasadnieniem
Celem projektu jest stworzenie węzła przesiadkowego komunikacji publicznej. Plac Kazimierza predysponowany jest do takiej funkcji, zważywszy iż krzyżują się na nim liczne, uczęszczane linie autobusowe. Lokalizacja przystanków w sąsiednich ulicach czyni układ nieczytelnym i niedogodnym dla pasażera.

Ważną korzyścią byłoby też polepszenie dostępności Miasta Kazimierzowskiego, co jest zbieżne z działaniami zmierzającymi do rewitalizacji tej dzielnicy.

Należy podkreślić, iż budowa przystanków nie wpłynie na zmniejszenie przepustowości placu jako węzła drogowego. Zgodnie z rysunkiem w załączniku możliwe jest wyznaczenie pasów zatrzymania autobusów kosztem częściowo trawników, a częściowo ponadwymiarowej szerokości pasów ruchu.

Radom. Plac Kaziemierza węzłem przesiadkowym