Rowerem do pracy i na zakupy. Nowe stojaki na Ustroniu, a w całym mieście już ponad 1000

Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie ustawiła przed klatkami bloków 48 stojaków rowerowych dla swoich mieszkańców i ich gości. Dzięki temu liczba wygodnych i bezpiecznych miejsc parkingowych postawionych w ramach akcji Bractwa Rowerowego i „Gazety Wyborczej” przekroczyła 1000!

Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie skończyła właśnie montaż 48 stojaków przed klatkami bloków.

– To już drugi rok naszego wspólnego projektu stojakowego ze Spółdzielnią Mieszkaniową Ustronie, reprezentowaną przez Roberta Chrobotowicza – mówi Wojciech Matłacki z Bractwa Rowerowego. – Lokalizacje stojaków w większości są wynikiem zebrania danych od rowerzystów na naszym Facebooku. Chcielibyśmy, aby Ustroniacy parkowali rowery nie w piwnicach i na balkonach, tylko niedaleko drzwi pod klatkami. Jeśli użyjemy solidnego, zabetonowanego w podłożu stojaka i zapięcia typu u-lock – nie musimy martwić się o kradzież roweru, nawet pozostawionego na noc.

Podkreśla, że ten projekt to wyjątkowa sprawa na skalę Polski.

– Znamy tylko pojedyncze przypadki kompleksowego zaopatrzenia osiedli mieszkaniowych w parkingi rowerowe w kraju – mówi. – Liczba stojaków jest oczywiście niewystarczająca, a naszym marzeniem są stojaki dla każdej klatki w każdym bloku, ale to początek współpracy i musimy znaleźć kompromis między kosztami i potrzebami. Mamy nadzieję, że w kolejnych sezonach potrzeby rowerzystów będą uzupełniane jeszcze lepiej.

Co ważne, w parze z ułatwieniami rowerowymi równolegle wprowadzane są ułatwienia dla pieszych i osób na wózkach.

– Wyzerowanie krawężników na ciągach pieszych, wprowadzanie łagodnych pochylni, z których mogą korzystać osoby mniej sprawne, osoby na wózkach i przy okazji rowerzyści, oraz zrobienie kilku brakujących łączników skracających drogę pieszym i rowerzystom to rzeczy, które już się dzieją i według obietnic dziać się będą – podkreśla Wojciech Matłacki.

W tym roku dzięki współpracy z kilkoma podmiotami możemy pochwalić się już powstaniem 222 nowych miejsc parkingowych dla rowerów przy bezpiecznych i funkcjonalnych stojakach w kształcie odwróconej litery u. W ciągu ośmiu lat trwania wspólnej akcji rowerzyści w Radomiu zyskali już 1076 miejsc parkingowych.

Zachęcamy kolejne firmy, spółdzielnie mieszkaniowe, sklepy, punkty usługowe, kawiarnie czy przychodnie lekarskie do montowania u-kształtnych stojaków przed siedzibami i do informowania nas o tym. O wszystkich dobrych zmianach napiszemy na naszych stronach i w „Wyborczej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *