Rowerzyści na jezdnie!

Rowerzyści korzystają…

Rowerzyści korzystają z chodników ponieważ nie czują się bezpieczniena jezdniach. Jednak o ile takie zachowanie staramy się jakoś wytłumaczyć na ulicy Szarych Szeregów o tyle niezrozumiałym jest dla nas jest na spokojnych ulicach. Warto również wiedzieć, że badania naukowe udowodniły że im więcej rowerzystów na jezdniach tym bezpieczniej się po nich poruszać. Dzieje się tak między innymi dlatego, że masowy ruch rowerowy wymusza na kierowcach zmianę zachowania,polegającą na zwiększeniu ostrożności i traktowaniu rowerzystów, jak pełnoprawnych użytkowników jezdni. 

Oczywiście bylibyśmy hipokrytami, gdybyśmy twierdzili, że żadnemu z nas nie zdarza się korzystać z trotuarów. Jeździmy po chodnikach m.in. na ulicy Czarnieckiego czy na alei Grzecznarowskiego. Robimy tak dlatego, że samochody na jezdniach tych ulic znacznie przekraczają dopuszczalne prędkości, ale również dlatego, że drogi rowerowe częstokroć kończą się z dala od skrzyżowań, brakuje też wielu skrótów rowerowych omijających niebezpieczne skrzyżowania. Niemniej, gdy już jedziemy po chodnikach to staram się to robić ostrożnie, jeśli spotkamy rodziców z pociechami zawsze wyprzedzamy ich po stronie starszego. 

Warto również pamiętać, że od jakiegoś czasu po radomskich parkach i po deptaku na ulicach Żeromskiego oraz Focha można jeździć rowerem. Jednak to pieszy ma tam zawsze pierwszeństwo a rowerzysta jest jedynie gościem. Jest to przywilej, który jeśli będzie niewłaściwie wykorzystywany może zostać odebrany. Dlatego tym bardziej powinniśmy go szanować. Niestetywidok młodzieńców pędzących z góry slalomem pomiędzy pieszymi jesttam nader częsty. 

Pamiętaj!

Chodnik to część drogi tylko dla ruchu pieszych. Rowerzyści mają zakaz jazdy po nim, poza wyjątkowymi przypadkami:
– nie ma drogi dla rowerów, dopuszczalna szybkość poruszania się na drodze wynosi więcej niż 50 km/h, a chodnik ma minimum 2 m szerokości,
– jedzie się z dzieckiem do 10 lat,
– występują złe warunki pogodowe (śnieg, silny wiatr, ulewa,gołoledź, gęsta mgła).
Jednak rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym.

Jeśli już korzystasz z chodnika:
– jedź powoli i uważnie,
– nie szarżuj slalomem między pieszymi,
– szczególnie uważaj na dzieci i osoby starsze,
– rodziców z pociechami zawsze wyprzedzaj po stronie starszego.

Radom. Rowerzyści na jezdnie!

Radom. Rowerzyści na jezdnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *