Nie pogoda, lecz szlak czysty jest zachętą dla rowerzysty

Skoro …

Skoro nie ma możliwości – lub woli – odśnieżania infrastruktury rowerowej, to może warto rozważyć zdjęcie znaków nakazujących jazdę po takich trasach? Przebijanie się przez zaspy nie jest ani łatwe, ani bezpieczne, a już na pewno nie jest przyjemne. Podobnie ze stojakami: czy tak naprawdę trudno pomyśleć, że miejsce postojowe dla rowerów to nie obszar do zrzucania zgarniętego z placu śniegu?
 
Radom. Droga rowerowa na ul. Maratońskiej w śniegu
 ul. Maratońska
 
Radom. Droga rowerowa na ul. Maratońskiej w śniegu
ul. Maratońska

Radom. Zaśnieżony stojak Stokrotka

Stokrotka al. Grzecznarowskiego
 
Radom. Zaśnieżone stojaki przed Urzędem Miejskim
Urząd Miejski ul. Kilińskiego
Radom. Zaśnieżone stojaki na ul. Moniuszki
ul. Moniuszki

Radom. Zaśnieżony stojak Poczta Polska

Poczta Polska pl. Dworcowy
 
Radom. Stojak w śniegu na ul. Słowackiego
ul. Słowackiego

/PAW/

Droga rowerowa w Parku Leśniczówka

Trwają prace …

Trwają prace projektowe przy rewitalizacji Parku Leśniczówka, poniżej przedstawiamy uwagi jakie przesłaliśmy do Urzędu Miejskiego. Fragment drogi rowerowej, która będzie realizowana w parku będzie częścią trasy Osiedle nad Potokiem – Wenera:

W nawiązaniu do prowadzonych konsultacji przy projektowaniu Parku Leśniczówka prosimy o uwzględnienie następujących uwag:

  • droga rowerowa powinna biec po zewnętrznej stronie alejek, dzięki temu rozwiązaniu piesi nie będą zmuszeni do przekraczania ścieżki w celu dojścia do potoku;
  • wnosimy o wykonanie drogi rowerowej w technologii zapewniającej gładkość nawierzchni. Stanowczo sprzeciwiamy się zastosowania kostki typu Bauma;
  • wnosimy o wykonanie w granicach opracowania dwóch odnóg od głównej drogi rowerowej w kierunku ul. Wodnej (na wysokości ul. Fałata oraz ul. Siemiradzkiego);
  • wnosimy o wyeliminowanie do minimum miejsc przeplatania ruchu pieszego i rowerowego, (np. zmiana biegu drogi rowerowej z części zewnętrznej na wewnętrzną);
  • wnosimy o zachowanie skrajni dla drogi rowerowej – min. 20 cm od barierek, latarni, itp.;
  • wnosimy o poszerzenie pochylni dla rowerów przy ul. 25 Czerwca o szerokość podjazdu dla wózków inwalidzkich;
    Radom. Park Leśniczówka

  • wnosimy o nie ustawianie ławek i koszy na śmiecie po stronie drogi rowerowej, dzięki temu rozwiązaniu zostanie wyeliminowane niebezpieczeństwo kolizji;
  • wnosimy o zastosowanie stojaków rowerowych o kształcie odwróconego U. Stojaki tego typu są wygodniejsze i bezpieczniejsze w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami. Przykładowe stojaki: www.bractworowerowe.ats.pl/stojaki;
  • wnosimy o podwyższenie ścieżki w stosunku do alejki o 2-3 cm, dzięki temu rozwiązaniu pieszy wyczuje, że wchodzi na cześć przeznaczoną dla ruchu rowerowego. Takie rozwiązania zastosowano na drodze rowerowej w ul. Maratońskiej i al. Grzecznarowskiego.

Więcej o koncepcji drogi rowerowej wzdłuż Potoku Północnego >>>

/PAW/

Pas drogowy nie jest z gumy

Jak pięknie byłoby …

Jak pięknie byłoby gdyby w mieście zbudowano ulice po 5 pasów ruchu w każdą stronę. I korków by mniej było… Niestety. Jeżeli jest popyt to jest i podaż. Praw rynku się nie zmieni.

Moskwa
Moskwa
Zdjęcie: http://transport.vpeterburge.ru

Szanowni właściciele czterech kółek nie mogą (lub nie chcą) pojąć, że im więcej dróg, tym więcej samochodów. I odwrotnie. Prosta zasada. Z racjonalnego punktu widzenia nie jest możliwe rozbudowywanie dróg i ulic w nieskończoność. Wyobraźmy sobie miasto, w którym są szerokie ulice i… tylko one. A na nich pełno samochodów. Tyle, że nie można nazwać już tego miejsca miastem.

Sercem każdego miasta są jego mieszkańcy, którzy potrzebują przestrzeni życiowej. W ostatniej dekadzie znaczna część tej przestrzeni została im zabrana pod budowę nowych dróg.

Szacunkową liczba osób przemieszczających się w ciągu godziny po pasie drogowym o szerokości 3.5m przedstawia poniższy schemat.

 

firebwoy

Zwężają!!!

Pod koniec lata 2008 …

Pod koniec lata 2008 oddano po remoncie nowojorski Broadway. Ulica została zwężona z czterech do dwóch pasów. Na odzyskanym miejscu powstała droga rowerowa oraz ustawiono rząd ławek i zieleni, która jest utrzymywana dzięki właścicielom okolicznych biurowców. Samochodom nie została zaproponowana żadna alternatywna trasa. Jest to realizacja pomysłu Jana Gehla, architekta i urbanisty z Kopenhagi, współautora koncepcji uspokojenia ruchu w tym mieście. Gehl został konsultantem władz Nowego Jorku.

   
NY. Broadway. Zdjęcie:  Taipei Walker

NY. Broadway. Zdjęcie:  Taipei Walker
Zdjęcia: Taipei Walker
 
Z kolei w Portland również w najbardziej zmotoryzowanym kraju świata parkingi w jezdni które do tej pory były przeznaczone dla samochodów zamienia się w parkingi rowerowe

/PAW/

Ile przestrzeni można zaoszczędzić

O tym, że komunikacja…

O tym, że komunikacja publiczna jest potrzebna chyba nie trzeba wspominać. Ale zobaczmy jakie daje korzyści. Pierwszym i może najważniejszym jej plusem jest dużo większy potencjał w mieście w stosunku do środków komunikacji indywidualnej. Ale jest jeszcze taki, który w dzisiejszym, szybko rozwijającym się mieście ma istotne znaczenie. A mianowicie oszczędność miejsca. Spójrzmy na pierwsze zdjęcie:

 Trudno uwierzyć ale znajduje się na nim 100 osób oraz ok.70 samochodów. Znacznie wydajniejszy w mniejszym zużyciu przestrzeni jest rower:

 Na zdjęciu powyżej znajduje się 100 osób oraz już 100 rowerzystów. Jednak komunikacja zbiorowa jest najwydajniejszym środkiem transportu:

 
Zdjęcia: http://nasza-klasa.pl/profile/17872593/gallery/8

Zajęte jest sporo mniej miejsca a nadal jest 100 osób oraz autobus – mieszczący dodatkowo ok. 80 pasażerów.

Inwestycja w rozwój transportu publicznego gwarantuje skuteczniejszą i szybszą komunikację w mieście oraz przyczynia się do znacznej oszczędności przestrzeni, którą to można przeznaczyć mieszkańcom.

firebwoy