Jazda z miasta! 24 maja – Święto Polskiej Niezapominajki

Na drugą w tym roku …

Na drugą w tym roku Jazdę z Miasta!, zapraszają w niedzielę, 24 maja Bezpłatny Tygodnik „7 Dni”, Salon Rowerowy „Rodex” i Bractwo Rowerowe. Finał naszej wyprawy w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisko, gdzie tego dnia będzie obchodzone Święto Polskiej Niezapominajki.

Zbiórka o godz. 10 na skraju Puszczy Kozienickiej w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się Dom Nadziei Monaru. Dojazd ulicami: Zbrowskiego, Energetyków, Nową Wolą Gołębiowską. Po przecięciu ul. Potkańskiego należy jeszcze kilkaset metrów pojechać prosto Nową Wolą Gołębiowska aż do skraju lasu. Tam jest spora polana i na niej się spotykamy.

Alternatywny dojazd na miejsce zbiórki: ul. Kozienicką do ronda ks. Popiełuszki, na rondzie wybieramy kierunek na Pionki, czyli nadal ul. Kozienicką, a za kościołem skręcamy w lewo w Potkańskiego. Jedziemy tą ulicą aż do Nowej Woli Gołębiowskiej i skręcamy w prawo. Ta droga doprowadzi nas na skraj lasu do polany, na której zaplanowaliśmy zbiórkę.

O godz. 10.15 ruszamy. Pojedziemy szeroką leśną szutrówką w kierunku szosy Radom – Kozienice, by znajdującym się przy trasie mostem pokonać Pacynkę. Zaraz za mostem skręcimy w lewo, by dotrzeć do zielonego szlaku pieszego. Będzie on wyznaczał nam trasę aż do starej strzelnicy. Tam nie skręcimy – jak prowadzi szlak – w prawo, tylko pojedziemy prosto w stronę Kieszka. Gdy dotrzemy do szutrówki, którą biegnie żółty szlak rowerowy, skręcimy w prawo i pomkniemy w kierunku drogi Radom – Kozienice. Tuż przed szosą odbijemy w prawo, w małą ścieżkę prowadzącą do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisko.

Trasa drugiej edycji Jazdy z Miasta! jest krótka i łatwa technicznie (wyjątkiem będzie fragment zielonego szlaku przy Pacynce). Wszystko po to, byśmy szybko dotarli na obchody Święta Polskiej Niezapominajki.

W ośrodku jak zwykle ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego „Rodex”.

Poczęstunek podczas tegorocznych edycji Jazdy! mamy dzięki Piekarni Fogiel & Fogiel, Zakładowi Masarskiemu „Czapla” i Salonowi Oświetleniowemu „Mirat”.

By wziąć udział w naszej imprezie, trzeba wysłać SMS o treści „jazda.maj.imienazwisko” na nr 7248. Koszt SMS-a to 2 zł netto (2,46 zł brutto). Po wysłaniu wiadomości otrzymacie Państwo SMS zwrotny. Należy go zachować do kontroli podczas wydawania posiłków na mecie. Koniecznie więc zabierzcie na Jazdę! telefon komórkowy. Wysłanie jednego SMS-a uprawnia do skorzystania przez jedną osobę z wycieczki i poczęstunku. Można jednak z tego samego numeru telefonu zarejestrować na Jazdę!, np. kilku członków rodziny czy kilku znajomych. Na SMS-owe zgłoszenia czekamy do soboty, 23 maja do godz. 10.

Jazda z Miasta! nie odbędzie się, gdyby padał deszcz. Przełożymy ją wówczas na 31 maja.

Radom. Jazda z miasta!

Pierwszy Tukan w Radomiu. Jeden z nielicznych w Polsce

Zgodnie z polskimi …

Zgodnie z polskimi przepisami przejście dla pieszych musi mieć szerokość minimum 4 metry a szerokość przejazdu rowerowego na drodze dwukierunkowej minimum 2 m. Gdy chcemy poprowadzić oba ciągi obok siebie musimy dodać jeszcze półmetrowy odstęp. Razem 6,5 m. Co zrobić, gdy nie mamy do dyspozycji tak dużo miejsca? Szczególnie na skrzyżowaniu jezdni z 2,5 metrowej szerokości ciągiem pieszo-rowerowym? Rozwiązania są dwa. Jedno, stosowane do tej pory, polega na ustawieniu przed jezdnią znaku „koniec drogi dla rowerów” i zmuszeniu rowerzystów do zejścia z jednośladu. Drugi to zastosowanie samego przejazdu rowerowego, zgodnie z zasadą, że po drodze rowerowej pieszy warunkowo może iść, natomiast po przejściu dla pieszych rowerzyście jechać nie wolno. To drugie rozwiązanie nosi nazwę „tukan” (neologizm z języka angielskiego oznaczający dwa w jednym) i w Radomiu zostało zastosowane po raz pierwszy w na skrzyżowaniu ulicy Warsztatowej z Obwodnicą Południową. Do tej pory na takie innowacyjne rozwiązanie zdecydowały się jedynie 3 miasta w Polsce: Poznań, Toruń i Zielona Góra. Warto pokreślić, że MZDiK sam z siebie wdrożył taką organizację ruchu.

Po przejazdach rowerowych przez skrzyżowania w relacjach niedostępnych dla kierowców, kontraruch, śluzach rowerowych, mamy ponownie okazję pochwalić się czymś wyjątkowym na polu alternatywnego transportu.

PS. W związku z remontem nawierzchni na ul. Żółkiewskiego, zwróciliśmy się do Zarządu Dróg o zastosowanie „tukana” w dwóch miejscach ciągu pieszo-rowerowego na tej ulicy.

Radom. Przejazd rowerowy na ciągu pieszo-rowerowym

Rowerem do Skaryszewa

Otrzymaliśmy …

Otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pismo [zobacz>>>] w sprawie infrastruktury rowerowej przy drodze krajowej nr 9.

Niestety wzdłuż obwodnicy Iłży nie powstaną rozwiązania dla rowerzystów jednak liczymy, że po jej wybudowaniu w śladzie obecnej DK9 w mieście Iłża powstaną udogodnienia dla ruchu rowerowego. Przykładem niech będzie dawna droga krajowa nr 17 w Garwolinie [zobacz>>>].

Cieszy natomiast fakt, że podjęte zostały już działania dotyczące powstania wydzielonej drogi dla rowerów od granicy Radomia do Skaryszewa.

Chociaż procedura pierwszego etapu (do miejscowości Makowiec) została zaskarżona to jesteśmy coraz bliżej rowerowego połączenia sąsiednich miast.

Sprawę będziemy monitorować i poruszać temat kontynuacji ciągu na odcinku Skaryszew – Iłża a poniżej zamieszczamy całą odpowiedź GDDKiA:

 

„Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie informuje, że dla zadania pn.: „Budowa obwodnicy miasta Iłży”, obecnie trwa procedura przetargowa na roboty rozbiórkowe obiektów budowlanych w ramach uzyskanego dnia 23.12.2013 r. pozwolenia na budowę.

Projekt wykonawczy odebrany dnia 30.11.2010 r., nie przewiduje w swoich rozwiązaniach projektowych ścieżek rowerowych.

Informujemy jednocześnie, że w bieżącym roku został przygotowany i przekazany przez tut. Oddział do Centrali GDDKiA Program Inwestycyjny dla zadania „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu DK 9 na odcinku Radom – Skaryszew”, w ramach którego planowana jest rozbudowa drogi krajowej nr 9 w zakresie budowy ścieżki pieszo-rowerowej na odcinku Radom -Skaryszew, od km 11+309 do km 16+050. Odcinek łączący istniejące ścieżki pieszo-rowerowe w Radomiu i Skaryszewie.

Ponadto Miasto Skaryszew przygotowało dokumentację projektową dla rozbudowy DK nr 9 polegająca na budowie ścieżki rowerowej na odcinku od km 11+309 do km 12+987, gdzie uzyskano decyzję ZRiD, która obecnie jest zaskarżona.

Odnośnie Państwa deklaracji chęci włączenia się w prace w zakresie infrastruktury rowerowej na ww. zadaniach, Oddział w Warszawie zawsze docenia konstruktywny wkład w prace projektowe.”

Droga dla rowerów przy DK11

Droga dla rowerów wzdłuż DK nr 11, okolice Koszalina. Fot. Marcin Hyła

[HAPPENING] Rowerzysta to gość!

Rowerzystko! …

Rowerzystko! Rowerzysto!
Pokaż, że nie należy Ci się mandat, bo szanujesz pierwszeństwo pieszych na deptaku oraz w parkach. Bądź z nami na deptaku 8 maja 2015 r. przed budynkiem Urzędu Miejskiego.

W programie:

  • quiz z atrakcyjnymi nagrodami
  • pomiar prędkości fotoradarem
  • przegląd techniczny roweru gratis

Partnerzy:

  • Urząd Miasta Radom
  • Straż Miejska Radom
  • Serwis rowerowy Twój Rower Radom
  • Bractwo Rowerowe
  • Wózkiem po Radomiu

Happening - Rowerzysta to gość! Radom 20150508