Standardy stojakowe. Lidl daje przykład

Bractwo Rowerowe w …

Bractwo Rowerowe w ramach akcji „Rowerem na zakupy” wysłało w czerwcu  do kilku central sieci handlowych pisma z prośbą o wdrożenie ogólnopolskich standardów parkingów rowerowych przed siedzibami ich placówek.

Jako pierwsi odezwali się do nas przedstawiciele Lidl Polska Sklepy Spożywcze sp. z o. o. Podczas rozmowy telefonicznej obiecali przychylić się do naszego pisma. Efekty są już widoczne przed sklepami tej sieci w Radomiu, Lublinie i Warszawie. Wymieniono tam wyrwikółki na polecane przez organizacje rowerowe stojaki w kształcie odwróconego U. Jak zapowiadają pracownicy firmy przy każdej nowej inwestycji będą montowane już bezpieczne urządzenia a w ciągu 2 kolejnych lat zostaną również wymienione wszystkie stojaki niespełniające standardów. 

Radom. Stojaki rowerowe przed sklepm Lidl
Lidl, Radom ul. Główna

Lublin. Stojaki rowerowe przed sklepm LidlLidl, Lublin ul. Grabskiego. Źródło: Skyscrepercity

Warszawa. Stojaki rowerowe przed sklepm Lidl
Lidl, Warszawa ul. Pileckiego. Źródło: Rowerem na zakupy

Poniżej przedstawiamy treść jednego z listów:

Lidl Polska Sklepy Spożywcze sp. z o. o.

ul. Poznańska 48, Jankowice
62-080 Tarnowo Podgórne

Dotyczy standardów budowy parkingów rowerowych

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o opracowanie i wdrożenie przez firmę Lidl Polska Sklepy Spożywcze sp. z o. o. (wzorem Tesco Polska Sp. z o.o.), standardów budowy parkingów rowerowych przed sklepami sieci. Obecnie przed Państwa obiektami montowane są stojaków typu wyrwikółka. Stojaki tego typu nie spełniają oczekiwań klientów, ponieważ nie da się do nich przypiąć jednośladów w bezpieczny sposób czyli za ramę. Przypinanie rowerów za koło ułatwia kradzież przez jego odkręcenie, nie pozwala na stabilne załadowanie toreb czy sakw oraz niszczy rower przez krzywienie kół i uszkodzenie przerzutek. Ponadto rowerzyści często ignorują tego typu urządzenia przypinając swoje pojazdy do elementów architektury albo zostawiając je wolno.       

Urządzenia spełniające oczekiwania rowerzystów to stojaki typu odwrócone U. Konstrukcja stojaka pozwala nie tylko na oparcie roweru, ale również umożliwia przypięcia ramy i koła najbezpieczniejszym zapięciem czyli kłódką szeklową (u-lock). Daje możliwość oparcia i przypięcia rowerów dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon oraz kształtu kierownicy. Typowe wymiary stojaka to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Zalecana odległość między stojakami to 1,0-1,5 m. Więcej informacji o solidnych stojakach rowerowych można znaleźć np. na stronie: www.zm.org.pl/?a=stojaki_faq

Z obserwacji wynika, że rowerzyści stanowią znaczną grupę Państwa klientów, dodatkowo w Państwa ofercie często obecne są akcesoria i gadżety dla cyklistów. Montaż odpowiednich stojaków wpłynie nie tylko na wzmocnienie lojalności obecnych, ale również na pozyskanie nowych. Wierzymy, że dbałość o potrzeby każdego klienta jest dla Państwa sprawą najważniejszą i dlatego liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.

Jako stowarzyszenie wspierające rower jako środek codziennego transportu ze swej strony oferujemy pomoc w zakresie pracy nad wnioskowanymi standardami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *