Przyciśnięci do muru czyli nielegalne parkowanie na ul. Struga

Od wielu lat na ul. Struga i inych ulicach [zobacz>>][zobacz>>][zobacz>>] piesi muszą przeciskać się między zaparkowanymi na chodniku samochodami. Niestety MZDiK woli utrzymywać fikcję i przerzucać odpowiedzialność na Straż Miejską.

Tak wyglądało to miejsce w 2008 roku:

Radom, ul. Struga

A tak obecnie:

Radom, ul. Struga

Chodzi o odcinek między ul. Miłą i 25-go Czerwca a w szczególności chodnik, na którym kierowcy upodobali sobie do parkowania. I to pomimo stojącego znaku B-36 „zakaz zatrzymywania się i postoju”. Co więcej wyznaczony jest między chodnikiem a jezdnią pas zieleni, a parkowanie dozwolone jest przecież równolegle do jezdni oraz przy jej krawędzi. Samochody niestety rozjeździły już trawnik, po którym zostało błoto.

Wobec powyższego został złożony do MZDiK wniosek o montaż słupków lub innych urządzeń uniemożliwiających nieprawidłowe parkowanie. Oto otrzymana odpowiedź:

„W odpowiedzi na Pana pisma z dnia 18.04.2011r. dotyczące montażu słupków U-12c w ciągu ulicy Struga na odcinku od ulicy Miłej do ulicy 25-go Czerwca oraz wzdłuż zatoki parkingowej na wysokości posesji przy ulicy Reja 3, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu informuje, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, zatrzymanie i postój pojazdów są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz jego utrudnienia, jak również zgodnie z obowiązującym oznakowaniem. Na przedmiotowym odcinku ulicy Struga obowiązują znaki B-36 oraz występują fizyczne elementy wygradzające chodnik w rejonie istniejącego przejścia dla pieszych oraz obiektu mostowego. Ponadto problem postoju po­jazdów na w/w ulicy był poruszany na spotkaniach Zespołu ds. Poprawy Bez­pieczeństwa w Ruchu Drogowym, gdzie służby mundurowe zobowiązane zostały do wzmożenia nadzoru nad bezpieczeństwem ruchu i przestrzeganiem prze­pisów PORD. Natomiast sposób parkowania pojazdów na w/w zatoce przy ulicy Reja wskazany został stosownym oznakowaniem pionowym zgodnie z projek­tem stałej organizacji ruchu drogowego.

W związku z powyższym. jak również na fakt, iż nieprawidłowe parkowa­nie pojazdów nie może być rozwiązywane jedynie poprzez ustawianie fizycz­nych wygrodzeń w chodnikach, tutejszy Zarząd nie może pozytywnie ustosun­kować się do Pana prośby.

Kamil Tkaczyk”

Pieszym, a w szczególności niepełnosprawnym i rodzicom z dziećmi pozostaje dalsze przeciskanie się między świętymi krowami na chodniku. Być może kolejną reakcją zarządcy będzie postawienie znaku jak >>na ul. Dzikiej?

Resursa, Południe, Radomianka czyli spotkanie sieci Miasta dla rowerów w Radomiu

W dniach 16-17 lipca 2011 roku odbyło się w Radomiu ostatnie spotkanie sieci Miasta dla Rowerów zorganizowane w ramach projektu Rowerowa Sieć Społecznego Nadzoru. Po przyjeździe pociągiem z Puław, gdzie oglądaliśmy miasteczko holenderskie >>> udaliśmy się prosto na posiłek. Przechodnie byli zaskoczeniu tak dużą ilością rowerów parkujących przed barem Słonecznik.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Nie mniej zaskakiwał widok przed Resursą. Za budynkiem przy ul. Struga 1 mieści się Centrum Organizacji Pozarządowych, w którym obradowaliśmy przez kilka godzin.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Po wieczornej imprezie i noclegu w akademiku Politechnik Radomskiej wyruszyliśmy na objazd infrastruktury rowerowej.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Na pierwszy ogień poszła droga dla rowerów na ul. Warszawskiej, gdzie przedstawiliśmy, krótką historię o tym jak zabiegając o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów zostaliśmy przez dziennikarzy nazwani pogromcami drzew.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Następnie udaliśmy się w kierunku Centrum Słonecznego, gdzie gościom szczególnie spodobała się trasa przy Potoku Północnym.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Wszyscy za to mocno krytykowali rozwiązania przebiegu dróg rowerowych zarówno przy skrzyżowaniu Struga / Chrobrego / Pileckiego

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

jaki przy Kelles-Krauza

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Spodobała się za to pętla rowerowa wykonana z zielonego asfaltu w Parku Kościuszki…

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

…oraz podłączenie uliczki osiedlowej do drogi rowerowej w al. Grzecznarowskiego.

 

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Prezes Wrocławskiej Inicjatywy rowerowej przetestował czy nie zawadzi głową o daszek nad przejściem podziemny. Próba wyszła pozytywnie. Przypomnijmy, że właśnie z obawy o takie wypadki drogę dla rowerów planowano zakończyć przed przejściem.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Ulica 1905 Roku zaskoczyła przedstawicieli organizacji zastosowaniem niezgodnych z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury przycisków przy przejazdach rowerowych.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Dyskutowano również o tym, jak zgodnie z przepisami rowerzysta ma przejechać ul. Młodzianowską na wprost. Do tunelu ma zakaz wjazdu, górą może jechać tylko w lewo lub prawo.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Wdzięcznym tematem do zdjęć stał się też mur i słup ogordzeniowy tuż przy drodze dla rowerów.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Gości pozytywnie za to zaskoczyła trasa wokół osiedla Południe, szczególnie zainteresowała ich konstrukcja wyniesionych i bezkrawężnikowych przejazdów rowerowych.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Nie omieszkaliśmy pochwalić się stojakami zamontowanymi w ramach akcji „Rowerem do szkoły”.

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

Po 25 km wycieczce obiad w Teatralnej smakował wyśmienicie 🙂 Na stole nie mogło oczywiście zabraknąć pysznych Radomianek 🙂

Radom. Spotkanie sieci miasta dla rowerów

AS rozjeżdża nas

Kilka dni temu nasz kolega miał nieprzyjemność spotkania „instruktora” nauki jazdy firmy AS >>>, który chciał nauczyć rowerzystę jak jeżdżą po mieście „prawdziwi” mężczyźni.

Sytuacja wyglądała następująco: znajomy włączył się do ruchu z chodnika na ul. Żeromskiego sprawdziwszy wcześniej czy ma taką możliwość. Po kilku chwilach na wysokości wjazdu do ZUS-u wyprzedził go biały Nissan Micra z dużą literą L na dachu i jednocześnie zaczął spychać do krawężnika. Kolega nim stracił równowagę zdążył zobaczyć, że „instruktor” robi to z rozmysłem wyrywając kierownicę kursantowi. Po podjechaniu do Micry, która zatrzymała się na sygnalizacji świetlnej, spytał skąd tak niebezpieczne zachowanie u _INSTRUKTORA_? W odpowiedzi usłyszał, że zajechał drogę kursantowi. Nawet jak tak było (kolega zapewniał, że to niemożliwe) to czy instruktor miał prawo zachowywać się w tak skrajnie nieodpowiedzialny sposób? Chcieliśmy się tego dowiedzieć od osoby która w szkole „nauki” jazdy AS odpowiada za instruktorów. Niestety mimo chęci załatwienia sprawy w sposób pokojowy i kilkukrotnych próbach kontaktu, mimo zostawienia w sekretariacie numeru telefonu nikt z nami nie chciał rozmawiać. Wstydzili się?

Kursant zapewne z tamtej lekcji wyniósł naukę: sprawiedliwość należy wymierzać szybko i na własną rękę. Najlepiej tak, żeby krew lała się strumieniami. Mimo wszystko pozostajemy w nadziei, że nie był to pojętny uczeń!

Radom. Agresywny instruktor ze szkoły nauki jazdy AS

[FILM] Wyniesiona tarcza skrzyżowania czyli autobusem po progach

W ramach projektu …

W ramach projektu „Sieć Społecznego Nadzoru” realizowanego przez stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa gościliśmy m.in. w Puławach. Oglądaliśmy tam Miasteczko Holenderskie czyli pilotażowy program uspokajania ruchu w dzielnicy Włostowice. Celem przebudowy było zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych w obszarze dzielnicy mieszkaniowej i na przebiegającej po jej obrzeżu drodze wojewódzkiej nr 824. Projekt zrealizowano w oparciu o sprawdzone rozwiązania holenderskie.

 

Wyniesiona tarcza skrzyżowania

Puławy. Wyniesiona tarcza skrzyżowania

Odpowiednie odwodnienie zapewniają prawidłowo usytuowane kratki ściekowe

Puławy. Wyniesiona tarcza skrzyżowania

Oznakowanie wjazdu do strefy TEMPO 30

Puławy. Wjazd do strefy TEMPO 30

Progi poduszkowe i zawężenia jezdni

Puławy. Progi poduszkowe i zawężenia jezdni

Rondo typu pinezka (wyniesione) w strefie TEMPO 30

Puławy. Skrzyżowanie typu pinezka

Pas rowery przechodzi płynnie w wydzieloną drogę dla rowerów

Puławy. Pas rowery przechodzi płynnie w wydzieloną drogę dla rowerów

W strefie TEMPO 30 nie stosuje się wydzielonych dróg dla rowerów

Puławy. W strefie TEMPO 30 nie stosuje się wydzielonych drog dla rowerów

Wyniesiony pas dzielący przeciwne kierunki ruchu skutecznie zapobiega wyścigom…

Puławy. Wyniesiony pas dzielący przeciwne kierunki ruchu

… jednocześnie umożliwia wyprzedanie wolniej jadących uczestników ruchu

Puławy. Wyniesiony pas dzielący przeciwne kierunki ruchu

Krzaki atakują!

Na naszą skrzynkę …

Na naszą skrzynkę trafił kolejny list, tym razem bardzo krótki za to ze zdjęciem:

Witam,

Mam pytanie po co są budowane ścieżki w Radomiu jak nikt o nich nie dba? Zdjęcie „ścieżki rowerowej” przy kościele Matki Bożej Miłosierdzia.

Pozdrawiam rowerzysta

Odpowiednim służbom zadajemy to samo pytanie.

Radom. Krzaki zarastają droge dla rowerów

Podróż za jeden uśmiech

Na skrzynkę Bractwa …

Na skrzynkę Bractwa dotarły zdjęcia czytelnika z podróży autostopem przez Słowację, Budapeszt, Chorwację i Austrię. Konkluzja – tylko Polska została bastionem nieprzyjaznych rozwiązań dla komunikacji rowerowej, pieszej i publicznej.

Bratysława (428 tys mieszk.). Tramwaje na deptaku

Bratysława. Tramwaje na deptaku
Gyor (128 tys mieszk.). Wjazd i zjazd dla rowerów z deptaka na główną ulicę w mieście

Gyor. Wjazd i zjazd dla rowerów z deptaka na główną ulicę w mieście

Gyor. Wjazd i zjazd dla rowerów z deptaka na główną ulicę w mieście

Gyor. Parking rowerowy

Gyor. Parking rowerowy

Gyor. Słupki przy wjeździe na deptak

Gyor. Słupki przy wjeździe na deptak

Zagrzeb (779 tys mieszk.). Tramwaje na deptaku

Zagrzeb. Tramwaje na deptaku
Zagrzeb. Tramwaje na deptaku

Zagrzeb. Przystanek tramwajowy na środku głównego placu

Zagrzeb. Przystanek tramwajowy na środku głównego placu

Lublana (265 tys mieszk.). Stojaki rowerowe przy przystanku (przy każdym przystanku są 2, 3 stojaki)

Lublana. Stojaki rowerowe przy przystanku (przy każdym przystanku są 2, 3 stojaki)

Lublana. Buspasy są na wszystkich głównych ulicach

Lublana. Buspasy są na wszystkich głównych ulicach

Lublana. Popularny przystanek – warto zaznaczyć, że tablice elektroniczne i parkomaty są zasilane bateriami słonecznymi

Lublana. Popularny przystanek - warto zaznaczyć, że tablice elektroniczne i parkomaty są zasilane bateriami słonecznymi
Lublana. Strefa piesza i automatyczne słupki blokujące wjazd do niej

Lublana. Strefa piesza i automatyczne słupki blokujące wjazd do niej

Lublana. Stojaki rowerowe na głównym deptaku

Lublana. Stojaki na rowery na głównym deptaku

Lublana. Stojaki na rowery na głównym deptaku

Lublana. Wyświetlacz pokazujący ile sekund pozostało do zapalenie się zielonego światła dla pieszych

Lublana. Wyświetlacz pokazujący ile sekund pozostało do zapalenie się zielonego światła dla pieszych

Lublana. Jedna z głównych ulic w centrum – gdzie są parkujące samochody?

Lublana. Jedna z głównych ulic w centrum - gdzie są parkujące samochody?
Lublana. Skrzyżowanie dróg rowerowych

Lublana. Skrzyżowanie dróg rowerowych

Lublana. Wjazd do centrum, zakaz parkowania, strefa 30 km/h i droga rowerowa

Lublana. Wjazd do centrum, zakaz parkowania, strefa 30 km/h i droga rowerowa

Maribor (116 tys mieszk.). Drogi rowerowe są przy każdej ulicy

Maribor. Drogi rowerowe są przy każdej ulicy

Maribor. Jedyne spotkane stojaki wyrwikółka – te ustawiono tymczasowo. W parku miejskim była jedna ze scen festiwalu Lent, więc dostawiono stojaki, aby pomieścić rowery. Dodatkowych miejsc dla rowerów było koło 300…

Maribor. Tymczasowy parking rowerowy zorganizowany na potrzeby festiwalu Lent

Wiedeń (1,7 mln mieszk.). Stojaki na rowery

Wiedeń. Orginalny stojak na rowery
Tomasz Dybalski

Zapraszamy!

W sobotę i niedzielę …

W sobotę i niedzielę 16-17 lipca w Radomiu odbędzie się spotkanie organizacji pozarządowych z ogólnopolskiej sieci ‚Miasta dla Rowerów’.

W programie między innymi przejazd studyjny po infrastrukturze transportu rowerowego. Niektóre rozwiązania zastosowane w Radomiu jawią się jako unikatowe w skali kraju; wyróżnia się zwłaszcza realizowana obecnie droga rowerowa wokół osiedla Południe.

Wizyta w Radomiu jest ostatnią w cyklu dziesięciu takich spotkań w różnych ośrodkach. Wieńczy ona projekt ‚Rowerowa sieć społecznego nadzoru polityki transportowej w polskich miastach’, koordynowany przez Wrocławską Inicjatywę Rowerową. Zakończenie projektu będzie miało miejsce w niedzielę o godzinie 14 w restauracji ‚Teatralna’ – na ten uroczysty toast zapraszamy wszystkich, którym bliski jest cel upowszechnienia roweru jako środka transportu miejskiego.