Rowerem do pracy i na zakupy. Obozisko, XV-lecie, Lewiatan

Mamy kolejnych uczestników akcji „Rowerem na zakupy i do pracy”. Tym razem chwalimy przede wszystkim Wydział Inwestycji Urzędu Miejskiego, który przy swoich wszystkich realizacjach pamięta o rowerzystach i montuje prawidłowe stojaki. Tak też stało się w ramach prac związanych z rewitalizacją Parku Obozisko, gdzie przy tężni ustawiono wpierw 1 stojak a po naszej prośbie dostawiono 2 kolejne. Takie same urządzenia stanęły przy placu zabaw i przy toaletach. W sumie w parku jest 32 miejsc parkingowych dla rowerów. Przemiana zagospodarowania terenu nastąpiła również na osiedli XV-lecia, gdzie wybudowano tzw. park kieszonkowy. Przy siłowni zewnętrznej ustawiono 5 stojaków. Podobna siłownia powstała również w ramach budżetu obywatelskiego na Plantach na ul. Broni, tu zamontowano 4 stojaki.

Właściciel sieci Lewiatan przychylił się do naszej prośby i przed nowym sklepem na ul. Mieszka I utworzył przy wejściu do budynku 14 miejscowy parking dla rowerów.

W tym roku rowerzyści dzięki akcji Bractwa Rowerowego oraz radomskiej redakcji Gazety Wyborczej zyskali 334 miejsc parkingowych przy prawidłowych stojakach, a od początku trwania akcji przybyło ich już 1188.

Rok 2019:
1. Radwag, ul. Toruńska 5 – 38 miejsc parkingowych
2. Hala Feniks, ul. Śląska 10 – 18 miejsc parkingowych
3. Wspólnota mieszkaniowa, ul. Osterwy 6 – 4 miejsca parkingowe
4. Sklep rowerowy Skybike, ul. Chrobrego 36 – 10 miejsc parkingowych
5. Urząd Miejski, Park Planty – 6 miejsc parkingowych
6. Targowisko Korej, ul. Wernera 10 – 10 miejsc parkingowych
7. Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu – 20 miejsc parkingowych
8. ITD, ul. Limanowskiego 29A – 8 miejsc parkingowych
9. Wędkarz.Pro, ul. Przemysłowa 11 – 4 miejsca parkingowe
10. McDonald’s, ul. Placowa 2/8 – 8 miejsc parkingowych
11. Wspólnota Mieszkaniowa, ul. Wyścigowa 30 – 8 miejsc parkingowych
12. Urząd Miejski, Park Planty – 20 miejsc parkingowych
13. Biuro Rachunkowe, ul. Chałubińskiego 17 – 4 miejsca parkingowe
14. Polska Grupa Energetyczna, ul. Średnia 49 – 10 miejsc parkingowych
15. Biedronka, ul. Wolanowska 55 – 6 miejsc parkingowych
16. Urząd Miejski, Park Obozisko – 32 miejsca parkingowe
17. Urząd Miejski, Park XV-lecie – 10 miejsc parkingowych
18. Urząd Miejski, siłownia Planty – 8 miejsc parkingowych
19. Lewiatan, ul. Mieszka I 1C – 14 miejsc parkingowych

Prowadnice w tunelu dworcowym

Zauważając problemy z dostępnością oraz wymiarami windy umożliwiającej dostanie się od strony osiedla Ustronie do tunelu dworcowego zwróciliśmy się do PKP PLK S.A. z wnioskiem dotyczącym montażu prowadnic przyschodowych dla rowerów. Poniżej treść wystąpienia Bractwa Rowerowego oraz odpowiedź kolejarzy.

W roku 2015 zakończył się remont stacji Radom w ramach, którego zlikwidowano zjazdy służące do sprowadzania wózków dziecięcych po schodach prowadzących do tunelu od strony osiedla Ustronie. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą dotyczącą montażu prowadnicy ułatwiających pokonanie schodów z rowerem. Uruchomiona winda nie jest w stanie pomieścić dłuższych rowerów utrudniając tym samym komunikację pomiędzy dzielnicami. Wnioskowane prowadnice z powodzeniem stosują Państwo na innych stacjach i przystankach kolejowych. Jednocześnie informujemy, że przepis dotyczący nachylenia schodów, na który powoływali się Państwo w ostatniej odpowiedzi skierowanej do naszego stowarzyszenia dotyczy zjazdów dla wózków dziecięcych a nie pochylni do sprowadzania rowerów.

Radom. Schody tunel dworcowy
Radom. Zejście do tunelu dworcowego

Włochy. Stacja Spondigna Prado
Włochy, Spondigna Prado. Zejście do tunelu dworcowego

W związku z pismem nr BR.RRR.10.2019.SP z dn. 09.09.2019 w sprawie zainstalowania prowadnic dla rowerów na schodach przejścia pod torami st. Radom od strony ul. T. Mazowieckiego, Zakład Linii Kolejowych w Skarżysku – Kamiennej informuje, że według „Wytycznych organizacji bezpiecznego ruchu rowerowego” Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Ministerstwa Infrastruktury -(opracowanie z XI 2018 r.) dopuszcza się stosowanie prowadnic w przypadku pochylenia biegu schodowego do 25 stopni przy jej odległości od ściany 20-25 cm. Schody od strony ul. T. Mazowieckiego nie były przebudowywane, a jedynie remontowane i pochylenie stopni na nich wynosi 29-30 stopni. W celu dostosowania wejścia do tunelu dla osób niepełnosprawnych i mających trudności w poruszaniu się zastosowano urządzenia dźwigowe biorąc pod uwagę rozwiązania techniczne oraz co najważniejsze względy bezpieczeństwa podróżnych.

Jednocześnie nadmieniamy, że w obecnej chwili w ramach planowanej przez Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu trasy N-S zakładana jest przebudowa ulicy T. Mazowieckiego w tym również wejścia do przejścia pod torami. W związku z powyższym prosimy o kierowanie ewentualnych uwag, sugestii lub zapytań do Zamawiającego tj. MZDiK w Radomiu w kwestii ewentualnej budowy pochylni dla osób niepełnosprawnych, a także dla innych osób, w tym także osób poruszających się z rowerami. Po otrzymaniu do uzgodnienia dokumentacji od Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu, Zakład będzie wnioskować o wykonanie niezbędnej infrastruktury.

Rowerem do pracy i na zakupy. Nowe stojaki na Ustroniu, a w całym mieście już ponad 1000

Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie ustawiła przed klatkami bloków 48 stojaków rowerowych dla swoich mieszkańców i ich gości. Dzięki temu liczba wygodnych i bezpiecznych miejsc parkingowych postawionych w ramach akcji Bractwa Rowerowego i „Gazety Wyborczej” przekroczyła 1000!

Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie skończyła właśnie montaż 48 stojaków przed klatkami bloków.

– To już drugi rok naszego wspólnego projektu stojakowego ze Spółdzielnią Mieszkaniową Ustronie, reprezentowaną przez Roberta Chrobotowicza – mówi Wojciech Matłacki z Bractwa Rowerowego. – Lokalizacje stojaków w większości są wynikiem zebrania danych od rowerzystów na naszym Facebooku. Chcielibyśmy, aby Ustroniacy parkowali rowery nie w piwnicach i na balkonach, tylko niedaleko drzwi pod klatkami. Jeśli użyjemy solidnego, zabetonowanego w podłożu stojaka i zapięcia typu u-lock – nie musimy martwić się o kradzież roweru, nawet pozostawionego na noc.

Podkreśla, że ten projekt to wyjątkowa sprawa na skalę Polski.

– Znamy tylko pojedyncze przypadki kompleksowego zaopatrzenia osiedli mieszkaniowych w parkingi rowerowe w kraju – mówi. – Liczba stojaków jest oczywiście niewystarczająca, a naszym marzeniem są stojaki dla każdej klatki w każdym bloku, ale to początek współpracy i musimy znaleźć kompromis między kosztami i potrzebami. Mamy nadzieję, że w kolejnych sezonach potrzeby rowerzystów będą uzupełniane jeszcze lepiej.

Co ważne, w parze z ułatwieniami rowerowymi równolegle wprowadzane są ułatwienia dla pieszych i osób na wózkach.

– Wyzerowanie krawężników na ciągach pieszych, wprowadzanie łagodnych pochylni, z których mogą korzystać osoby mniej sprawne, osoby na wózkach i przy okazji rowerzyści, oraz zrobienie kilku brakujących łączników skracających drogę pieszym i rowerzystom to rzeczy, które już się dzieją i według obietnic dziać się będą – podkreśla Wojciech Matłacki.

W tym roku dzięki współpracy z kilkoma podmiotami możemy pochwalić się już powstaniem 222 nowych miejsc parkingowych dla rowerów przy bezpiecznych i funkcjonalnych stojakach w kształcie odwróconej litery u. W ciągu ośmiu lat trwania wspólnej akcji rowerzyści w Radomiu zyskali już 1076 miejsc parkingowych.

Zachęcamy kolejne firmy, spółdzielnie mieszkaniowe, sklepy, punkty usługowe, kawiarnie czy przychodnie lekarskie do montowania u-kształtnych stojaków przed siedzibami i do informowania nas o tym. O wszystkich dobrych zmianach napiszemy na naszych stronach i w „Wyborczej”.

Rowerem na zakupy. Podsumowanie 2018

Nowy sezon akcji …

Nowy sezon akcji „Rowerem na zakupy” rusza lada dzień, dlatego postanowiliśmy nadrobić zaległość z roku 2018 i przedstawić lokalizacje o których Was nie poinformowaliśmy.

W zeszłym roku bank inwestycji stojakowych rozbiła Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie, która namówiona przez nas oraz przy pełnym wsparciu Roberta Chrobotowicza z rady spółdzielni zakupiła i zamontowała 38 stojaków u-kształtnych w 28 lokalizacjach. Tylko trochę mniej zamontowała Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe. Dzięki naszej współpracy z Maciejem Stępnikowskim na terenie zarządzanym przez spółdzielnie ustawiono 20 stojaków. Z kolei Radomska Spółdzielnia Mieszkaniowa przed swoją siedzibą na ul. Sportowej zamontowała 2 stojaki.

Podczas konsultacji ws. wyglądu placu Jagiellońskiego wnioskowaliśmy o ustawienie stojaków w okolicach kładki, urząd miejski przystał na to i w jej pobliżu zamontowano 10 stojaków u-kształtnych. Wnioskodawcy projektu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego dotyczącego budowy siłowni w parku im. Ruzika również zadbali o rowerzystów. Obok urządzeń do ćwiczeń powstał parking z 10 stojakami, dwa razy więcej miejsc parkingowych powstało podczas remontu parku Michałów.

Na naszą prośbę MZDiK ustawił 3 stojaki na ul. Domagalskiego tworzący tym samym mini parking P&R dla rowerzystów jadących z kierunku Ustronia i Prędocinka. Taka sama liczba urządzeń stawiono przy okazji remontu parkingu przed blokiem na ul. Chrobrego 48.

Nasze prośby zostały również uwzględnione przez właścicieli warzywniaka Feniks zlokalizowanego na ul. Śląskiej. Przed zadaszoną halą zamontowano 3 szt. stojaków.

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych na prośby mieszkańców montuje stojaki przed blokami, tak też się stało na ul. Rapackiego, gdzie stanęło 8 stojaków przed klatkami apartamentowców.

Tym samym możemy pochwalić kolejne realizacje wpisujące się w założenia wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej „Rowerem na zakupy” dotyczącej budowy dobrych parkingów dla rowerów. Dziękujemy w imieniu swoim i rowerzystów!

Rok 2018 był rekordowy, do naszej wspólnej akcji przyłączyły się następujące instytucje zapewniając w sumie 342 miejsca parkingowe:

1. Sklep Aldi, ul. Mireckiego 10 – 10 miejsc parkingowych
2. Sklep Biedronka, ul. Czarnoleska 9 – 8 miejsc parkingowych
3. Sklep Aldi, ul. Żółkiewskiego 8 – 10 miejsc parkingowych
4. Galeria Nad Potokiem, ul. Struga – 20 miejsc parkingowych
5. Bank Pekao, ul. Kościuszki 2 – 4 miejsca parkingowe
6. Sklep Biedronka, ul. Zbrowskiego 95 – 8 miejsc parkingowych
7. Sklep Biedronka, ul. Placowa 10 – 8 miejsc parkingowych
8. Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelickiej, ul. Okulickiego 9A – 4 miejsca parkingowe
9. RCKiK, ul. Limanowskiego 42 – 4 miejsca parkingowe
10. Sklep Biedronka, ul. Maratońska 10 – 8 miejsc parkingowych
11. Centrum Handlowe M1, al. Grzecznarowskiego 28 – 24 miejsca parkingowe
12. Spółdzielnia Mieszkaniowa Ustronie – 76 miejsc parkingowych
13. Spółdzielnia Mieszkaniowa Południe – 40 miejsc parkingowych
14. Wydział Inwestycji Urzędu Miasta, pl. Jagielloński – 20 miejsc parkingowych
15. Wydział Inwestycji Urzędu Miasta, park im. Ruzika – 20 miejsc parkingowych
16. Wydział Inwestycji Urzędu Miasta, park Michałów  – 40 miejsc parkingowych
17. Radomska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ul. Sportowa 5 – 4 miejsca parkingowe
18. MZDiK, ul. Domaglaskiego  4 – 6 miejsc parkingowych
19. MZDiK, ul. Chrobrego 48 – 6 miejsc parkingowych
20. Hala targowa Feniks, ul. Śląska 1 – 6 miejsc parkingowych
21. Wspólnota mieszkaniowa, ul. Rapackiego 8 – 16 miejsc parkingowych

W ciągu siedmiu lat trwania wspólnej akcji rowerzyści w Radomiu zyskali już 854 miejsca parkingowe!

Radom, Ustronie, rowerem na zkupy

Radom, Ustronie, rowerem na zkupy

Radom, park Ruzika, rowerem na zkupy

Radom, radomska spółdzielnia mieszkaniowa, rowerem na zkupy

Radom, plac Jagielloński, rowerem na zkupy

Radom, zieleniak Feniks, rowerem na zkupy

Radom, Domaglaskiego, rowerem na zkupy

Radom, Chrobrego, rowerem na zkupy

Wiadukt na Energetyków a droga dla rowerów

Poniżej przedstawimy …

Poniżej przedstawimy pismo jakie Bractwo Rowerowe wysłało do PKP PLK S.A. ws. wiaduktu na linii kolejowej nr 8 w Radomiu na ul. Energetyków i potrzebie uwzględnienia ruchu pieszego i rowerowego:

W związku z prowadzonymi pracami projektowymi dotyczącymi remontu linii kolejowej nr 8 na odcinku Warka–Radom, zwracamy się z wnioskiem o uwzględnienie potrzeb ruchu pieszego i rowerowego wzdłuż ul. Energetyków w Radomiu. W ramach budżetu obywatelskiego w roku 2016 powstał ponad 1 km długości chodnik i droga dla rowerów na odcinku pomiędzy ulicami Nowa Wola Gołębiowska i Stara Wola Gołębiowska. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu jest zainteresowany kontynuacją prac w stronę ul. Zbrowskiego. Jednak bez zaprojektowania ww. infrastruktury na odcinku, który będzie przebudowany w ramach prac prowadzonych przez PKP PLK S.A. (w tym pod wiaduktem kolejowym) na dziesięciolecia zablokuje się możliwość zapewnienia bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. W związku z powyższym wnosimy o rozważnie możliwości zaprojektowania i wybudowania drogi dla rowerów oraz chodnika na przedmiotowym fragmencie w standardzie jakie został wdrożony na pozostałym odcinku ul. Energetyków (nawierzchnia bitumiczna,  szerokość ciągu pieszego: 1,5 m, szerokość ciągu rowerowego: 2 m).

Radom, ul. Energetyków droga dla rowerów

Wiadukt na ulicy Żeromskiego

Do końca listopada ma zostać wykonana dokumentacja projektowa dla wiaduktu w ciągu ulicy Żeromskiego i Lubelskiej. Bractwo Rowerowe jeszcze w ubiegłym roku wysłało uwagi do założeń projektowych, których utrzymanie naszym zdaniem może skutkować niefunkcjonalnością obiektu. Co prawda do dziś nie otrzymaliśmy oficjalnej odpowiedzi od urzędników jednak z informacji zamieszczonej na stronie MZDiK wynika, że jest szansa na zmiany: „Podkreślamy jednak, że jest to tylko koncepcja MPU, a ostateczny wygląd wiaduktu i węzła drogowego będzie znany dopiero po opracowaniu dokumentacji projektowej! Wykonawca zadania może bowiem dokonać niezbędnych korekt.

Poniżej treść pisma Bractwa Rowerowego: 

W związku z ukazaniem się ogłoszenia na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy wiaduktu zwracamy uwagę na założenia dotyczące szerokości przestrzeni przeznaczonej dla rowerzystów oraz pieszych. Bardzo słusznym jest postulat umiejscowienia przystanku komunikacji miejskiej na szczycie wiaduktu, jak najbliżej peronu kolejowego, przez co zapewni się bezpośredni dostęp z jaki i do pociągów. Jednak przedstawiona na rysunku szerokość 3,5 m jest niewystarczająca dla pomieszczenia ciągu pieszo-rowerowego oraz miejsca oczekiwań dla pasażerów komunikacji. Przy zastosowaniu wersji oszczędzającej skrajnię tj. wiat mocowanych do balustrad wiaduktu perony autobusowe miałby szerokość jedynie 75 cm. Dlatego też na długości przystanków autobusowych należy przewidzieć odpowiednie poszerzenia, aby zapewnić komfort osobom oczekującym z dużym bagażem oraz pieszym i rowerzystom przemieszczającym się na kierunku Żeromskiego – Lubelska. Poszerzenia takie zastosowano np. na wiadukcie nad przystankiem kolejowym Warszawa Służewiec. 

Radom. Założenia dla nowego wiaduktu na ul. Żeromskiego

Założenie projektowe wynikające z SIWZ 

Konsultacje w sprawie osiedla XV-lecia

Poniżej przedstawiamy…

Poniżej przedstawiamy uwagi Bractwa Rowerowego jakie złożyliśmy w ramach konsultacji społecznych w sprawie Koncepcji podziału funkcjonalno-przestrzennego części osiedla XV-lecia w rejonie ulic: Warszawskiej, 11 listopada, Chrobrego i Potoku Północnego.

W pracach wnosimy o uwzględnienie potrzeb ruchu pieszego i rowerowego poprzez: 

1. Zapewnienie na omawianym obszarze atrakcyjnego ciągu pieszego po północnej stronie Potoku Północnego na odcinku od ul. Chrobrego do ul. Warszawskiej; 

Radom. Osiedle XV-lecia
 
2. Wyznaczenie drogi dla rowerów po wschodniej stronie ul. Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kusocińskiego do Potoku Północnego;

Radom. Osiedle XV-lecia

3. Wyznaczenie drogi dla rowerów na ul. Chrobrego na odcinku od skrzyżowania z ul. 11 Listopada do aquaparku;

Radom. Osiedle XV-lecia
 
4. Wyznaczenie drogi dla rowerów na ul. 11 Listopada na odcinku od skrzyżowania z ul. Chrobrego do skrzyżowania z ul. Warszawską;5. Uwzględnienie bezkolizyjnego przejazdu dla rowerów pod wiaduktem na ul. Warszawskiej w ciągu 11 Listopada – droga dla rowerów na ul. Szarych Szeregów z wykorzystaniem istniejącego przejścia podziemnego dla pieszych;

Radom. Osiedle XV-lecia
 
6. Uwzględnienie bezkolizyjnego przejazdu dla rowerów pod mostem na ul. Chrobrego wzdłuż Potoku Północnego;

Radom. Osiedle XV-lecia
   
7. Wyznaczenie pasów dla rowerów na jezdni ul. Kusocińskiego od drogi dla rowerów na ul. Warszawskiej do ul. Chrobrego z kontynuacją w kierunku Radomskiego Centrum Sportu.

Radom. Osiedle XV-lecia

Jazda z miasta! Góry Miłosne i Pionki

Będą łatwe szutry, …

Będą łatwe szutry, ale i podjazdy z korzeniami. A dla chętnych przejazd przez ścieżki Gór Miłosnych przypominające trasy wyścigów cross country. I będą goście: podróżnicy cykliści Piotr Strzężysz, Krzysztof Krzemiński i Dariusz Jodłowski. W niedzielę 23 września Jazda z Miasta! z finałem w Pionkach.

Zbiórka o godz. 10 tuż za mostem na Pacynce, w pobliżu Dąbrowy Kozłowskiej. By dotrzeć w to miejsce, trzeba minąć skrzyżowanie Żółkiewskiego ze Zbrowskiego (ze światłami), dalej jechać ul. Energetyków i skręcić w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Starą Wolą dojedziemy do skrzyżowania z ul. Potkańskiego, gdzie skręcamy w lewo. Potkańskiego doprowadzi nas do granic miasta – mostu na Pacynce. Po jego minięciu pilnujemy pierwszego skrętu w prawo, w asfaltową drogę. I to jest miejsce naszego spotykania. O godz. 10.15 rozpoczynamy wycieczkę. Do przejechania będzie ok. 30 km w jedną stronę.

Asfaltową drogą przez Kozłowskie Komorniki dojedziemy do szutru prowadzącego do zielonego szlaku pieszego. Wjedziemy na szlak po skręcie w lewo. Zielony doprowadzi nas do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Wąską ścieżką przedostaniemy się do trasy Radom – Kozienice, przetniemy ją i żółtym szlakiem rowerowym dotrzemy do Mysich Górek. To pierwszy z bardziej wymagających elementów naszej wycieczki. Będą podjazdy, zjazdy usiane korzeniami i miejscami piachem. Po pokonaniu wzniesienia krótki odpoczynek i asfaltowa część wycieczki: Adolfin – Sokoły. W Sokołach na skraju lasu znów kilka minut na złapanie oddechu. Po przerwie tradycyjnie podzielimy się na dwie grupy: tych, co uwielbiają Góry Miłosne (charakter typowy dla MTB), i tych, co w nich nie gustują. Pierwsi pojadą grzbietem wzniesień, drudzy wzdłuż torów kolejowych w kierunku Pionek. Obie ekipy spotkają się przed restauracją Adria. Stąd ostrożnie i w mniejszych grupach przedostaniemy się przez Pionki do siedziby nadleśnictwa Kozienice przy ul. Partyzantów. A tam finał wyprawy – z ogniskiem i upominkami od Salonu Rowerowego „Rodex”.

Trasę przemierzą z nami Piotr Strzężysz, Krzysztof Krzemiński i Dariusz Jodłowski. To podróżnicy cykliści, którzy dzień wcześniej (22 września) na zaproszenie Beaty Jemiołowskiej będą gościć w Miejskim Ośrodku Kultury Amfiteatr przy ul. Parkowej. Piotr Strzężysz opowie o swej wyprawie rowerowej z Patagonii na Alaskę, zaś Krzysztof Krzemiński i Dariusz Jodłowski o pokonywanych rowerami Kenii, Kirgizji i Kubie. Początek spotkania o godz. 16. Oprócz wystąpień podróżników będą pokazy slajdów i oraz miniwystawa fotografii z wypraw.

O podróżniczej pasji, doświadczeniach zdobytych podczas rowerowych eskapad, specyfice takiego podróżowania będą mogli porozmawiać z gośćmi uczestnicy Jazdy z Miasta! podczas finału naszej wycieczki w siedzibie nadleśnictwa Kozienice przy ul. Partyzantów w Pionkach.
Jak zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce do Pionek? Trzeba wysłać e-mail na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl – w tytule wpisać „Jazda z Miasta!”, a w treści imię i nazwisko uczestnika. Na zgłoszenia czekamy do piątku 21 września do północy.

Kilka dni przed wycieczką sprawdźcie, czy wasz rower jest w pełni sprawny.
Przypominamy, by wziąć na wyprawę przynajmniej jeden bidon z sokiem, napojem izotonicznym lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę i pompkę.

Impreza nie odbędzie się, gdyby padał deszcz. Przełożymy ją wówczas na 30 września.
Przypominamy, że powrót z JzM! odbywa się we własnym zakresie.

Administratorem danych osobowych podanych w zgłoszeniu jest Agora SA z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732). Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia informacji dotyczących Jazdy z Miasta! na podany adres e-mail i zostaną usunięte z naszych systemów 24 września 2018 r. Dane osobowe nie będą przekazane innym podmiotom, poinformujemy tylko Salon Rowerowy „Rodex” o szacowanej liczbie uczestników (bez podawania ich tożsamości ani innych danych) w celu przygotowania odpowiedniej liczby butelek wody i kiełbasek na ognisko. W każdej sprawie dotyczącej danych osobowych można się kontaktować z naszym inspektorem ochrony danych na adres iod@agora.pl. Podstawą prawną przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora polegający na umożliwieniu przeprowadzenia wydarzenia (tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo żądania przeniesienia swoich danych do innego administratora. Każdemu przysługuje też prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych z przyczyn związanych z jego szczególną sytuacją. Każdy może wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważa, że przetwarzanie jego danych narusza przepisy RODO. Podanie danych jest dobrowolne.

Radom. Jazda z miasta do Pionek

Rowerem na zakupy. M1 i Biedronka

Centrum Handlowe M1 …

Centrum Handlowe M1 dostawiło 12 stojaków u-kształtnych! Tym samym powiększając swój parking rowerowy aż o 100% i jednocześnie likwidując już wszystkie stojaki wyrwikółka jakie jeszcze do niedawna stały przed Centrum. 

Wyrwikółka zostały również zlikwidowane przed kolejną Biedronką, tym razem na ul. Maratońskiej. Tu pojawiły się 4 dobre stojaki rowerowe. 

Tym samym możemy pochwalić kolejne realizacje wpisujące się w założenia wspólnej akcji Bractwa Rowerowego i Gazety Wyborczej „Rowerem na zakupy” dotyczącej budowy dobrych parkingów dla rowerów. Dziękujemy w imieniu swoim i rowerzystów! 

W 2018 roku do akcji przyłączyły się następujące instytucje zapewniając w sumie 108 miejsc parkingowych: 
1. Sklep Aldi, ul. Mireckiego 10 – 10 miejsc parkingowych 
2. Sklep Biedronka, ul. Czarnoleska 9 – 8 miejsc parkingowych 
3. Sklep Aldi, ul. Żółkiewskiego 8 – 10 miejsc parkingowych 
4. Galeria Nad Potokiem, ul. Struga – 20 miejsc parkingowych 
5. Bank Pekao, ul. Kościuszki 2 – 4 miejsca parkingowe 
6. Sklep Biedronka, ul. Zbrowskiego 95 – 8 miejsc parkingowych 
7. Sklep Biedronka, ul. Placowa 10 – 8 miejsc parkingowych   
8. Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelickiej, ul. Okulickiego 9A – 4 miejsca parkingowe 
9. RCKiK, ul. Limanowskiego 42 – 4 miejsca parkingowe 
10. Sklep Biedronka, ul. Maratońska 10 – 8 miejsc parkingowych   
11. Centrum Handlowe M1, al. Grzecznarowskiego 28 – 24 miejsca parkingowe 

W ciągu siedmiu lat trwania wspólnej akcji rowerzyści w Radomiu zyskali już 626 miejsc parkingowych!

Radom. M1 Radom

Radom. M1 Radom

Radom. M1 Radom

Radom. Biedronka, Maratońska

Jazda z miasta! Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Kolejna „Jazda z miasta!”, tym razem do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, już w niedzielę, 29 lipca. Zapraszają Salon Rowerowy Rodex, „Gazeta Wyborcza” i Bractwo Rowerowe.

Wycieczka do Orońska jest jedyną w naszym cyklu w 95 proc. wiodącą asfaltowymi drogami. Po dość wymagającej poprzedniej wyprawie do rezerwatu Królewskie Źródło odpoczniemy od Puszczy Kozienickiej, czyli piachu, korzeni, nierówności, za którymi wielu cyklistów nie przepada. Niewątpliwą atrakcją tej edycji jest cel wyprawy – Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, miejsce, w którym po przejażdżce można odpocząć oraz poobcować ze sztuką.

Spotykamy się o godz. 10 przed siedzibą salonu rowerowego Rodex przy ul. Wierzbickiej 26/44. Ruszamy o godz. 10.15. Do pokonania jest około 20 km.

W towarzystwie policjantów z drogówki pojedziemy ul. Wierzbicką w stronę osiedla Południe. Przed Południem II odbijemy w ul. Warsztatową. Miniemy zakłady ITM i na rozjeździe dróg skręcimy w lewo, w obwodnicę południową, którą dotrzemy do ul. Stalowej. Ponowny skręt w lewo i przekraczamy linię kolejową do Tomaszowa nad Pilicą. Po kilkuset metrach znów linia kolejowa – do Skarżyska-Kamiennej. Przed nią odbijemy w prawo i pojedziemy przez Ludwinów.
Przy przejeździe kolejowym lekki skręt w prawo i dalej prosto – aż skończy się droga, osiągając trakt Krychnowice – Kowala. Przekroczymy tory linii skarżyskiej. Za zieloną tablicą „Kowala Kolonia” czeka nas łagodny podjazd. Na wierzchołku wzniesienia (na horyzoncie) będzie można spostrzec pasmo wzgórz zwane Garbem Gielniowskim.

Za łukiem drogi przywita nas znak „Kowala”. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, by za mniej więcej 500 m skręcić w lewo. Za lasem do Orońska już cały czas prosto. Miniemy Załawie, znowu przekroczymy linię kolejową do Skarżyska oraz pojedziemy pod wiaduktem drogi ekspresowej. Przez piękny krajobrazowo obszar dotrzemy do Orońska. Przetniemy starą „siódemkę” i skierujemy się wprost do Centrum Rzeźby Polskiej.

W muzeum – finał z ogniskiem i upominkami od sponsora, czyli Salonu Rowerowego „Rodex”.
Drewno na ognisko mamy dzięki CRP. Na trasie będą nas wspierać cykliści z klubu Orkan przy radomskim PTTK.

Na wyprawę do Orońska nada się każdy typ roweru, choć na kilku fragmentach rower miejski idealny nie będzie. Koniecznie należy zabrać ze sobą łatki, ewentualnie zapasową dętkę i pompkę. Nie zapomnijcie o bidonach z napojami!

Jak zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce? Trzeba je wysłać na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisując „Jazda z miasta!”, a w treści podając imię i nazwisko uczestnika. Na zgłoszenia czekamy do piątku 27 lipca do północy.

Przypominamy, iż powrót z wycieczki odbywa się na własną rękę.

„Jazda z miasta!” nie odbędzie się, jeżeli będzie padał intensywny deszcz.

*Administratorem danych osobowych podanych w zgłoszeniu jest Agora SA z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732). Dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia informacji dotyczących „Jazdy z Miasta!” na podany adres e-mail i zostaną usunięte z naszych systemów w dniu 30 lipca 2018 r. Dane osobowe nie będą przekazane innym podmiotom, poinformujemy tylko Salon Rowerowy „Rodex” o szacowanej liczbie uczestników (bez podawania ich tożsamości ani innych danych) w celu przygotowania odpowiedniej liczby butelek wody i kiełbasek na ognisko. W każdej sprawie dotyczącej danych osobowych można się kontaktować z naszym inspektorem ochrony danych pod adresem iod@agora.pl. Podstawą prawną przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora polegający na umożliwieniu przeprowadzenia wydarzenia (tj. art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Każdy ma prawo żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo żądania przeniesienia swoich danych do innego administratora. Każdemu przysługuje też prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania jego danych osobowych z przyczyn związanych z jego szczególną sytuacją. Każdy może wnieść skargę do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, jeżeli uważa, że przetwarzanie jego danych narusza przepisy RODO. Podanie danych jest dobrowolne.

Radom. Jazda z miasta do Orońska