Miło nam poinformować, że Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak podpisał zarządzenie dzięki któremu inwestycje w infrastrukturę rowerową w naszym mieście będą bardziej przemyślane i w jeszcze większym stopniu będą spełniać oczekiwania coraz liczniejszej grupy użytkowników jednośladów. Zarządzenie powstało przy współpracy z Bractwem rowerowym, jego treść przedstawiamy poniżej.
ZARZĄDZENIE Nr 4996/2014
PREZYDENTA MIASTA RADOMIA
z dnia 14 maja 2014r
w sprawie tworzenia na terenie miasta Radomia korzystnych warunków dla
promocji mobilności aktywnej i rozwoju komunikacji rowerowej
Na podstawie art.30 ust.1 i art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym ( t.j. Dz.U. z 2013r poz. 594 ) w związku z uchwałą Nr 371/2008 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 25.08.2008r w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Miasta Radomia na lata 2008-2020 oraz Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Radom przyjętym uchwałą Nr 221/99 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 29 grudnia 1999r z późn. zm. w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Radom, zarządza się co następuje:
§ 1.
Zobowiązuje się Wydziały Urzędu Miejskiego w Radomiu oraz jednostki organizacyjne miasta Radomia a także podmioty działające na ich zlecenie do działań mających na celu tworzenie i dalszy rozwój na terenie miasta Radomia korzystnych warunków dla rozwoju komunikacji rowerowej.
§ 2.
We wszystkich opracowywanych projektach inwestycji drogowych i komunalnych oraz w przypadku modernizacji bądź przebudowy ulic, placów i miejsc użyteczności publicznej, należy uwzględniać potrzeby ruchu rowerowego w szczególności w zakresie:
a) budowy wydzielonych dróg rowerowych lub ciągów pieszo-rowerowych,
b) wyznaczenia w jezdniach osobnych pasów dla rowerów (w tym kontrapasów), śluz rowerowych na skrzyżowaniach i bezpiecznych oznakowanych przejazdów przez jezdnie,
c) uspokajania ruchu ulicznego na drogach lokalnych i wewnętrznych dostosowując je do bezpiecznej jazdy rowerzystów na zasadach ogólnych,
d) lokalizowania przy obiektach użyteczności publicznej parkingów rowerowych lub stojaków dla rowerów,
e) budowy pochylni i rynien umożliwiające pokonywanie nierówności terenowych,
f) ułatwień dla rowerzystów poprzez rozwijanie tzw. „niewidzialnej infrastruktury rowerowej” czyli rozwiązań dedykowanych innym niż ruch rowerowy użytkownikom ale uwzględniającym bezpieczeństwo ruchu rowerowego tj. m.in. wyznaczanie stref Tempo 30, stref zamieszkania, budowa na ulicach lokalnych małych rond, progów zwalniających, podniesionych tarcz skrzyżowań, stosowanie w celu ograniczenia prędkości pojazdów silnikowych zwężeń pasów ruchu, rozbudowa
strefy płatnego parkowania i wprowadzenie ograniczeń w ruchu ciężkich pojazdów w określonych strefach czasowych na osiedlach i w centrum miasta, itp.
g) budowę poza pasami drogowymi dróg rowerowych lub ciągów pieszo-rowerowych umożliwiających połączenie układu rowerowego w spójną sieć komunikacyjną.
§ 3.
Budowa dróg i ułatwień komunikacyjnych dla ruchu rowerowego winna odbywać się zgodnie z istniejącymi przepisami prawa z uwzględnieniem tzw. „ dobrych praktyk ” w oparciu o sprawdzone rozwiązania zawarte w standardach infrastruktury rowerowej opracowanych i wdrażanych przez wiele miast Unii Europejskiej i Polski.
§ 4.
Przy planowaniu systemu dróg dla rowerów jak również przy przygotowywaniu konkretnych rozwiązań należy włączać do opiniowania grupy użytkowników rowerów, zorganizowane w stowarzyszenia posiadające w swoich celach promocję używania roweru w mieście.
§ 5.
Nadzór nad wykonaniem zarządzenia powierza się Wiceprezydentom Miasta Radomia, którym powierzone zostało prowadzenie w imieniu Prezydenta Radomia zadań z zakresu drogownictwa i komunikacji, infrastruktury, zagospodarowania przestrzennego oraz edukacji i ochrony środowiska.
§ 6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
PREZYDENT MIASTA
(-) Andrzej Kosztowniak
Bezpośredni link do Zarządzenia:
http://bip.radom.pl/ra/wladze-miasta/zarzadzenia-prezydenta/27368,Nr-49962014-w-sprawie-tworzenia-na-terenie-miasta-Radomia-korzystnych-warunkow-d.html