List. Oświetlcie DK7!

Poniżej przedstawimy …

Poniżej przedstawimy list wysłał przez mieszkańca Radomia do Wójta i Radnych gminy Jedlińsk w sprawie poprawy bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 7. Sprawa poruszona w liście jest o tyle ważna, że na tym odcinku drogi dochodzi do częstych, również śmiertelnych, potrąceń pieszych (zobacz >>>, >>>, >>>)

Panie Wójcie
Drodzy Radni
 
jako wieloletni użytkownik drogi nr 7 przebiegającej przez Waszą Gminę, na której to dochodzi do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych – mieszkańców tej gminy, zwracam się z zapytaniem, czy można uruchomić oświetlenia, tylko kilku latarni, spośród wielu stojących, przy najbardziej niebezpiecznych miejscach.

Koszt oświetlenia kilku skrzyżowań z przejściami dla pieszych, nawet tylko przez np. dwie latarnie, w godzinach ruchu pieszego, (od zmroku do 24-tej) byłby niewielki, a na pewno przyczyniłby się do poprawy bezpieczeństwa Waszych mieszkańców. Samo światło latarni, w panujących wokół ciemnościach, odruchowo wzmaga uwagę przejeżdżających kierowców.
Mam nadzieję, że trwający spór o to w czyich kompetencjach leży oświetlenie dróg krajowych, nie przeszkodzi Wam w poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy z zadowoleniem przyjmą oświetlenie ich ciągów komunikacyjnych, a nie drogi krajowej.

Mniemam, że podjęcie takiego rozwiązania na pewno znajdzie naśladowców w całym kraju.
Życzę podjęcia korzystnych dla Waszej społeczności decyzji.

Przejścia o których wspomina czytelnik:
1) Warszawska – Ceglana – Kwiatowa (Wsola)
2) Warszawska – Lotnicza (Wsola)

Wsola. Skrzyżowanie Warszawska/Ceglana/Kwiatowa. Źródło: Google z funkcją Street ViewZdjęcie: Wsola. Skrzyżowanie Warszawska/Ceglana/Kwiatowa. Źródło: Google Street View

Bariery. Konieczność czy nadgorliwość?

Wzdłuż ciągów …

Wzdłuż ciągów pieszo-rowerowych budowanej obwodnicy południowej drogowcy ustawiają tysiące metrów metalowych wygrodzeń. Czy stać nas na takie marnotrawstwo? Czy, aby na  pewno chcemy, żeby tak wyglądało nasze miasto? 

Radom. Droga rowerowa przy obwodnicy południowej, zapory przeciwpiechotne.
Jezdnia obok jest dojazdową więc z założenia prędkości na niej osiągane nie powinny być wysokie. Barierki nie są zresztą energochłonne zatem i tak w razie wypadku nie pomogą ani pieszym ani rowerzystom. Jeśli nie chcemy, żeby piesi wchodzili na jezdnię niżej to przed tym chronią: wygrodzenia pomiędzy obwodnicą a jezdnią odbarczającą, skarpa, która wręcz uniemożliwia zejście oraz barierki przy samej obwodnicy. Nie należy zapominać, że ten typ wygrodzenia może być bardzo niebezpieczny dla rowerzystów – zahaczenie kierownicą o pionowy słupek to gwarancja wywrotki – studium przypadku to między innymi zdarzenie do jakiego doszło na Wale Miedzeszyński w Warszawie. Konieczność stosowania tego typu urządzeń nie wynika również  z przepisów prawa. Punkt 5.1 załącznik 4 Rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych[…] mówi wprost, że „urządzenia zabezpieczające ruch pieszych i rowerzystów można zastąpić urządzeniami naturalnymi, np. gęstymi żywopłotami”. W związku z powyższym wnosimy o zaprzestanie ich stosowania. Poniżej zdjęcie z niedawno wybudowanej ulicy Lotniczej w Olsztynie, gdzie nieestetyczne barierki po interwencji rowerzystów zastąpiono nasadzeniami. 

Olsztyn. Droga rowerowa przy ulicy Lotniczej. Wygrodzenia zastąpiono krzakamiZdjęcie: Mirek Arczak

Nie należy zapominać o tym, że fatalny projekt obwodnicy nie uwzględnił również podłączenia przedeptów do nowej infrastruktury. Efekt już widać, cześć barier została zdemontowana przez mieszkańców. I bardzo dobrze!

Radom. Bariery przeciwpiechotne zdemontowane przez partyzantkę miejską

Trwa budowa drogi rowerowej na ulicy Olsztyńskiej

Trwa budowa drogi …

Trwa budowa drogi rowerowej na ulicy Olsztyńskiej. Niestety mimo bardzo dobrych wzorców płynących z osiedla Południe MZDiK nie zdecydował się na ich powielenie na Osiedlu nad Potokiem.

Wady:
– brak ciągłości nawierzchni drogi dla rowerów na wjazdach bramowych
– brak wyniesionych przejazdów rowerowych i przejść dla pieszych
– krawężniki w poprzek przy wjazdach bramowych
– droga rowerowa powstaje kosztem chodnika, który zawężono do około 1,5 m
– droga rowerowa nie tworzy pętli wokół osiedla
– nikt nie pomyślał, że kiedyś powstanie trasa rowerowa wzdłuż Potoku Północnego w związku z czym nie zaprojektowano przejazdu przez ul. Olsztyńską (mapa >>>)

Zalety:
– nawierzchnia asfaltowa

Z przebiegiem oraz organizacją ruchu budowanej drogi rowerowej można zapoznać się pod tym linkiem >>>

Radom. Osiedle nad Potokiem, budowa drogi rowerowej