W dniu 5 listopada upłynął termin do którego można było składać wnioski do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Radomiu zwanego ,,Dworzec Kolejowy” poniżej przedstawiamy te zgłoszone przez Bractwo Rowerowe.
1. Utworzenie regionalnego węzła transportu publicznego w rejonie placu dworcowego.
W poziomie terenu transport publiczny i ruch pieszy. Utworzenie węzła przesiadkowego dla komunikacji publicznej o zasięgu dalekobieżnym, regionalnym, podmiejskim i miejskim. Przystanki komunikacji miejskiej i podmiejskiej (linie przelotowe) ześrodkowane na placu dworcowym w możliwie najlepszej dostępności od wyjścia z tunelu dworcowego. Dworzec autobusów dalekobieżnych, regionalnych i podmiejskich (kończących bieg) przy placu dworcowym, w miejscu obecnej stacji paliw. Sugerowany układ dwupłytowy – płyta dolna dostępna z poziomu tunelu drogowego pod placem.
Ciąg ulic Poniatowskiego-Prażmowskiego w tunelu. Z tunelu dostęp do dolnej płyty dworca autobusowego (w przypadku przyjęcia lokalizacji w miejscu obecnej stacji paliw i układu dwupłytowego), do postoju taksówek oraz do ewentualnych parkingów pod placem dworcowymi planowaną zabudową. Sugerowany początek tunelu przed zbiegiem ulic Dowkontta i Poniatowskiego (możliwość odtworzenia placu Broni).
2. Wprowadzenie korytarza przestrzennego umożliwiającego przelotową marszrutę pojazdów transportu publicznego przez plac dworcowy (według rysunku). Celem jest uniknięcie zawracania pojazdów na placu, co zwiększa czytelność układu i oszczędza przestrzeń. Takie rozwiązanie sprzyja ewentualnemu wprowadzeniu na plac dworcowy linii tramwajowej (promień łuku).
3. Ulica Traugutta na odcinku od ulicy Waryńskiego do placu dworcowego jako strefa ruchu pieszego z dopuszczeniem transportu publicznego.
4. Budowa kładki pieszo-rowerowej w ciągu ulic 25 Czerwca – Staroopatowska ponad torami kolejowymi i ulicami Domagalskiego i Prażmowskiego zgodnie ze Studium; przebieg z pochylniami wchodzącymi w światło ulic 25 Czerwca i Staroopatowskiej (wykorzystanie wzniesień terenu po obu stronach). Do realizacji po oddaniu wschodniej obwodnicy śródmiejskiej i ograniczeniu ruchu w ulicy 25 Czerwca.
5. Zachowanie wszystkich istniejących i udrożnienie nowych ciągów pieszych/rowerowych w poziomie terenu:
– przejścia przez wszystkie wloty skrzyżowania ulic Poniatowskiego-Prażmowskiego i Traugutta (do czasu powstania tunelu drogowego);
– przejścia przez wszystkie wloty skrzyżowania ulic Grzecznarowskiego i Dowkontta;
– przywrócenie przejścia przez ulicę Kościuszki na przedłużeniu głównej alei parku Planty;
– przejście przez ulicę Traugutta na przedłużeniu głównej alei parku Planty.
6. Nakaz stosowania technologii i materiałów zapewniających maksymalny komfort poruszania się pieszych – dopuszczalne materiały: bitumy, beton, kostka brukowa cięta, kostka betonowa niefazowana, mieszanki mineralno-żywiczne lub inne zapewniające równą powierzchnię (określenie nawierzchnia wygodna dla pieszych moim zdaniem jest zbyt subiektywnym zapisem i raczej trzeba wnioskować o zapisy konkretnych materiałów).
7. Wprowadzenie wskaźników maksymalnej liczby miejsc postojowych dla poszczególnych funkcji w tym dla zabudowy mieszkaniowej i usługowej, w tym możliwie niskie nieprzekraczalne wskaźniki liczby prywatnych naziemnych miejsc postojowych.
8. Określenie minimalnej liczby miejsc postojowych dla rowerów dla poszczególnych funkcji.
9. Objęcie ochroną konserwatorską osiedla Fabryki Broni pomiędzy ulicą Kościuszki, Poniatowskiego, Dowkontta, Traugutta. Odtworzenie placu Broni (po powstaniu tunelu drogowego w ciągu ulic Poniatowskiego-Prażmowskiego).
10. Zamiana funkcji ulicy Broni na strefę ruchu pieszego wraz z wyznaczeniem systemu dogodnych ciągów pieszych łączących węzeł komunikacji publicznej przy dworcu z planowanym parkiem naukowo-technologicznym na terenie Fabryk Broni.
11. Wprowadzenie standardów minimalnej wysokości zabudowy w nawiązaniu do północnej pierzei ulicy Poniatowskiego.
12. Uzupełnienie północnej pierzei ulicy Prażmowskiego poprzez wprowadzenie obowiązującej linii zabudowy.
13. Wprowadzenie zakazu grodzenia terenu dla nowych inwestycji, lokalizowania parterowych budynków i tymczasowych obiektów budowlanych z wyjątkiem kiosków zintegrowanych z wiatą przystankową oraz pawilonów wystawienniczych itp. wyłącznie na czas trwania imprezy (podobny zapis jest w planie dla Starego Miasta w Krakowie).
14. Ze względów estetycznych wprowadzenie zakazu używania barier segmentowych na obszarze objętym planem zagospodarowania przestrzennego.