Azyl na Narutowicza

Ponieważ pomarańczowe…

Ponieważ pomarańczowe obwódki wokół znaków i czerwone pasy nie zwiększyły bezpieczeństwa pieszych na przejściu przy MOSiR-rze (czego się spodziewaliśmy >>>) złożyliśmy kolejne pismo do MZDiK:

Dotyczy bezpieczeństwa pieszych na ul. Narutowicza

Zwracamy się z wnioskiem dotyczącym montażu azylu na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu Narutowicza / Chałubińskiego. Przejście to jest jednym z bardziej niebezpiecznych na terenie Radomia, na którym od roku 2007 doszło do aż 5 potrąceń pieszych.

Statystyki zdarzeń:
2007.01.25, godz. 12.45;
2009.04.24, godz. 15,55;
2009.11.20, godz. 19.45;
2010.03.20, godz. 21.35;
2012.03.01, godz. 18.00.

Radom. Niebezpieczne przejście dla pieszych na ul. Narutowicza

Ulica 1905 Roku. Wyremontowana, ale niebezpieczna

Komenda Miejska …

Komenda Miejska Policji wytypowała dziesięć najbardziej niebezpiecznych ulic w Radomiu podając ogólną statystykę dla wszystkich uczestników ruchu. Jako rowerzyści chcielibyśmy przedstawić dane dotyczące zdarzeń z udziałem tych użytkowników dróg. Materiał został opracowany na podstawie policyjnego Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji udostępnionego przez Komendę Główną Policji. 

Według SEWiK na terenie Radomia w roku 2011 doszło do 65 zdarzeń z udziałem rowerzystów i jest to wzrost o ponad 100 proc. w porównaniu z rokiem 2010 (31 zdarzeń). Wydaje się, że tak duży skok wynika z popularyzacji roweru jako środka transportu i jest proporcjonalny do obserwowanego wzrostu ruchu rowerowego. Lekko rannych w roku 2011 zostały 22 osoby, a ciężko – 12 (w roku 2010 odpowiednio: 12 i 3). Na szczęście w ciągu dwóch ostatnich lat nie zginął żaden rowerzysta. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w czerwcu i sierpniu (odpowiednio 16 i 11), miesiącami bez zdarzeń były styczeń i luty. W świetle dziennym miało miejsce 55 zdarzeń, dziewięć w nocy na drodze oświetlonej, a jedno o zmroku. Potwierdza to tezę postawioną przez Bractwo Rowerowe w raporcie „Zdarzenia z udziałem rowerzystów w Radomiu w latach 2006-08, że typowe kampanie na rzecz bezpieczeństwa koncentrują się na sprawach marginalnych i nie dotykają istoty problemu. Najczęstszym rodzajem zdarzenia było „zderzenie pojazdów boczne” (36 zdarzeń), co koreluje z najczęstszą ich przyczyną: „nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu”. Rowerzyści w roku 2011 byli sprawcami 44 proc. zdarzeń. Głównymi przyczynami zdarzeń było „nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu”: z winy kierowców było to 25, a z winy rowerzystów – 11 zdarzeń.

Najbardziej niebezpiecznym miejscem dla użytkowników jednośladów w 2011 roku była ulica 1905 Roku, na której doszło do pięciu zdarzeń. Warto dodać, że liczba nie odnosi się do całego roku 2011, ponieważ przez jego pierwsze miesiące ulica była w remoncie. Przypominamy, że właśnie tu wybudowano fatalnej jakości drogę dla rowerów. Jej niefunkcjonalność i potencjalne zagrożenie, jakie stwarza, było podstawą pism Bractwa Rowerowego do MZDiK czy Nadzoru Budowlanego. O tej trasie informowała również „Gazeta Wyborcza” zamieszczając list czytelnika o wiele mówiącym tytule: „Rowerzystów zapraszamy pod tiry” . Warto nadmienić, że wtedy gdy nie było tu drogi dla rowerów, w świetle statystyk było bezpieczniej: w latach 2006-2007 – zero zdarzeń, w 2008 – jedno zdarzenie na skrzyżowaniu 1905 Roku / Tytoniowa. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wzrost wypadków i kolizji może być spowodowany tym, że po powstaniu trasy rowerowej pojawiło się więcej rowerzystów, niemniej z założenia budowa drogi dla rowerów powinna zapewnić wzrost bezpieczeństwa, a nie jego spadek!

Reasumując, statystyki wypadków to tylko cyferki, jednak cyferki te powinny posłużyć MZDiK, jak i policji do ograniczenia liczby ofiar na drogach. Niestety patrząc na przybywającą ilość zdarzeń w tych samych miejscach mamy co do tego ogromne wątpliwości…

Radom. Ulica 1905 Roku - rowerzystów zapraszamy pod TiR-y

Rowerem na zakupy. Ruszamy z akcją!

„Rowerem na …

„Rowerem na zakupy” to wspólna akcja Gazety w Radomiu i Bractwa Rowerowego mająca na celu zachęcenie właścicieli radomskich obiektów handlowych do stosowania bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych. Działamy poprzez namawianie samych rowerzystów do tego, aby aktywnie motywowali właścicieli sklepów do instalowania dobrych stojaków. Obecnie nawet przy największych hipermarketach i centrach handlowych w Radomiu trudno spotkać odpowiednie miejsca do zaparkowania roweru. To właśnie chcemy zmienić!

Jak się włączyć?

To bardzo proste! Wystarczy napisać i wysłać pismo do właściciela obiektu handlowego, które odwiedzasz i o którym wiesz, że nie ma solidnych stojaków rowerowych.

Wzór takiego pisma znajdziesz tu >>>
. Warto pamiętać, że to tylko wzór – dokument można zmodyfikować dostosowując go do konkretnego przypadku. Zachęcamy, aby dowiedzieć się kto w danej placówce handlowej może podjąć decyzję dotyczącą zamontowania lub zmiany stojaków i do tej osoby kierować pismo. Dzięki temu zwiększa się szansa na skuteczność takiego działania.

Im więcej pism – tym lepiej! Nasz głos dla właścicieli obiektów handlowych jest ważny, a im będzie głośniejszy, tym większa szansa na to, że zostanie usłyszany! Jesteśmy nie tylko rowerzystami, ale również klientami. To w jakich sklepach wydajemy nasze pieniądze ma dla właściciela sklepu bardzo duże znaczenie, a chętniej wydajemy je tam, gdzie można bezpiecznie zaparkować nasz jednoślad.

Jeśli zdecydujesz się wysłać takie pismo – koniecznie daj nam znać. Ułatwi to koordynowanie działań oraz sprawdzenia jakie dają one efekty.

Dlaczego przed wejściem do sklepu warto postawić solidne stojaki?

Znaczna część klientów przyjeżdża lub chciałaby przyjeżdżać na zakupy na rowerze. Możliwość bezpiecznego przypięcia jednośladu to dla nas – rowerzystów kwestia kluczowa. Jeśli sklep nie zapewni rowerzystom dobrego stojaka, to tak jakby nie zapewniał kierowcom miejsca do zaparkowania samochodu! Miłośnicy dwóch kółek to niemała i stale rosnąca grupa klientów. Inwestując w dobre stojaki tanim kosztem sklep osiąga kilka istotnych celów:

1. Sklep buduje swoją przewagę konkurencyjną. Rowerzysta chętniej wybierze miejsce, w którym stoją solidne stojaki na rowery niż takie gdzie ich nie ma lub pozostawiają wiele do życzenia. Przekłada się to na konkretne kwoty zostawiane w kasie przez klientów-rowerzystów.

2. Sklep buduje wizerunek swojego obiektu handlowego jako miejsca, dbającego o ochronę środowiska, prowadzącego proekologiczną politykę.

3. Sklep ogranicza problem braku wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Powierzchnia zajęta przez jeden samochód pozwala na swobodne zaparkowanie kilku rowerów! Jest sporo klientów, którzy chętnie przesiądą się z czterech kółek na dwa, ale trzeba dać im taką możliwość tworząc solidny parking dla rowerów.

Jaki stojak jest dobry?

Prawidłowy stojak rowerowy powinien umożliwić oparcie roweru oraz przypięcie do niego ramy i jednego koła pojedynczym zapięciem U-lock (kłódką szeklową), niezależnie od typu roweru. Dobrze, jeśli ten sam stojak ponadto umożliwia przypięcie drugim zapięciem drugiego koła.

Stojak musi być też solidnie i trwale przymocowany do podłoża. Warunki takie spełnia np. stojak w kształcie odwróconej litery “U”. Umożliwia oparcie i przypięcie co najmniej 2 rowerów dowolnego typu – składaków, mieszczuchów z koszykami, szosówek, górali – niezależnie od rozmiaru ramy, szerokości opony czy kształtu kierownicy. Standardowe wymiary to długość ok. 1 m, wysokość 60-80 cm, średnica rury 5-9 cm. Jeśli potrzeba postawić więcej stojaków, zalecana jest odległość pomiędzy sąsiednimi stojakami rzędu 1,0 – 1,5 m.

Radom. Stojaki rowerowe przed Centrum Słonecznym
A dlaczego nie wyrwikółka?

Często spotykany na naszych ulicach prymitywny model stojaka, tzw. “wyrwikółka” albo “łamikółka”, nie umożliwia przypięcia ramy. Sprawia to, że rower bardzo łatwo ukraść, pozostawiając w stojaku same koło.

Z drugiej strony, jeśli stojak umożliwia tylko przypięcie ramy, to trywialne staje się wyjęcie przedniego koła. Kto montuje takie stojaki, de facto współpracuje ze złodziejami, znakomicie upraszczając im zabór cudzej własności.

Radom. Stojak wyrwikółka przed basenem Neptun

Ponadto w przypadku np. silniejszego wiatru “łamikółka”, jak sama nazwa wskazuje, może uszkodzić rower, jego koło lub tylną przerzutkę.

Gdzie można dostać dobre stojaki?

Oto znani nam producenci stojaków rowerowych:
1. ZPHU “Majsterek” >>>
2. Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju >>>
3. Komserwis (tylko modele z serii Beta, Boston, Kemi) >>>, >>>, >>>
4. Zano (tylko modele z serii 05.020, 05.021, 05.023, 05.024, 05.026, 05.054 i 05.055) >>>

Jeśli znają Państwo innych sprawdzonych producentów – prosimy o informację.

Ile to kosztuje?

Pojedynczy stojak umożliwiający przypięcie dwóch – trzech rowerów to wydatek od 100 do 500 zł, w zależności od materiałów i wykończenia. W większości przypadków (sklepy, punkty usługowe, kawiarnie itp.) wystarczają jeden – dwa takie stojaki.

Słupkowanie

Na początku tego …

Na początku tego tygodnia na ulicy Wernera na wprost hali targowej Korej zostały ustawione słupki uniemożliwiające parkowanie samochodów na chodniku. W ten czwartek (dzień targowy) po raz pierwszy od wielu lat piesi nie będą zmuszeni do przeciskania się pomiędzy samochodami. Nie wiemy kto tak skutecznie interweniował w MZDiK niemniej w imieniu pieszych dziękujemy!

Radom. Słupki blokujące nielegalne parkowanie na ul. Wernera

Policja popiera pomysł Bractwa!

Miło nam …

Miło nam poinformować, że radomska policja poparła pomysł Bractwa Rowerowego z roku 2009 na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Górnej, Odrodzenia i Kaszubskiej składając do MZDiK wniosek o wybudowanie w tym miejscu wyniesionego skrzyżowania

Poniżej treść pisma Bractwa do MZDiK z 18 V 2009 

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji
ul. Traugutta 30/30A

Dotyczy skrzyżowania ulic Odrodzenia/Górna/Kaszubska

W nawiązaniu do planów poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Odrodzenia/Górnej/Kaszubskiej wnosimy o wybudowanie w tym miejscu skrzyżowania z podniesioną tarczą. Tego typu rozwiązanie od wielu lat funkcjonuje min. w Krakowie na skrzyżowaniu ulic Dobrego Pasterza i Naczelnej. Rozwiązanie polega na zamienieniu całego skrzyżowania w próg spowalniające.

Wydaje się, że jest to lepsze rozwiązanie niż progi spowalniające tylko przed skrzyżowaniami, bo zmusza do zwolnienia w momencie, kiedy zderzenie z innym samochodem lub najechanie na pieszego jest najbardziej prawdopodobne, czyli na skrzyżowaniu.

Warto zaznaczyć, że przez tego typu skrzyżowania może odbywać się regularna komunikacja autobusowa w przeciwieństwie do ulic na których zamontowane są progi podrzutowe.

Poniżej zdjęcia z Krakowa:

Kraków. Wyniesiona tarcza skrzyżowania z kusującymi po niej autobusami

Kraków. Wyniesiona tarcza skrzyżowania z kusującymi po niej autobusami

Rusza druga edycja „Rowerowej Szkoły”!

W Radomiu rozpoczyna …

W Radomiu rozpoczyna się projekt „Rowerowa Szkoła”, w ramach którego odbędą się zajęcia w radomskich szkołach oraz szkolenie dla nauczycieli. Projekt w Radomiu prowadzi Bractwo Rowerowe

Projekt zakłada przeprowadzenie 20 bezpłatnych prelekcji w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych na temat roli roweru w systemie transportowym nowoczesnego miasta oraz praktycznych zasad bezpiecznej jazdy. Prelekcje urozmaicone są pokazem slajdów, filmem oraz konkursem z nagrodami (odblaski rowerowe, lampki rowerowe oraz bezpieczne zapięcia do roweru typu U-lock).

Ponadto uczniowie dostają broszury rowerowe wraz z dodatkiem radomskim, czyli mapą Radomia wraz z opisem bezpiecznych dróg, którymi można dojechać z różnych części miasta do centrum oraz płytę z dwoma filmami „Rowerem między samochodami” mówiący o bezpiecznej jeździe rowerem po mieście i „Samochodem między rowerami” przeznaczony dla kierowców samochodów.

W czasie dwóch godzin lekcyjnych poruszane są m.in. takie tematy jak:

  • rola roweru w mieście;
  • idea zrównoważonego transportu w odniesieniu do sytuacji komunikacyjnej w Polsce i Europie;
  • zasady bezpiecznego poruszania się rowerem po mieście;
  • globalne problemy transportu samochodowego;
  • zabezpieczanie roweru przed kradzieżą;
  • korzyści i zagrożenia wynikające z używania roweru jako środka transportu w mieście.

Kolejnym ważnym elementem projektu jest bezpłatne szkolenie dla nauczycieli. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych szkoleniem, które obejmie między innymi:

  • bogaty pakiet scenariuszy edukacyjnych powiązanych z różnymi przedmiotami szkolnymi, których motywem przewodnim jest rower, zawierający również praktyczne instrukcje działań prorowerowych angażujących dzieci i młodzież;
  • broszurę, prezentację multimedialną, filmy edukacyjne na temat bezpiecznej jazdy rowerem oraz inne pomoce dydaktyczne (w/w materiały mogą służyć realizacji międzyprzedmiotowej ścieżki edukacyjnej na temat zrównoważonego transportu);
  • profesjonalne interaktywne narzędzia do przeprowadzenia rowerowego audytu szkoły i okolicy (tzw. planu zrównoważonej mobilności) – z możliwością otrzymania odpowiednich certyfikatów;
  • wprowadzenie do konkursu z atrakcyjnymi nagrodami dla najaktywniejszych nauczycieli, uczniów, klas oraz wyróżnionych palcówek (m.in. stojaki rowerowe wraz z systemem monitoringu).

 Szkolenie dla nauczycieli odbędzie się 29 marca (czwartek) w Miejskim Ośrodku Kultury „Amfiteatr” w Radomiu przy ul. Parkowej 1 w godz. 16:00-19:00.

Pobierz zgłoszenia na:

Szkolenie dla nauczycieli >>>
Prelekcje w szkołach >>>

Zeskanowane zgłoszenia wraz z  podpisem dyrekcji oraz pieczątką szkoły prosimy przesyłać na adres: rowerowa.szkola.radom@gmail.com

W razie pytań prosimy o kontakt:
tel. 506-977-545
rowerowa.szkola.radom@gmail.com

Strona projektu: rowerowaszkola.miastadlarowerow.pl

Radom. Rowerowa szkoła

Słupki zabezpieczą podjazd

Mamy odpowiedź MZDiK …

Mamy odpowiedź MZDiK na nasz wniosek dotyczący ustawienia słupków uniemożliwiających blokowanie pochylni dla wózków przy Banku Gospodarki Żywnościowej. Poniżej treść odpowiedzi:

W odpowiedzi na pismo z dnia 20.02.2012r. (data wpływu) dotyczące blokowania rampy oraz terenu przy schodach na parkingu przy ulicy Traugutta (przy banku BG2) przez parkujące samochody, Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu informuje, że wygrodzi w/w miejsce słupkami U-12c (słupki biało-czerwone), co uniemożliwi parkowanie pojazdów.

W tzw. międzyczasie na Facebooku jeden z naszych znajomych zwrócił uwagę co do sposobu montażu słupków: Ciekawe tylko, jak daleko od schodów zrobią te słupki – optymalnie by było, aby dało się wózkiem bliźniaczym w układzie jedno za drugim wjechać na górny poziom, tak, aby cały wózek się zmieścił przed linią słupków z co najmniej metrowym zapasem, aby było miejsce na manewry gdyby trzeba było się mijać z innym wózkiem. Oczywiście dobrze by było, żeby na przedłużeniu podjazdu dla wózków nie było żadnego słupka. 

Tę uwagę również przekazaliśmy do MZDiK.

Radom. Zablokowany zjazd wózków dziecięcych przy BGŻ

Bractwo w Syndykacie

Miło jest nam …

Miło jest nam poinformować, że nasz blog został doceniony i przyjęty do Syndykatu. Czym jest Syndykat? Syndykat to megafon wzmacniający przekaz tak, aby trafił on do jak największej liczby ludzi. Znaleźć się tu mogą tylko wybrane blogi, których autorzy regularnie publikują ciekawe i wartościowe wpisy zgodne z tematyką bloga. W Syndykacie oddzielamy sygnał od szumu (więcej >>>). Miło jest nam tym bardziej, że w kategorii „regionalne” jesteśmy jedynym blogiem z Radomia.

Strefa będzie większa! Plac będzie uwolniony!

Mamy odpowiedź od …

Mamy odpowiedź od Prezydenta na nasz wniosek dotyczący powiększenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (zobacz >>>). Jest ona pozytywna! Cieszy nas również fakt, że został dostrzeżony również problem nielegalnego parkingu na pl. Jagiellońskim. Niestety źle odczytano nasze intencje – od zawsze staliśmy na stanowisku, że tak potencjalnie atrakcyjna przestrzeń publiczna to nie miejsce na parking. Poniżej treść odpowiedzi Prezydenta Radomia:

W odpowiedzi na Państwa pismo informuję, że prowadzone są prace mające na celu wprowadzenie, w najbliższych miesiącach, zmian dot. zasad funkcjonowania Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na terenie miasta Radomia. Jedną ze zmian priorytetowych jest objęcie Strefą całego obszaru pasa drogowego danej ulicy, która znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania, o czym powinniście Państwo doskonale pamiętać, gdyż sprawa była omawiana na zeszłorocznym spotkaniu, którego byliście uczestnikami. Pragnę zauważyć, że nie na wszystkich, wymienionych przez Państwa obszarach takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania, a już na pewno nie na płycie Placu Jagiellońskiego. Obszar ten zostanie wkrótce poddany rewitalizacji i nie przewiduje się, aby miał on pełnić rolę parkingu miejskiego.

Radom. Nielegalny parking na placu Jagiellońskim