Rower jako środek transportu staje się coraz bardziej popularny. Jeździmy nim na zakupy, spotkania, do szkół i pracy. Widać to bardzo wyraźnie zwłaszcza w Śródmieściu i gęsto zaludnionych osiedlach, gdzie ciągle widać kogoś jadącego w jakiejś sprawie właśnie rowerem. Zostawiamy samochody w garażach bo chcemy oszczędzić zdrowie, benzynę i nerwy zmarnowane w korkach.
Ulica Wyścigowa, Aleja Jana Pawła II, Armii Krajowej czy Armii Ludowej na radomskim osiedlu Ustronie to popularne trasy rowerzystów. Niestety jednocześnie są to też ulice na których nie brakuje samochodów, często jadących szybciej niż przepisowe 50 km/h albo ciężkich samochodów ciężarowych.
Nie trzeba tłumaczyć, że rowerzyści nie są na takich drogach do końca bezpieczni. Część z nich wybiera jazdę po chodniku, pozostającą w konflikcie z przepisami, ale przynajmniej gwarantująca bezpieczeństwo. Reszta porusza się między samochodami.
Kilka lat temu w naszych głowach materialną formę przybrały plany sieci dróg rowerowych na Osiedlu Ustronie.
Przy głównych ulicach Ustronia powstałyby połączone w logiczny i całościowy system, asfaltowe drogi dla rowerów zapewniające łatwą i bezpieczną jazdę rowerem zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Pokaż Osiedle Ustronie – drogi rowerowe na większej mapie
Największe osiedle Radomia – Ustronie zostało w podobnym przedsięwzięciu wyprzedzone przez Osiedle Południe, gdzie realizacja wzorcowego wręcz systemu dróg rowerowych zajęła około 3 lat.
>>> Droga rowerowa prawie jak w Holandii. W Polsce!
Nie wymagało to od samej spółdzielni wielkich nakładów bo zrobiono to w tzw. „modelu czynowym”, gdzie miasto sfinansowało budowę a spółdzielnia – projekt dróg.
Poprzednie władze Spółdzielni Mieszkaniowej Ustronie nieoficjalnie przedsięwzięciu były przychylne. Od tamtego czasu jednak, ruch zarówno samochodowy jak i rowerowy zwiększył się, co czyni zagadnienie dużo bardziej ważnym. Plany budowy dróg rowerowych poza Południem, ma też Osiedle Nad Potokiem.
Nie zostawajmy w tyle!