Wina i kara

We wtorek 27 …

We wtorek 27 listopada 2012 roku na ulicy 25 Czerwca w Radomiu doszło do tragicznego w skutkach wypadku (zobacz >>>), kierujący lawetą zabił na przejściu dla pieszych 88-letnią kobietę.

Po kilku miesiącach potwierdziły się nasze przypuszczenia kto zostanie obciążony odpowiedzialnością. Według Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji policja przypisała winę kobiecie (sewik.pl). Warto zaznaczyć, że kobieta poruczała się o kulach i próbowała przejść przez czteropasową jezdnię.

Czyżby zadziałał tutaj zasada, że w przypadku wypadków śmiertelnych zmarły nie ma szans się bronić? Jak policja wytłumaczy się obciążeniem winą zmarłą w konfrontacji z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym?:

Artykuł 26. 7.
„W razie przechodzenia przez jezdnię osoby NIEPEŁNOSPRAWNEJ, używającej specjalnego znaku, lub osoby o WIDOCZNEJ OGRANICZONEJ SPRAWNOŚCI RUCHOWEJ, kierujący jest OBOWIĄZANY ZATRZYMAĆ POJAZD w celu umożliwienia jej przejścia.”

Artykuł 47.4.
„Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.”

Radom. Śmiertelne potrącenie na ul. 25 Czerwca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *