Krajowy Program Kolejowy 2023 – nasze uwagi

W związku z …

W związku z trwającymi konsultacjami publicznymi projektu KPK 2023 (zobacz >>>) oprócz naszego apelu do włodarzy miast (zobacz >>>) kierujemy następujące uwagi:

Nr uwagi. Część dokumentu, do którego odnosi się uwaga (rozdział, numer strony dokumentu) 

Treść uwagi (propozycja zmian) 

Uzasadnienie uwagi 

 —

1. całość, uwagi ogólne

W całym dokumencie należy ujednolicić posługiwanie się wartościami w PLN 

Obecnie autor raz posługuje się kwotami w miliardach a innym razem w milionach. 

2. str. 25 Koncepcja „magistrali wschodniej”. 

W celu utworzenia sprawnych połączeń pomiędzy miastami tzw. „Polski wschodniej” należy (poza inwestycjami wymienionymi w KPK 2023):
a) w celu połączenia Rzeszowa i Lublina z Białymstokiem i Olsztynem:
– dokończyć rewitalizację linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin,
– odbudować linię kolejową nr 55 na odcinku Sokołów Podlaski – Małkinia,
– wyremontować linię kolejową nr 34 Małkinia – Ostrołęka.
b) W celu połączenia Kielc z Rzeszowem:
– wyremontować linię kolejową nr 73 na odcinku Sitkówka Nowiny – Włoszczowice i linię kolejową nr 70,
– dodatkowo, dzięki modernizacji linii kolejowej nr 8, 25 i 71 do czasu remontu linii kolejowych nr 73 i 70, powinno zostać zapewnione skomunikowanie Kielc z Rzeszowem w Skarżysku-Kamiennej. 

W wyniku realizacji tego projektu miasta tzw. „Polski wschodniej” nadal nie będą miały ze sobą połączenia. Projekt zakłada prace na liniach kolejowych nie stanowiących w większości przypadków najkrótszych ciągów połączeń pomiędzy miastami tzw. „Polski wschodniej”, poza połączeniem Rzeszowa z Lublinem. Do tego połączenie Kielc z Lublinem jest obecnie realizowane przez Radom, a najkrótsze połączenie Kielc z Rzeszowem biegnie przez Staszów i Tarnobrzeg. Wg tego projektu nie będzie sprawnego połączenia Rzeszowa i Lublina z Białymstokiem i Olsztynem z wykorzystaniem istniejących linii kolejowych. 

3. Załącznik 3. Poz. 68: Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Płn. 

Zaniechanie budowy łącznicy Czarnca – Włoszczowa Płn. i przesunięcie środków na rehabilitację linii kolejowej nr 70 i 73 w województwie świętokrzyskim. 

Budowa łącznicy kolejowej relacji Czarnca – Włoszczowa Północ i uruchomienie pociągów Kielce – Włoszczowa – Warszawa pogłębi katastrofalną obsługę koleją ośrodków osadniczych położonych wzdłuż linii kolejowej nr 8. Może się tak stać, jeżeli przewoźnik kolejowy uruchomi połączenia dalekobieżne z pominięciem Radomia i Skarżyska-Kamiennej, utrudniając dzięki temu obsługę ww. miast i przesiadki z kierunku Ostrowca Świętokrzyskiego. Dotychczasowe próby uruchamiania połączeń Kielc z Warszawą przez Włoszczowę zakończyły się likwidacją połączenia po paru miesiącach z powodu małej frekwencji. Dodatkowo można stwierdzić, że budowa łącznicy pomoże Kielczanom szybciej podróżować tylko przez krótki okres, ponieważ zakończenie modernizacji linii kolejowej nr 8 planowane jest do 2020 (!). Docelowy czas podróży przez Radom będzie wynosił prawdopodobnie 2 godziny, nie mówiąc już o tym, że po drodze obsłużone zostaną Skarżysko-Kamienna i Radom co zapewni wystarczającą frekwencję w pociągach. Podobne zdanie w tej kwestii wyraża PKP Intercity w wystąpieniu dotyczącym projektu KPK 2023: „PKP Intercity wskazuje na brak uzasadnienia dla zadania inwestycyjnego „Budowa nowej linii kolejowej nr 582 Czarnca – Włoszczowa Płn.”, ponieważ czas przejazdu przez Czarncę i Włoszczowę Płn. będzie porównywalny z czasem przejazdu linią nr 8 przez Skarżysko Kamienną i Radom”. Podstawową zasadą racjonalnego kształtowania układu korytarzy transportowych jest ich dopasowanie do sieci osadniczej. Zwiększa to dostępność transportu publicznego, a tym samym przyczynia się do jego większego wykorzystania. Takie podejście obowiązuje np. w Niemczech, które są w tym przypadku najlepszym wzorcem. 

4. lista projektów

Uwzględnienie modernizacji linii kolejowej nr 22 Radom – Tomaszów Maz. 

Cele strategiczne założone w krajowych dokumentach oraz przeniesione na grunt KPK 2023 nie zostaną zrealizowane dla połączeń pomiędzy miastami wojewódzkimi dopóki nie zostanie zmodernizowana linia nr 22 Tomaszów Mazowiecki – Radom. Stan linii kolejowej jest niezadowalający z powodu dużej ilości ograniczeń prędkości (najniższe ograniczenia wynoszą 20 km/h, a niektóre odcinki z ograniczeniem mają nawet ponad 5 km), w większości z powodu złego stanu technicznego nawierzchni. Linia została poddana kontroli przez Urząd Transportu Kolejowego, w której stwierdził, że zarządca infrastruktury nie dokonał usunięcia stwierdzonych podczas badania technicznego stanu toru nieprawidłowości, między innymi w zakresie: wymiany szyn (pęknięcia, degradacja), wymiany podkładów (zużycie), mechanicznego dokręcenia śrub stopowych oraz wymiany i uzupełnienia pierścieni sprężystych (uszkodzenia), odtworzenia rowów odwadniających (zamulenie, niewłaściwe spadki) oraz wykonania naprawy bieżącej z oczyszczaniem toru (zły stan podsypki). Na dzień dzisiejszy brak jest nie tylko bezpośrednich połączeń kolejowych Lublina z Łodzią przez Radom, ale nawet bezpośredniego połączenia kolejowego Radomia z Łodzią. Obecnie połączenie kolejowe dwóch ośrodków metropolitalnych – Lublina i Łodzi, odbywa się okrężną trasą, z przesiadką w Warszawie. Odległość tego połączenia wynosi 302 kilometry. Natomiast trasa Łódź – Radom – Lublin – proponowana do objęcia modernizacją – liczy 259 km, to jest skraca relację Łódź-Lublin o ponad 40 km. Rewitalizacja linii kolejowej nr 22 będzie skutkować najlepszym efektem w stosunku do nakładów inwestycyjnych:
– powstanie najszybsze i najkrótsze połączenie kolejowe Lublina z Łodzią (liniami nr 7, 26, 22, 25), dzięki któremu Radom (jako ośrodek o znaczeniu ponadregionalnym) uzyska połączenie kolejowe z sąsiednimi ośrodkami metropolitalnymi – Łodzią,
– poprawa stanu infrastruktury kolejowej wpłynie na możliwość częstszej obsługi pociągami regionalnymi pomiędzy Radomiem a Drzewicą czy nawet Tomaszowem, co z kolei wpłynie na zwiększenie frekwencji w pociągach z racji szybszego, regularnego i dopasowanego do potrzeb transportu kolejowego,
– nastąpi efektywne połączenie linii kolejowych nr 7 Warszawa – Lublin – Dorohusk oraz nr 25 Łódź – Skarżysko-Kamienna – Sandomierz – (Rzeszów/ -Przemyśl – Medyka) – Dębica należących do sieci kompleksowej TEN-T,
– może stanowić kontynuacje prac naprawczych prowadzonych na odcinku Tomaszów Mazowiecki – Radzice,
– pozwoli skrócić czas przejazdu z Radomia do Łodzi do czasu poniżej 2 godzin (przy obecnych 3,5h) co będzie stanowiło wyraźną przewagę konkurencyjną względem transportu drogowego (czas przejazdu samochodem 2:15 – 2:30, autobusem 2:50).
Pragniemy wspomnieć, że prace na linii nr 22 zawarte są w zapisach dokumentów strategicznych województwa mazowieckiego oraz w „Programie rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego w województwie mazowieckim”. Postulat prac na linii nr 22 zgłaszają i aktywnie wspierają także stowarzyszenia pozarządowe, samorządy lokalne oraz parlamentarzyści. 

5. lista projektów

Uwzględnienie sporządzenia dokumentacji projektowej budowy nowych linii kolejowych:
a) Radom – Iłża – Ostrowiec Świętokrzyski
b) Busko Zdrój – Żabno 

Dokument nie zawiera propozycji sporządzenia dokumentacji projektowych dla nowych linii kolejowych. W ramach celów dokumentów strategicznych państwa dotyczących poprawy dostępności transportowej oraz równowagi międzygałęziowej transportu należy dążyć do poprawy dostępności transportowej rejonów dotychczas nie obsługiwanych koleją poprzez budowę nowych linii kolejowych oraz linii stanowiących uzupełnienie korytarzy kolejowych. W przypadku województwa mazowieckiego należy wnioskować, zgodnie z „Programem rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego w województwie mazowieckim” o sporządzenie dokumentacji projektowej dotyczącej budowy powyższych linii kolejowych:
a)Wnioskowane przedsięwzięcie o długości ok. 45 km skróci połączenie kolejowe Warszawy z Przemyślem/Rzeszowem o 35 km i stanowić będzie najkrótsze połączenie Warszawy z Polską południowo-wschodnią. Przebieg linii kolejowej wykorzysta istniejącą bocznice kolejową na odcinku Zębiec – Kunów.
b) Z punktu widzenia układu kolejowego wokół województwa mazowieckiego za istotne wydaje się sporządzenie dokumentacji projektowej dot. budowy linii kolejowej Busko Zdrój – Żabno jako najkrótszego połączenie Polski centralnej ze Słowacją. 

6. lista projektów

Budowa nowych oraz przesunięcia istniejących przystanków kolejowych 

Dzięki wnikliwej analizie sieci przystanków kolejowych w województwie, w „Programie rozwoju i modernizacji technologicznej transportu szynowego w województwie mazowieckim” zawarto postulaty dotyczące rozmieszczenia przystanków w celu lepszego ich nawiązania do sieci osadniczej oraz tkanki miejskiej. Program zawiera zestawienie inwestycji w korytarzach, gdzie wymieniono działania dotyczące przystanków mające postać budowy nowych przystanków lub ich przesunięcia w inne miejsce. 

7. str.35, tab.6 

Należy dodać wskaźnik „czas przejazdu pociągów na wszystkich liniach kolejowych w minutach” 

Dodanie takiego wskaźnika wraz z wartościami obecnych czasów przejazdu jak i tych po zakończeniu programu pozwoli zmierzyć czy założone efekty celu nr 1 zostały zrealizowane. W innym przypadku mogą być realizowane inwestycje pociągające za sobą znaczne koszty lecz nie prowadzące do skrócenia czasu przejazdu pociągów. 

8. str.36, tab.7 

Należy dodać wskaźniki „liczba zmodernizowanych przejazdów” oraz „liczba wypadków na przejazdach kolejowych” 

Dodanie takich wskaźników pozwoli zmierzyć czy założone efekty celu nr 2 zostały zrealizowane. 

9. str.37, tab.8 

Doprecyzowanie wskaźnika nr 2 

Aktualne brzmienie wskaźnika nr 2 jest nieprecyzyjne. Nie wiadomo czy chodzi o połączenie miast wojewódzkich między sobą czy między Warszawą; trasą najkrótszą czy okrężną a może dostęp do obojętnie jakiego odcinka takiej linii kolejowej. Ponadto pod uwagę powinny być brane ośrodki mające znaczenie w sieci osadniczej kraju i regionu a nie jedynie posiadające status miasta wojewódzkiego. Nie jest także do zaakceptowania założenie aby połączenia międzywojewódzkie odbywały się jedynie z trasowaniem ich przez Warszawę – jest to niezgodne z konstytucyjną zasadą zrównoważonego rozwoju. 

10. str.32,tab.1 

Zmiana harmonogramu realizacji inwestycji. 

Większość wydatków zaplanowana została na sam koniec perspektywy finansowania zewnętrznego. Może to grozić niezrealizowaniem zaplanowanych inwestycji jak w przypadku perspektywy 2007-13 i zwrotem środków. Taki harmonogram sugeruje stwierdzenie, że spółka PKP PLK nie jest przygotowana do realizacji powyższych inwestycji w koniecznym czasie. 

11. załącznik 1,2,3 

Doprecyzowanie zaplanowanych zadań, wpisanie konkretnych, mierzalnych prac 

Zapisy w postaci „Prace na linii kolejowej nr 8, odcinek Warka – Radom (Lot: C, D, E)” są zbyt ogólne i w rzeczywistości nie wiadomo na czym miałyby polegać. Zapisy powinny być bardziej szczegółowe, np. „modernizacja linii kolejowej do prędkości 120 km/h”, „rehabilitacja linii kolejowej”, „modernizacja systemu sterowania ruchem” itd. 

12. załącznik 3

Zmiana alokacji środków w województwie mazowieckim. 

Obecna alokacja środków z RPO woj. Mazowieckiego jest sprzeczna z zasadą zrównoważonego rozwoju. Większość środków przeznaczona jest dla okolic Płocka i Ostrołęki. Nie ma natomiast zapisanych środków na modernizację linii kolejowej nr 22 Radom – Drzewica mimo, że takie zalecenie zostało zapisane w raporcie z konsultacji publicznych Dokumentu Implementacyjnego SRT 2020. Nie do przyjęcia jest także finansowanie z RPO bocznicy i stacji kolejowej przy porcie lotniczym w Modlinie. Pociąga to za sobą bardzo duże nakłady finansowe przy niewielkim znaczeniu w sieci transportowej, i jak pokazują badania – nie jest wykorzystywane przez pasażerów (np. bocznica do lotniska Chopina). W zamian proponujemy przesunięcie tych środków np. na linię nr 22. 

13. załącznik 4

Doprecyzowanie rodzaju i lokalizacji prac dla pozycji: 22,23,24,27 – 32 

Wielkość przeznaczanych środków powinna być potwierdzona charakterem i rodzajem poszczególnych inwestycji. Obecnie nie jest możliwe żadne zweryfikowanie na co konkretnie zostaną przeznaczone – jest tu duża elastyczność – co nie powinno mieć miejsca. 

Stacja kolejowa Drzewica.

Stan techniczny linii można zobaczyć na poniższym filmie z zeszłego roku:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *