Pokaz zdjęć. Rower w miastach Europy, spotkanie VII – Francja

W najbliższą środę, 22 kwietnia o godzinie 20 zapraszamy do pubu Nasza Szkapa (Dowkontta 2) na siódmy już pokaz zdjęć z cyklu Rowery w miastach Europy. Tym razem wybierzemy się do miast francuskich. O swojej rowerowej przygodzie opowie nam Olivier Schneider, prezes Francuskiej Federacji Cyklistów (FUB).

Na pierwszy rzut oka, zastanawiające może być, w jakim celu prezentować w Polsce akurat francuską politykę pro-rowerową, a nie doświadczenia najbardziej rowerowych państw Europy, takich jak Holandia, czy Dania. Otóż, mimo wielu różnic, sytuacja polskich miast jest w wielu aspektach bardzo podobna do sytuacji francuskich w 1996 roku, tuż przed wdrożeniem krajowej polityki pro-rowerowej.

Ciągły wzrost ilości samochodów, problemy z rozładowaniem korków i z ograniczeniem masowego parkowania w centrach miast, a to wszystko przy ruchu rowerowym na poziomie około 1% udziału w ruchu – to problem spotykane w obydwu przypadkach. Dzięki wprowadzonej kompleksowej polityce, osiągnięto najpierw zatrzymanie tendencji spadkowej używania rowerów we Francji. W ostatnim czasie zaś udział ruchu rowerowego rośnie coraz dynamiczniej, sięgając nawet 15% w niektórych miastach.

Celem prezentacji jest przedstawienie 15 lat francuskich doświadczeń w polityce zrównoważonego transportu uwzględniającej rower jako jedną z alternatyw dla samochodów indywidualnych, która pozwoliła na odwrócenie negatywnych tendencji.

Radom. Rower w miastach Europy. Spotkanie VII - Francja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *