Bike assembly area na radomskim lotnisku

Poniżej przedstawiamy…

Poniżej przedstawiamy pismo do Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Radom:

Port Lotniczy Radom S.A.
ul. Żeromskiego 86
26-600 Radom

Dotyczy ułatwień dla rowerzystów na terenie portu lotniczego

W związku z postępującymi pracami związanymi z uruchomieniem Portu Lotniczego Radom zwracamy się z uprzejmą prośbą o montaż zadaszonych stojaków rowerowych przed wejściem do budynku terminala. Jeśli pracownicy portu będą korzystać z oddzielnego wejścia prosimy o montaż zadaszonych stojaków również przed nim.

Wnosimy, aby były to stojaki o kształcie odwróconej litery U. Konstrukcja tego typu pozwala nie tylko na oparcie roweru, ale również umożliwia przypięcie ramy najbezpieczniejszym zapięciem, czyli kłódką szeklową (u-lock). Do tego typu stojaka można przypiąć rowery dowolnego typu, o różnej wielkości ramy, szerokości opon oraz  o różnym kształcie kierownicy. Prawidłowe wymiary stojaka: długość 100 cm, wysokość 80 cm, średnica rury 8 cm. Zalecana odległość między stojakami to 1,5 m. Więcej informacji o solidnych stojakach rowerowych można znaleźć np. na stronie: www.zm.org.pl/?a=stojaki_faq. Zdecydowanie nie polecamy stojaków starego typu tzw. wyrwikółek. Urządzenia tego typu nie spełniają oczekiwań rowerzystów, ponieważ nie da się do nich przypiąć jednośladów w bezpieczny sposób – za ramę. Przypinanie rowerów za koło ułatwia kradzież przez jego odkręcenie oraz nie pozwala na stabilne załadowanie sakw. Może niszczyć rower poprzez krzywienie kół i uszkadzanie przerzutek.  Z racji swojej niefunkcjonalności rowerzyści często ignorują tego typu urządzenia, przypinając pojazdy do elementów małej architektury.

Ponadto wnosimy o wyznaczenie w zadaszonej części terminalna samoobsługowego punktu, gdzie można rozłożyć rower w celu przetransportowania go samolotem (bike assembly area). Tego typu punkty działają w wielu portach lotniczych ułatwiając podróż z rowerem. Oprócz wieszaka rowerowego podróżni mogą skorzystać z zestawu podstawowych narzędzi.

Jako stowarzyszenie wspierające rower jako środek codziennego transportu oferujemy pomoc w zakresie pracy nad wyborem odpowiednich urządzeń.

Lublin. Prawidłowe stojaki rowerowe przed terminalem Portu Lotniczego LublinParking rowerowy, Port Lotniczy Lublin
Źródło: Aleksander Wiącek, Porozumienie Rowerowy Lublin

Bike assembly area. Portland International Airport
Portland International Airport, bike assembly area
Źródło: www.portofportland.com/publications/PortCurrents/post/Pedal-Power-at-the-Port-of-Portland.aspx

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *