English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2012-06-24
29 maja Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej skierował do konsultacji społecznych projekt planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego w zakresie sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym. Poniżej przedstawiamy uwagi Bractwa Rowerowego do tego dokumentu

Z ministerialnym dokumentem można się zapoznać tutaj >>>

Uwaga ogólna

Artykuł 25 Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z dnia 16 grudnia 2010 r.: Wojewódzkie przewozy pasażerskie — przewóz osób w ramach publicznego transportu zbiorowego wykonywany w granicach administracyjnych co najmniej dwóch powiatów i niewykraczający poza granice jednego województwa, a w przypadku linii komunikacyjnych w transporcie kolejowym także przewóz do najbliższej stacji w województwie sąsiednim, umożliwiający przesiadki w celu odbycia dalszej podróży lub techniczne odwrócenie biegu pociągu, oraz przewóz powrotny; inne niż przewozy gminne, powiatowe i międzywojewódzkie;

Założenie, że przejazdy maja się odbywać "do najbliższej stacji w województwie sąsiednim, umożliwiający przesiadki" - jest błędne ponieważ granice administracyjne częstokroć przecinają granice funkcjonalne odcinając miasta od ich zaplecza. Skutkuje to coraz mniejszą liczbą pasażerów np. na linii nr 8 na trasie Radom – Kielce.

Uwagi szczegółowe

strona 1 - Uwzględniając infrastrukturę transportową znajdującą się na obszarze objętym Planem, preferowanymi środkami transportu pozostają wyłącznie pojazdy kolejowe przeznaczone do wykonywania przewozów pasażerskich w normalnotorowych systemach kolei.

1. Na świecie do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach kolejowych z powodzeniem wykorzystuje się tramwaje dwusystemowe, również w ruchu transgranicznym (np. otwarta w 1997 roku linia Saarbrücken, Niemcy – Sarreguemines, Francja).

W Polsce próba uruchomienia takiego systemu miała miejsce w Krakowie. Niestety na drodze stanęły właśnie przepisy kolejowe.

2. Na świecie do obsługi ruchu pasażerskiego z powodzeniem wykorzystuje się koleje wąskotorowe, niektóre z nich mają prędkość dopuszczalną do 160 km/h (np. otwarta w 1994 roku linia Saigata – Muikamachi w Japonii).

Na pograniczu województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego duży potencjał ma kolejka wąskotorowa Iłża – Starachowice. Jeszcze większy potencjał ma linia Piaseczno – Grójec (Nowe Miasto), która z powodzeniem mogłaby obsługiwać miejscowości w aglomeracji warszawskiej.

strona 2 - Kolejowe przewozy pasażerskie są jednym z najbardziej istotnych czynników determinujących rozwój społeczno-gospodarczy kraju, w tym wzmacniających wewnętrzną spójność terytorialną oraz powiązania zewnętrzne, o których mowa w założeniach głównych rządowych dokumentów strategicznych i ich aktualizacjach.

Jednocześnie zakładają Państwo, że standardem jest obsługa „co najmniej 2 połączenia na dobę pomiędzy miastami wojewódzkimi” (s. 54). To nie jest standard to substandard – w Niemczech przewozy pomiędzy dużymi miastami odbywają się w takcie godzinowym. Warto również podkreślić, że to nie status miasta (wojewódzkie, powiatowe) powinien określać liczbę połączeń a jego liczba mieszkańców. Przy planowaniu liczby połączeń nie są uwzględniane miast liczące ponad 200 tysięcy mieszkańców (Częstochowa, Radom), a jednocześnie uwzględniane są o wiele mniejsze (Gorzów, Opole i Zielona Góra).

strona 3 - Średnia krajowa gęstość sieci kolejowej wyniosła 6,3 km/100 km2. Wskaźnik ten jest wyższy od średniej określonej dla wszystkich krajów UE, wynoszącej 4,9 km/100 km².

To prawda, niestety ważniejszym czynnikiem jest wykorzystanie sieci kolejowej i liczba przewiezionych pasażerów. W Polsce nie dość, że wartość ta jest niska to jeszcze z roku na rok spada.

strona 5 - Plan jest spójny z narodową i europejską strategią rozwoju transportu kolejowego.

Jak powyższy zapis ma się do propozycji rażąco niskiej liczby połączeń?

strona 7 - Rozmieszczenie sieci kolejowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej jest bezpośrednim odzwierciedleniem historii Państwa i nawet współcześnie determinuje kierunki funkcjonowania i rozwoju międzywojewódzkich i międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych w ramach publicznego transportu zbiorowego.

To prawda, niemniej kilkadziesiąt lat zaborów nie może tłumaczyć obecnego braku rozbudowy sieci kolejowej. Od ponad 30 lat nie wybudowano w Polsce żadnej nowej linii kolejowej łączącej miejscowości. Za to od lat mówi się o potrzebie budowy skrótu do Zakopanego, bezpośredniego połączenia Kielc i Tarnowa (korytarz Warszawa – Muszyna – Koszyce); Włocławek – Płock – Warszawa (korytarz Bydgoszcz – Warszawa); Radom – Ostrowiec (korytarz Warszawa – Rzeszów).

strona 40 - Z kolei najmniejszy odsetek mieszkańców korzystających z transportu kolejowego dotyczy: Koniecpola, Nowego Targu, Tomaszowa Mazowieckiego, Swarzędza, Oświęcimia, Pszczyny, Wieruszowa, Tychów i Rybnika.

Stwierdzenie jest zbyt ogólne. Pasażerowie nie korzystają bo być może jest słaba oferta przewozowa ewentualnie stan linii wydłuża czas jazdy pociągów czyniąc przejazd nieatrakcyjnym w stosunku do innych środków transportu.

strona 17, 52

Z porównania rysunków 10 i 21 wynika, że np. na linii nr 9 (Gdańsk – Warszawa) pomimo remontu i skrócenia czasu przejazdu o blisko połowę o nie przoduje się wzrostu potoków ruchu w przewozach międzywojewódzkich. Jak to możliwe?





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

NAWET WŚRÓD UŻYTKOWNIKÓW SAMOCHODU NIEWIELU UWAŻA, ŻE SAMOCHÓD POWINIEN POZOSTAĆ PRIORYTETOWYM ŚRODKIEM TRANSPORTU
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |