Rowerzyści w Polsce otrzymali realną ochronę prawną!
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym nie będzie już wprowadzała w błąd i nie będzie sprzeczna z Konwencją Wiedeńską o ruchu drogowym. Najważniejsze zmiany to:
- Rowerzysta jadący na wprost ma bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami zmieniającymi kierunek jazdy (oczywiście, o ile znaki drogowe nie będą stanowiły inaczej) - tak, jak nakazuje to Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym.
- Rowerzyści mogą jechać obok siebie (jeśli nie przeszkodzi to innym uczestnikom ruchu) - np. kolarze będą mogli legalnie trenować jazdę w peletonie.
- Rowerzyści mogą wyprzedzać powoli jadące pojazdy (inne niż rower) z prawej strony. Dotychczas mogli z prawej strony jedynie omijać zatrzymane pojazdy.
- Rowerzyści (i motocykliści) na skrzyżowaniach (zwłaszcza rondach) mogą jechać środkiem pasa ruchu. Dzięki temu będą lepiej widoczni a samochody nie będą mogły ich spychać na sąsiedni pas ruchu i zajeżdżać im drogi. Dotychczas rowerzysta miał obowiązek jechać najbliżej prawej krawędzi jezdni, co na skrzyżowaniach prowokowało niebezpieczne sytuacje.
- Dopuszczony jest przewóz dzieci w przyczepkach ciągniętych przez rower
- Rowerzysta nie jest już zobowiązany do zatrzymywania się ani opuszczania jezdni "aby umożliwić wyprzedzanie" (tak, był taki przepis!)
- W ekstremalnych warunkach pogodowych (oblodzenie, ulewny deszcz, silny wiatr, gęsta mgła) rowerzysta może jechać po chodniku.
Pełen tekst zmian i jego kolejne wersje można znaleźć na stronie Sejmu:
Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży
>>>
Stojaki rowerowe
Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.
Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600
Radom
tel. 606 393 718
CZY WIESZ ŻE ...
JEŚLI MIESZKASZ W DUŻYM MIEŚCIE PRZY GŁÓWNEJ ULICY TO OBOK TWOJEGO DOMU PRZEJEŻDŻA W CIĄGU GODZINY 3400 POJAZDÓW.
czytaj więcej »