W czwartek 12 maja 2011 roku na Wydziale Transportu i Elektrotechniki w Politechnice Radomskiej odbyło się szkolenie na temat zasad tworzenia miejskiej infrastruktury transportu rowerowego.
Szkolenie odbyło się w ramach projektu Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W pierwszej części szkolenia miały miejsce dwa wykłady. Marcin Hyła, prezes stowarzyszenia Miasta dla Rowerów, przybliżył specyfikę rowerzysty jako uczestnika ruchu drogowego oraz roweru jako środka transportu miejskiego. Bartłomiej Lustofin, pracownik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dokonał przeglądu wymagań technicznych dla infrastruktury ruchu rowerowego. Po przerwie Marcin Hyła przedstawił zmiany w prawie o ruchu drogowym, wchodzące w życie w dniu 21 maja br. Szkolenie zakończyła część warsztatowa, podczas której zajęto się projektami infrastruktury ruchu rowerowego na kilku przykładach realizowanych i planowanych inwestycji w Radomiu.
Do udziału w szkoleniu zaproszono przedstawicieli organów administracji publicznej odpowiedzialnych za politykę transportową i infrastrukturę techniczną w kilkunastu miastach regionu kielecko-radomskiego, komendy miejskiej i komendy wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz pracowników biur projektowych.
W szkoleniu wzięło udział 15 osób, w tym pracownicy urzędów miejskich Radomia i Skarżyska-Kamiennej, Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i Biura Planowania Regionalnego w Radomiu oraz projektanci zatrudnieni w pracowniach projektowych.
Materiały prezentowane na warsztatach:
- Po co infrastruktura rowerowa? - pdf, 2.4 MB >>>
- Audyt rowerowy - doświadczenia GDDKiA w Polsce - pdf, 3.2 MB >>>
- Zmiany w ustawie PoRD - pdf, 1.3 MB >>>