21 marca wystartował oficjalny trening przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. To okazja nie tylko do aktywności, ale też sposób na poznanie najbardziej uczęszczanych przez rowerzystów tras.
Organizatorem corocznej zabawy jest Miasto Bydgoszcz, które zachęciło do niej już prawie 50 miast. Start treningu w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny
Co zrobić, żeby wziąć udział w treningu? Należy pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta z właściwego dla siebie sklepu. Z menu wybrać "Rywalizacje", następnie w zakładce "Ogólne" - Trening Rowerowej Stolicy Polski 2022. Potem z listy miast trzeba wybrać to, dla którego będziemy kręcić kilometry. Biorąc udział w rywalizacji, zyskujemy dostęp do indywidualnych rankingów i historii naszych aktywności. Aplikacja Aktywne Miasta jest w pełni zintegrowana z aplikacją Garmin Connect.
- Zasady podczas treningu różnią się tym, że kilometry przejechane na rowerze sumują się dla wybranego miasta. W rywalizacji głównej natomiast stosujemy przelicznik - przejechane kilometry są przeliczane na punkty uwzględniające wielkość miast - tłumaczy koordynator akcji Tomasz Dobrowolski.
- Zachęcam do udziału w wyznawaniu nie tylko dlatego, że gwarantuje codzienną porcję ruchu i promocję roweru jako środka transportu. Dane z przejazdów są zapisywane, a po ich zanonimizowaniu jesteśmy w stanie wykonać tzw. mapę cieplną. Mapa taka pokazuje, które ulice, drogi dla rowerów czy skróty wybierają rowerzyści, poruszając się po mieście. Takie informacje są niezbędne do planowania rozwoju infrastruktury rowerowej - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. Dane pozyskane w ubiegłym roku posłużyły do wykonania pierwszej takiej mapy dla Radomia. Przekazaliśmy ją do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, gdzie będzie wykorzystana do aktualizacji studium zagospodarowania miasta.
Dla uczestników udział w treningu i zasadniczej rywalizacji jest całkowicie bezpłatny.
Do tej pory udział w rowerowej rywalizacji potwierdziło 47 miast. To oprócz Radomia: Biała Podlaska, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Chełm, Chorzów, Elbląg, Ełk, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie-Zdrój, Kędzierzyn-Koźle, Kołobrzeg, Koszalin, Krosno, Leszno, Mysłowice, Nowy Sącz, Ostrołęka, Ostrowiec Świętokrzyski, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Pruszków, Przemyśl, Puławy, Racibórz, Siemianowice Śląskie, Sieradz, Słupsk, Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Sopot, Stargard, Starogard Gdański, Suwałki, Świdnica, Tarnów, Tychy, Wałbrzych, Włocławek, Zduńska Wola, Zielona Góra i Żory.
Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza Radom