Czy rowerzyści będą mogli wreszcie legalnie przecinać 25 Czerwca?
Jest szansa, że wreszcie powstanie przejazd dla rowerzystów przez 25 Czerwca w ciągu ul. Żeromskiego. Drogowcy są gotowi, ostatnie zdanie należy do Wodociągów Miejskich.
Na początku tygodnia drogowcy wymienili sterownik w sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca. Poprzedni był starego typu, zdaniem MZDiK był główną przyczyną, dla której do dziś nie wymalowano przejazdu rowerowego przez skrzyżowanie w osi ul. Żeromskiego.
Jak wielokrotnie pisaliśmy, ten przejazd i drugi, pomiędzy ul. Kelles-Krauza i al. Romaszewskiego, to część zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego 2014. Jego autorem było Bractwo Rowerowe. Dzięki temu pierwszemu przejazdowi rowerzyści jadący od strony lotniska będą mogli dojechać na deptak bez schodzenia z roweru. Tak samo pokonają tę trasę w drugą stronę. Przejazd w osi Kelles-Krauza – Romaszewskiego pozwoli „uciec” rowerzystom jadącym w kierunku osiedla nad Potokiem i Gołębiowa z ruchliwej ulicy 25 Czerwca do Leśniczówki. Podobne rozwiązania stosowane są w wielu miastach w Polsce i Europie, również tam, gdzie jeżdżą tramwaje.
Drugą przeszkodą miały być planowane na ul. 25 Czerwca prace Wodociągów Miejskich.
Pierwsza przeszkoda zniknęła. Co teraz? – pytamy Dawida Putona, rzecznika prasowego MZDiK.
– Musimy dowiedzieć się, czy Wodociągi Miejskie nie planują na tym odcinku pracy w najbliższym czasie. Jeśli nie mamy takiego pisma, to zapytamy i jest możliwe, że przejazd wkrótce powstanie – odpowiada.
– Niezmiernie cieszę się, że po czterech latach od wygrania projektu z budżetu obywatelskiego rowerzyści jadący przez skrzyżowanie 25 Czerwca / Żeromskiego będą mogli pokonać je, jadąc na wprost. W końcu kontrapas na ul. Żeromskiego będzie w pełni wykorzystany – mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. – W ramach tego samego projektu powinien powstać również przejazd od strony al. Romaszewskiego w kierunku ul. Kelles-Krauza. Jednak tutaj musimy poczekać na remont ul. 25 Czerwca.
Żródło: Gazeta Wyborcza Radom, Katarzyna Ludwińska