English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

- Każdorazowe wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wiąże się ze zwiększeniem strat czasu dla pojazdów, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich przepustowości - tłumaczy Mariusz Drabik z MZDiK..."
Źródło: Echo Dnia 14 X 2008

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2002-11-19
Rozmowa o ścieżkach rowerowych

Radomianie Sebastian Pawłowski i Tomasz Kosiec chcą założyć stowarzyszenie, które doprowadziłoby do utworzenia w mieście sieci ścieżek rowerowych

Paweł Matracki: Postawiliście sobie ambitne zadanie. Jak chcecie je zrealizować?

Tomasz Kosiec, ubiegłoroczny maturzysta: Skrzyknąć grupę ludzi, dla których rower coś w życiu znaczy i którym chce się coś robić. Powołać do życia stowarzyszenie, którego celem będzie spowodowanie, by Radom stał się miastem, po którym można bezpiecznie poruszać się rowerem. Współpracować z samorządem, nie tylko wymagając od niego, ale i wspierając go przy tworzeniu ścieżek.

Czy macie już chętnych do współpracy?

Sebastian Pawłowski, pracuje i studiuje zaocznie: Kilku znajomych, ale chcemy zaapelować do wszystkich cyklistów z miasta o przyłączenie się do nas. By powołać do życia stowarzyszenie, powinno nas być co najmniej 15.

Jak mają się do Was zgłaszać chętni?

SP: - Pisząc na adres: bractworowerowe@ats.pl

Czego oczekujecie od zgłaszających się?

TK: - Liczymy na aktywnych. Takich, którzy pomogą przy sporządzaniu pism do urzędów, ale też takich, którzy nie odmówią pracy, gdy przyjdzie zakasać rękawy i zrobić jakieś proste prace przy budowie czy znakowaniu ścieżki. Istotne, by zgłaszali się do nas ludzie, którzy rowerem jeżdżą, nieobca im jest problematyka związaną z tym środkiem transportu, dobrze znają topografię miasta, zaproponowaliby, którędy poprowadzić ścieżki.

Czy ścieżki rowerowe to paląca potrzeba Radomia? Może samorząd uzna, że są pilniejsze sprawy do sfinansowania z miejskiej kasy?

SP: - Pewnie są pilniejsze potrzeby. Naszym celem nie jest od razu pocięcie miasta setkami kilometrów dróg dla rowerów. Chcielibyśmy, by powstało kilka ścieżek łączących centrum z największymi osiedlami oraz te osiedla między sobą. Dlatego teraz ruszamy z tą inicjatywą, że jest nowy samorząd. Chcemy uświadomić mu, że skoro są miasta w Polsce liczące po 5 tys. mieszkańców z dużymi sieciami dróg dla rowerów, to dlaczego Radom nie miałby mieć choć kilkunastu ścieżek. Mam nadzieję, że nowi samorządowcy widzą trwający już ponad rok rowerowy boom w mieście.

Cóż cyklistom po ścieżkach, jak w Radomiu nie ma stojaków na rowery przed instytucjami, firmami?

SP: - To też będzie jedna ze spraw do załatwienia dla stowarzyszenia. W mieście są stojaki przy supermarketach, Poczcie Głównej i przy siedzibie Wodociągów Miejskich. W głowie się nie mieści, np. że przed najstarszym w mieście sklepem rowerowym nie ma takich urządzeń. Ale już coś w tym kierunku robimy. Wysłałem [Sebastian Pawłowski - red] pismo do Zeorku z pytaniem, dlaczego nie mają stojaka. Dołączyłem plany takiego urządzenia. Dostałem odpowiedź, że pomysł im się podoba i może na wiosnę będzie przed ich siedzibą stojak. Napiszę takie pisma do innych instytucji.

Źródło: Paweł Matracki, Gazeta Wyborcza



Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

"POZIOM ZANIECZYSZCZENIA WEWNĄTRZ SAMOCHODU JEST WYŻSZY OD POZIOMU ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA NA ZEWNĄTRZ"
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |