Nowe oznakowanie na radomskich ulicach. Na wniosek Bractwa Rowerowego Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji wyznaczył na dwóch skrzyżowaniach tor ruchu rowerów. Być może takie znaki wkrotce pojawią się w kolejnych miejscach.
Znaki P-27, zwane popularnie sierżantami, pojawiły się w listopadzie na skrzyżowaniach Planty / Traugutta oraz Podwalna / Narutowicza.
- Zdarzało się, że kierowcy, nawet instruktorzy nauki jazdy, zwracali uwagę rowerzyście, że w tych miejscach jedzie nieprawidłowo, choć jechał zgodnie z przepisami - opowiada Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. - Poprosiliśmy więc MZDiK o wymalowanie takiego oznakowania i dostaliśmy pozytywna odpowiedź. Liczymy teraz, że kierowcy przestaną nam zwracać uwagę: "tak się nie jeździ" czy "tu nie można skręcać" zaś rowerzyści będą wiedzieć jak pokonywać te skrzyżowania. Dla kierowców jest to też dodatkowy sygnał, że mogą spodziewać się w tym miejscu rowerzysty.
Dodaje, że niedawno Bractwo Rowerowe poprosiło MZDiK o wymalowanie sierżantów w dwóch kolejnych miejscach.
- Pierwsze z nich to skrzyżowanie 1905 Roku i Młodzianowskiej. Rowerzysta, który chce jechać od strony stacji krwiodawstwa w kierunku wiaduktu nad torami, nie może tego zrobić, bo w tunelu pod 1905 Roku obowiązuje zakaz jazdy rowerem, a górą na wprost nie można jechać. Dopuszczenie tam ruchu rowerowego ułatwiłoby dostanie się na drogę rowerową wzdłuż Młodzianowskiej, która wkrótce zostanie otwarta - opowiada Sebastian Pawłowski.
Drugie miejsce to przejazd przez skrzyżowanie Chrobrego / Struga / Pileckiego.
- Tu też chcielibyśmy, żeby rowerzysta mógł jechać na wprost z Chrobrego w Pileckiego ze skrajnego pasa. Teraz na wprost mogą nim jeździć tylko autobusy, ale żadna linia nie ma w ten sposób poprowadzonej trasy. Dzięki temu rozwiązaniu rowerzysta będzie bezpieczniejszy, bo nie będzie musiał zaraz za skrzyżowaniem zmieniać pasa - tłumaczy kanclerz. - Mamy nadzieję, że i tym razem MZDiK przychyli się do naszej prośby.
Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza, Radom