English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

- Każdorazowe wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wiąże się ze zwiększeniem strat czasu dla pojazdów, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich przepustowości - tłumaczy Mariusz Drabik z MZDiK..."
Źródło: Echo Dnia 14 X 2008

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2013-04-20
88-latka poruszająca się o kulach została śmiertelnie potrącona przez lawetę, gdy przechodziła przez przejście dla pieszych. Prokuratura: z opinii biegłego wynika, że wtargnęła na jezdnię i kierowca nie miał szans na zahamowanie. Społecznicy: zrzucanie winy na pieszych to zły standard

Na 25 Czerwca na jednym z przejść dla pieszych samochód-laweta potrącił 88-latkę poruszającą się o kulach. Kobieta zginęła na miejscu. Do wypadku doszło w listopadzie ub.r., a w ostatnich dniach prokuratura, opierając się na opinii biegłego, umorzyła postępowanie w tej sprawie, winą za zdarzenie obciążając kobietę.

- Opinia biegłego wskazuje, że kobieta wtargnęła na jezdnię, gdy auto było już blisko. Kierowca nie mógł ani zahamować, ani jej ominąć - mówi Małgorzata Chrabąszcz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Biegły stwierdził też, że kierowca jechał z prędkością 65 km na godzinę, czyli o 15 więcej, niż jest dopuszczalne w tym miejscu, ale w jego opinii nie zdążyłby zareagować, nawet gdyby jechał z dopuszczalną prędkością.

Rzeczniczka dodaje, że postanowienie o umorzeniu nie jest prawomocne, a rodzina zmarłej złożyła zażalenie.

Sprawę nagłośnili w internecie członkowie Bractwa Rowerowego, stowarzyszenia działającego na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego w mieście i Jacek Grunt-Mejer, autor bloga strefa piesza, doktorant na Wydziale Psychologii UW, specjalista psychologii transportu. Zgodnie twierdzą, że nie sposób wyobrazić sobie, by starsza kobieta, poruszająca się o kulach "wtargnęła" na jezdnię wprost pod koła auta.

- Niniejszy przypadek jest częścią znacznie szerszego problemu polegającego na tym, że wśród polskiej policji rozpowszechniony jest pogląd, że niechronieni uczestnicy ruchu powinni sami zadbać o swoje bezpieczeństwo - uważa Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. - Akcje "Pieszy" koncentrują się na wlepianiu mandatów pieszym, a nie na egzekwowaniu przepisów względem kierowców takich jak wyprzedzanie na przejściu, niezatrzymanie się przed przejściem, gdy zrobił to kierowca na sąsiednim pasie czy niezatrzymywanie się na zielonej strzałce. Policja za to celuje w pomysłach dotyczących likwidacji przejść. Tymczasem w krajach o wysokiej kulturze komunikacyjnej, dzięki działaniom tamtejszej policji to na kierowcach spoczywa główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przykładem niech będzie Francja, która w ostatnim czasie zmodyfikowała kodeks drogowy i piesi w miastach mają pierwszeństwo, przechodząc nawet poza pasami - dodaje.

Przypomina, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym kierowca jest zobowiązany zatrzymać auto, gdy jezdnię próbuje przekroczyć osoba z widoczną ograniczoną sprawnością ruchową.

Jacek Grunt-Mejer o decyzji prokuratury poinformował nawet kilkoro posłów, m.in. Roberta Biedronia (RP), Beatę Bublewicz i Michała Szczerbę (PO).

- Liczę, że zainteresuje ich ta sprawa, bo to część większego problemu, to nie jest jednostkowy przypadek - mówi. - Policja, prokuratura i biegli interpretują zdarzenia w sposób dla pieszych absolutnie niekorzystny i niezgodny ze zdrowym rozsądkiem, nigdzie w Europie tak się do bezpieczeństwa pieszych nie podchodzi. Mamy niejasne przepisy dotyczące pierwszeństwa. Trzeba je doprecyzować i egzekwować.

W ubiegłym roku w wypadkach na polskich drogach zginęło 3,5 tys. osób, 1,4 tys. z nich to piesi.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Katarzyna Ludwińska



Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ MIESZKAŃCÓW EUROPY ZGADZA SIĘ, BY KOMUNIKACJA PUBLICZNA BYŁA TRAKTOWANA PREFERENCYJNIE W STOSUNKU DO SAMOCHODU
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |