English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2012-04-30
Pieszy na azyl na Narutowicza nie ma co liczyć? Drogowcy twierdzą, że czerwone pasy wystarczą

Po raz kolejny wracamy do przejścia dla pieszych przy ulicy Narutowicza na wysokości Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu. W dalszym ciągu brakuje tam azylu dla pieszych a kierowcy rzadko ustępują pierwszeństwa pieszym.

Kilka lat temu drogowcy zamontowali dwie wysepki, czyli azyle na wysokości KRUS-u. To jednak zdaniem naszych czytelników za mało. – To przejście też jest niebezpieczne, każdy przechodzi tędy z duszą na ramieniu – mówią piesi.

JEDNO POTRĄCENIE TO ZA MAŁO

W sprawę włączyło się także Bractwo Rowerowe, które wnioskowało do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu o zamontowanie tam azylu. - Jedyne co tam zostało zrobione to pomalowano przejście na czerwono – mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. – To jednak nie przyniosło oczekiwanego skutku, bo w marcu została tam potrącona osoba. A drogowcy wciąż twierdzą, że jest tam bezpiecznie.

W odpowiedzi na wniosek bractwa Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu wyjaśnia, że przy zachowaniu względów bezpieczeństwa i stosując się do przepisów Prawa o Ruchu Drogowym, dostrzegalność i widoczność w rejonie przejścia jest wystarczająca.

- W chwili obecnej wydzielenie z jezdni powierzchni azylu o szerokości minimum 2 metry wiązałoby się z zawężeniem pasów ruchu poprzez korektę oznakowania poziomego (co jest niepożądane) lub poszerzeniem jezdni poprzez korektę geometrii – czytamy w piśmie.

Jak dodał Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu na wysokości siedziby KRUS-u jezdnia ma inną geometrię, więc zamontowanie azylu w tym miejscu nie wymagało dodatkowych prac.

BĘDĄ WALCZYĆ DALEJ

Członkowie bractwa oraz piesi są oburzeni. – Skoro mogli wybudować azyle koło KRUS-u to dlaczego tu jest to niemożliwe – pytają. – Zresztą rzadko, który kierowca jedzie tu przepisowe 50 kilometrów na godzinę. Żeby przejść na drugą stronę trzeba wymusić pierwszeństwo a to różnie się może skończyć.

Sprawa jest o tyle pilna, że z przejścia codziennie korzystają uczniowie liceum na Plantach oraz matki odprowadzające dzieci do pobliskiego przedszkola. – Zresztą powstaje tu też stadion i ruch tam się jeszcze zwiększy – dodaje Sebastian Pawłowski. – Nie rozumiem polityki drogowców. Zamiast zapobiegać ewentualnym potrąceniom to czekają aż dojdzie do nieszczęścia, żeby wreszcie zareagować. Na pewno będziemy walczyć dalej/

Czy pomalowanie przejść na czerwono zdaje egzamin?

Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego: - Niekoniecznie. Warto również zwrócić uwagę na to jak kierowcy widzą pomalowane na czerwono przejścia. Sam postanowiłem to sprawdzić i robiłem zdjęcia z samochodu. Czerwonej farby prawie wcale nie widać. Widzą ją tylko piesi co daje im złudne poczucie bezpieczeństwa.

Dariusz Dębski, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu: - Wymalowanie na czerwono przejścia przy siedzibie MOSiR-u i zamontowanie znaków D-6 na folii fluorescencyjnej znacząco poprawiło bezpieczeństwo pieszych. Od tamtej pory odnotowano tam tylko jedno zdarzenie.

Żródło: Ewelina Witkowska, Echo Dnia





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

JAZDA NA ROWERZE ZMNIEJSZA ZAGROŻENIE NOWOTWORAMI
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |