English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2011-10-11
Rowerzyści mogą jeździć pod prąd jednokierunkowym odcinkiem ulicy Traugutta!

Po trzech latach zabiegów, cyklistom udało się przekonać drogowców do prostego rozwiązania, stosowanego w innych miastach Polski. W Radomiu właśnie powstaje pierwszy kontrapas rowerowy.

Na jednokierunkowym odcinku ulicy Traugutta, wzdłuż budynku liceum imienia Mikołaja Kopernika, już można jeździć jednośladami pod prąd. Do zmian w organizacji ruchu muszą przyzwyczaić się zarówno kierowcy, jak i cykliści!

BEZPIECZNY SKRÓT

Dzięki kontrapasowi, rowerzyści jadący deptakiem w kierunku ulicy Tochtermana, nie będą musieli pokonywać jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w mieście, czyli placu Kazimierza Wielkiego.

- Do tej pory większość ludzi i tak skracało sobie drogę, korzystając z wąskiego chodnika, przebiegającego wzdłuż budynku szkoły. Przez to dochodziło do konfliktów z pieszymi – mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Wbrew pojawiającym się obawom, szef stowarzyszenia przekonuje, że kontrapas jest wyjątkowo bezpiecznym rozwiązaniem. - Zapewnia jadącemu pod prąd rowerzyście doskonałą widoczność – zauważa Sebastian Pawłowski.

POPRZEDZILI TESTAMI

Zanim drogowcy zadecydowali o wyznaczeniu kontrapasu, przeprowadzili testy z wykorzystaniem 15-metrowego autobusu. Wypadły one pomyślnie, więc wydzielony pas nie utrudni pojazdom komunikacji miejskiej skrętu w lewo, w ulicę Żeromskiego.

- Kontrapas będzie miał 1,5 metra szerokości i będzie wyraźnie oznakowany za pomocą oznakowania pionowego i poziomego – informuje Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Ponadto drogowcy planują montaż tak zwanego azylu (wysepki) obok przejścia dla pieszych, znajdującego się przy dojeździe do ulicy Żeromskiego. – Wszystkie zmiany zostaną wprowadzone do końca października – mówi Dariusz Dębski.

Co to kontrapas?

Kontrapas to wydzielony pas jezdni ulicy jednokierunkowej, przeznaczony dla ruchu określonych pojazdów w kierunku przeciwnym do obowiązującego pozostałe pojazdy. Najczęściej spotykane są kontrapasy autobusowe i rowerowe. Rozwiązanie to ma na celu uprzywilejowanie transportu publicznego i niezmotoryzowanego w centrach miast. W Polsce pierwszy kontrapas rowerowy powstał w 1993 roku na ulicy Wronieckiej w Poznaniu.

Źródło: Echo Dnia, Marcin Walasik





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

JAZDA NA ROWERZE ZMNIEJSZA ZAGROŻENIE NOWOTWORAMI
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |