English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2009-04-15
Czas - 19 kwietnia, godz. 10.
Miejsce – Rynek.
Hasło – „Jazda z miasta!”.
Tygodnik „7 Dni”, Salon Rowerowy Rodex i Bractwo Rowerowe zapraszają na pierwszą w tym roku rowerową wyprawę w Puszczę Kozienicką.


Tegoroczny cykl, na który tradycyjnie złoży się siedem wycieczek, rozpoczniemy w części Puszczy położonej blisko Radomia. Będziemy poruszać się (wyłączając fragment miejski wycieczki) po obszarze podległym Nadleśnictwu Radom. Z przedstawicielem NR spotkamy się na koniec naszej wyprawy w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni Letnisko. Opowie o walorach turystycznych i historycznych terenów podległych nadleśnictwu.

Zbiórka w Rynku o godz. 10, kwadrans później ruszamy. Weskorcie policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu przejedziemy ulicami: Wolność, Wernera, Szarych Szeregów, 11 Listopada, Zbrowskiego. Po minięciu skrzyżowania Zbrowskiego i Żółkiewskiego oraz przejazdu kolejowego skręcimy w prawo w Starą Wolę Gołębiowską. Dotrzemy nią do ul. Potkańskiego i wjedziemy w Podleśną.

Skrajem lasu dostaniemy się do drogi leśnej łączącej Nową Wolę Gołębiowską z trasą Radom – Kozienice. Skorzystamy z tego odcinka, by ominąć błotniste okolice Pacynki. W ten sposób dotrzemy do zielonego szlaku pieszego, który poprowadzi nas w okolice Antoniówki. Częściowo będziemy jechać tamtejszą ścieżką edukacyjną.

Po minięciu kładki na Pacynce zjedziemy ze szlaku i skierujemy się w stronę Dąbrowy Kozłowskiej. Tu obierzemy kierunek na Wielką Górę. Wzniesienie zdobędziemy inaczej niż dotychczas – poza szlakiem rowerowym. Jednak wrócimy na „rowerową ścieżkę”, którą przez rezerwat Ciszek dostaniemy się do OEEiIELP. O Ciszku nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć. To jeden z najpiękniejszych zakątków Puszczy Kozienickiej. Rezerwat powstał w 1982 r. Dominują w nim jodły i dęby liczące 130-160 lat, wyjątkowo cenne ze względu na ich naturalne pochodzenie. W Ciszku można spotkać rzadkie gatunki ptaków, np. myszołowa zwyczajnego, pełzacza leśnego, drozda śpiewaka. Pojawiają się również sarny i dziki.

Terenowy fragment naszej wyprawy nie będzie długi – około 10 km. Jednak Wielka Góra i jej okolice mogą sprawić trochę kłopotów. Pierwsza tegoroczna wycieczka nie będzie ani za długa, ani za krótka – ot taka, by rozruszać się co nieco na początek rowerowego sezonu.

Tak jak w ubiegłym roku, przy organizacji cyklu „Jazda z miasta!” wspiera nas Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i podległe jej nadleśnictwa.

Podczas finału w ośrodku w Jedlni Letnisko, rozlosujemy upominki od głównego sponsora, czyli Salonu Rowerowego Rodex, oraz od leśników, którzy przekazali nam film „Skarby leśnego królestwa”. Prezentuje on fascynujący świat przyrody i bogactwo historyczne terenów RDLP w Radomiu, odkrywa przed widzami dzikie ostępy leśne i zachęca do organizowania wypraw dobrze oznakowanymi leśnymi szlakami.

Na pierwszą edycję „Jazdy z miasta!” najlepiej wybrać się rowerem górskim, trekkingowym lub krossowym. Odradzamy jazdę szosówką.

Na wycieczkę warto zabrać przynajmniej jeden bidon z sokiem lub niegazowaną wodą mineralną. Każdy obowiązkowo powinien mieć łatki albo zapasową dętkę oraz pompkę. Powrót, jak zawsze, we własnym zakresie.

„Jazda z miasta!” odbędzie się, gdyby padał niewielki deszcz. Natomiast, jeśli opady będą duże, rezygnujemy z wyjazdu.

By wziąć udział w naszej imprezie, trzeba wypełnić kupon zgłoszeniowy wydrukowany poniżej. Na jednym blankiecie zgłasza się tylko jedna osoba. Złożenie na nim podpisu jest jednoznaczne z zapoznaniem się i akceptacją regulaminu „Jazdy z miasta!”. Dokument jest dostępny w redakcji bezpłatnego tygodnika „7 Dni”, w Salonie Rowerowym Rodex oraz na stronach: www.rodex.net.pl, www.jazdazmiasta.7dni.radom.pl oraz www.bractworowerowe.ats.pl.

Wypełnione druki należy przynosić do redakcji bezpłatnego tygodnika „7 Dni” (ul. Grodzka 2) lub do salonu rowerowego Rodex (ul. Wierzbicka 26/44) do 17 kwietnia włącznie. W zamian zgłaszający dostanie kartę uprawniającą do posiłku.

Paweł MAtracki, RODEX



Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

POŁOWA UCZNIÓW TWIERDZI, ŻE ICH ULUBIONYM ŚRODKIEM DOJAZDU DO SZKOŁY BYŁBY ROWER
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |