2006-11-13
W lipcu i sierpniu tego roku członkowie Bractwa Rowerowego pielgrzymowali z Radomia do Jerozolimy. Po drodze odwiedzili syryjską Tortozę - średniowieczną siedzibę krzyżowców. Tam poznali panią Barbarę Annę Hajjar - Polkę mieszkającą od czterdziestu lat w Syrii. Co ciekawego wynikło z tego spotkania - można sprawdzić otwierając...
Zdjęcia zabytków chrześcijaństwa w Syrii zrobione przez mieszkającą w tym kraju Polkę można oglądać od poniedziałku w duszpasterstwie akademickim Autorką wystawionych fotografii jest Barbara Anna Hajjar, Polka mieszkająca od 40 lat w Syrii.
Hajjar wyszła za mąż za Araba i zamieszkała w Syrii. Zajmuje się gromadzeniem informacji dotyczących znajdujących się na tym terenie zabytków chrześcijaństwa. Na wystawie "Syria, kolebka chrześcijaństwa" pokazano około 200 wykonanych przez nią zdjęć. Są na nich zabytkowe kościoły, pozostałości po świątyniach, np. mozaiki. Fotografie można oglądać dzięki Bractwu Rowerowemu. Jego członkowie podczas pielgrzymki do Jerozolimy poznali Hajjar i namówili ją do pokazania zdjęć w Radomiu. - Zatrzymaliśmy się w Syrii w mieście Tortoza. Poznaliśmy tamtejszego biskupa i po mszy świętej, w której wzięliśmy udział, pani Hajjar nawiązała z nami kontakt.
O tym, że przyjechało kilka osób z Polski, dowiedziała się właśnie od biskupa - opowiada Łukasz Zaborowski z Bractwa Rowerowego. W trakcie rozmowy okazało się, że wystawa zdjęć Barbary Anny Hajjar jest obecnie w Polsce. - Skontaktowaliśmy się z osobą zajmującą się tą wystawą i okazało się, że nie ma problemu, może ona przyjechać również do Radomia - mówi Zaborowski.
Wcześniej zdjęcia pokazywano m.in. w Warszawie i Krakowie. Radom będzie ostatnim miastem, w którym zostaną pokazane fotografie, po 30 października wrócą do Syrii. Podczas wernisażu, który odbył się wczoraj o godz. 19.15 można było obejrzeć także przezrocza wykonane przez Bractwo. Pokazanych zostało ponad sto zdjęć zrobionych w trakcie podróży rowerzystów po Syrii.
Organizatorami wystawy są: Duszpasterstwo Akademickie, Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, Bractwo Rowerowe, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, stowarzyszenie Kocham Radom oraz stowarzyszenie Rwańska 7.
Wystawę można oglądać w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego przy ul. Prusa 6 (za Katedrą), w godzinach 16-18 (poniedziałek-piątek), 16.30-19.30 (niedziela). Czynna będzie do 30 listopada.
Źródło: Gazet Wyborcza