English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

- Każdorazowe wydłużenie sygnału zielonego dla pieszych na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną wiąże się ze zwiększeniem strat czasu dla pojazdów, co z kolei wpływa na zmniejszenie ich przepustowości - tłumaczy Mariusz Drabik z MZDiK..."
Źródło: Echo Dnia 14 X 2008

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2006-08-11
W Puszczy Kozienickiej powstała sieć szlaków rowerowych.
Doskonała wiadomość dla cyklistów, którzy kochają Puszczę Kozienicką: 350-kilometrowa sieć szlaków rowerowych na terenie największego leśnego kompleksu w okolicy Radomia jest już gotowa.


Sieć składa się z 15 tras oznakowanych zgodnie z wymogami PTTK, o długości od 3 do 53 km. W sumie mają około 350 km. Główne szlaki puszczańskie to: czerwony Bartodzieje - Czarnolas, niebieski - Świerże - Zwoleń, zielony (pętla) Piaski - Świerże - Stanisławice - Piaski i dwa żółte Lesiów - Czarnolas oraz Kozienice - Zajezierze. Szlaki łączą się z sieciami rowerowymi Związku Gminy Radomka i Związku Gmin "Nad Iłżanką".

Z Radomia do puszy dojeżdża się szlakiem czarnym z lotniska na Sadkowie. Przez Groszowice prowadzi do węzła w Jedlni Letnisko, gdzie trzeba zdecydować o dalszym ciągu wyprawy.

Dzięki sieci można dotrzeć rowerem do rezerwatów: Królewskie Źródło, Zagożdżon, Ponty, Ługi Helenowskie, Brzeźniczka, Ciszek. Jedna z tras doprowadzi nas do skansenu kolei wąskotorowej w Pionkach, inna do destylarni żywicy w Garbatce. Szlaki obejmują wiele atrakcji przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych. - Zostaną one opisane w specjalnym informatorze - mówi Marek Krzemiński, dyrektor Kozienickiego Parku Krajobrazowego, który zainicjował tworzenie sieci.

Przewodnik ma być gotowy na przełomie sierpnia i września. - Wtedy zaprosimy rowerzystów na oficjalne otwarcie szlaków i przejazd jednym z głównych. Rozdamy uczestnikom informatory - zapowiada Krzemiński.

Znakowanie sieci rozpoczęło się w maju tego roku. Miała być gotowa w lipcu, ale przeszkodził ogłoszony przez leśników zakaz wstępu do lasu.

Szef KPK bardzo się cieszy z tego, że trasami można już jeździć. - Zainteresowanie turystyką rowerową w puszczy jest olbrzymie. Wszystko zaczęło się w 2002 roku. Zastanawiamy się już nad kolejnymi szlakami przeznaczonymi dla narciarzy biegowych i trasami dla zwolenników turystyki konnej. Szlaki "kanalizują" turystykę. Wskazują, gdzie i co warto zobaczyć, ale są tak poprowadzone, by najcenniejszych zakątków nie narażać na degradację - mówi Marek Krzemiński.

Pomogli w inwestycji

Koszt wytyczenia tras, sporządzenia dokumentacji technicznej, oznakowania, wydania publikacji promocyjnej o sieci w Puszczy Kozienickiej to 78 tys. złotych. Szlaków by nie było, gdyby nie porozumienie o współfinansowaniu inwestycji przez samorządy Pionek, Jedlni Letnisko, Garbatki Letnisko, Jastrzębi, Policznej, Zwolenia i Kozienic. Budowę wsparły także nadleśnictwa: Kozienice, Radom, Zwoleń oraz Kozienicki Park Krajobrazowy.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Paweł Matracki



Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

30% PRZEJAZDÓW SAMOCHODEM JEST KRÓTSZYCH NIZ 3 KM
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |