English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2006-03-31
Parakrakra znów na trasie. Kolejna Masa Krytyczna przejedzie dzisiaj ulicami miasta. W ten sposób radomscy rowerzyści od trzech lat walczą o swoje prawa. Z coraz lepszym skutkiem.

Kolejna Masa Krytyczna przejedzie dzisiaj ulicami miasta.
W ten sposób radomscy rowerzyści od trzech lat walczą o swoje prawa. Z coraz lepszym skutkiem. Masa Krytyczna, zwana również Parakrakrą, polega na wspólnym przejeździe ulicami miasta – w kolorowych strojach, z gwizdkami i trąbkami. Masa ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na rowerzystów, a także popularyzowanie roweru jako zdrowego i wygodnego środka komunikacji. W największym z dotychczasowych przejazdów uczestniczyło około 160 cyklistów.

Dzisiejsza impreza rozpocznie się o godz. 18, tradycyjnie przy fontannach na placu Konstytucji 3 maja. – Nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci z radomskiej drogówki – wyjaśnia Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego, które od trzech lat prowadzi wytrwałą walkę o prawa cyklistów. Lista problemów Parakrakry cieszą się popularnością, ponieważ wciąż jest o co walczyć. Radom trudno nazwać miastem przyjaznym dla miłośników dwóch kółek. – Brakuje wyznaczonych ścieżek, stojaków na rowery, a kierowcy często traktują nas jak intruzów, a nie pełnoprawnych uczestników ruchu drogowego – wylicza Sebastian Pawłowski.

W Radomiu jest tylko jedna ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia. Prowadzi wokół zalewu na Borkach. Dwa lata temu, po lobbingu Bractwa, wybudowano fragment trasy wzdłuż ulicy Chrobrego. Na ścieżce ułożono kostkę brukową. – Tłumaczyliśmy, że nie jest to odpowiedni materiał, bo nie tworzy gładkiej powierzchni. Nawet Ministerstwo Infrastruktury zaleca, by trasy rowerowe pokrywać asfaltem, który w dodatku jest tańszy niż kostka – mówi Sebastian Pawłowski.

Wywalczone stojaki

W ubiegłym roku w czasie przebudowy ronda Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość powstał też przejazd dla rowerzystów, który spełnia rolę przedłużenia ścieżki wzdłuż ul. Chrobrego. Na razie trasa kończy się... w polu. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przygotowuje kolejny odcinek, który zostanie poprowadzony równolegle do ul. Mieszka I, między ul. Żółkiewskiego a szpitalem na Józefowie. Jak zapowiada MZDiK, ścieżki rowerowe będą powstawały równocześnie z remontami ulic. Takie trasy mają powstać wzdłuż Mickiewicza, Kelles-Krauza i Toruńskiej. Brak ścieżek rowerowych to nie jedyny problem cyklistów. Dopiero po interwencjach Bractwa przed niektórymi urzędami pojawiły się stojaki, w których można bezpiecznie zostawić pojazd. Urządzenia zamontowano też m.in. na placu Konstytucji 3 maja a także na Żeromskiego obok Łaźni i Sezamu. W tym roku mają się pojawić kolejne stojaki.

Źródło: Życie Warszawy, Rafał Natorski



Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

ROWERZYŚCI SĄ W LEPSZEJ FORMIE FIZYCZNEJ I UMYSŁOWEJ NIŻ CI, KTÓRZY NIE JEŻDZĄ NA ROWERZE
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |