English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Jak zapowiada dyrektor MZDiK [p. Marek Czyż] ścieżki rowerowe będą powstawały przy wielu modernizowanych radomskich ulicach. Takie trasy mają pojawić się wzdłuż ulicy Mickiewicza, Kelles-Krauza i Toruńskiej..."
Źródło: Życie Radomskie 16 III 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2006-03-08
Pod kołami samochodów w pobliżu mostu na Pacynce na ulicy Kozienickiej masowo giną wiewiórki. Czy można jakoś uchronić przed śmiercią te sympatyczne zwierzaki?

- Zwróciłem uwagę na martwe wiewiórki latem ubiegłego roku. Byłem nawet świadkiem, jak samochód potrącił jedną z nich. Ranną zabrałem do weterynarza. Niestety było już za późno na interwencję, zwierze padło - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego.

Wiewiórki ginące na ul. Kozienickiej tuż za mostem na Pacynce zauważył też radomski przyrodnik Jacek Słupek. - Tracą życie pod kołami aut, ale giną także, spadając z kabla napowietrznej linii telefonicznej - mówi. - Okolice mostu są dla nich dla nich tzw. kanałem migracyjnym. Jedne próbują pokonać Kozienicką górą, inne dołem. W większości giną bez względu na wybraną drogę.

Słupek zwraca uwagę na to, że wiewiórki są zagrożeniem dla kierowców. - Reakcja jest zawsze gwałtowna, gdy widzimy, że nagle coś leci z góry tuż przed naszą szybą lub biegnie przez jezdnię. W takiej sytuacji o wypadek nietrudno - przestrzega.

Pawłowski i Słupek uważają, że sprawę dałoby się rozwiązać. - Gdyby obok kabla telefonicznego rozwiesić sznurową drabinkę, wiewiórki bezpiecznie przechodziłyby na drugą stronę ulicy - mówi kanclerz bractwa. Według Słupka przydałaby się również tablica ostrzegawcza przed mostem na Pacynce. - W Holandii czy Belgii takie oznakowanie to codzienność. Informuje o wiewiórkach, jeżach. Nie są to znaki w rozumieniu przepisów ruchu drogowego. To raczej tablice informacyjne.

Miejsce, w którym giną wiewiórki, znajduje się w granicach administracyjnych Radomia, leży także na terenie podległym Nadleśnictwu Radom.

Czy nadleśnictwo mogłoby pomóc ekologom w budowie drabinki dla wiewiórek? - Jeśli chodzi o wykonanie, to raczej nie, ale jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten cel pieniądze - powiedział nam wczoraj Jerzy Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom.

- To już coś - cieszy się Pawłowski. - Gdyby były fundusze, może udałoby się kupić taką drobinkę albo przynajmniej materiały niezbędne do jej budowy - dodaje.

Co sądzą o sprawie w wydziale ochrony środowiska UM? - Nie wiedzieliśmy, że na Kozienickiej giną wiewiórki. Ale nie ma to w tej chwili znaczenia. Jeśli tylko ktoś chce rozwiązać ten problem, pomożemy, jak umiemy najlepiej - zapewnia Grażyna Krugły, szefowa wydziału rolnictwa. - Szkoda, że ekolodzy nie zwrócili się bezpośrednio do nas z tą sprawą. Nie odmówilibyśmy pomocy. Jeśli są szanse na pieniądze i będzie zgoda na rozwieszenie drabinki przy linii telekomunikacyjnej, postaramy się pomóc przy jej zawieszaniu.

Krugły uważa, że dobrze byłoby oznakować miejsce, gdzie wiewiórki przechodzą jezdnię. - Może któraś z radomskich szkół wykonałaby projekt tablicy informacyjnej, a zarazem ostrzegającej kierowców przed wiewiórkami? - sugeruje.

"Gazeta" zwróciła się z pytaniem o możliwość umieszczenia drabinki do Telekomunikacji Polskiej SA. Odpowiedź obiecano nam w najbliższych dniach. Wtedy do sprawy wrócimy.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Paweł Matracki





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

IM WIĘCEJ SAMOCHODÓW, TYM WIĘCEJ DRÓG. IM WIĘCEJ DRÓG, TYM WIĘCEJ SAMOCHODÓW
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |