English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2005-11-17
Szlak rowerowy i ścieżka dydaktyczna w Puszczy Kozienickiej.

W Puszczy Kozienickiej jest już pierwszy szlak rowerowy. Powstał dzięki pomocy finansowej Holendrów. W Antoniówce niebawem będzie ścieżka dydaktyczna

Szlak tworzy 15-kilometrowa pętla i oznakowano go kolorem zielonym. Zaczyna się przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej w Jedlni Letnisko. Początkowo pokrywa się z zielonym szlakiem pieszym. Przy starej strzelnicy odbija jednak w prawo, przecina leśną drogę z Dąbrowy Kozłowskiej do Kieszka i wiedzie przez rezerwat Ciszek. Dalej trasa dochodzi do parkingu na skrzyżowania tzw. drogi jastrzębskiej i Królewskiego Gościńca. Do końca listopada będą tam: drewniana wiata, stojaki na rowery, stoły z ławami i miejsce na ognisko.

Z parkingu zielony szlak rowerowy prowadzi na Wielką Górę (podjazd i zjazd na wzniesienie są piaszczyste, dlatego leśnicy utwardzili trasę grubym grysem), z Wielkiej Góry nad staw w Dąbrowie Kozłowskiej. W tym miejscu wiata z ławeczkami i stołami już jest. Powstanie jeszcze platforma widokowa wysoka na cztery metry, z której będzie można podziwiać okolicę.

Znad stawu szlak wiedzie z powrotem do ośrodka w Jedlni.

Do końca miesiąca pojawi się przy trasie osiem tablic informacyjnych o walorach przyrodniczych okolicy.

By przejechać się szlakiem rowerowym, nie trzeba startować z Jedlni Letnisko. Można się "przesiąść" na niego z zielonego szlaku pieszego biegnącego przez Radom albo z czerwonego, zwanego Królewskim Gościńcem.

Pierwszy szlak rowerowy w Puszczy Kozienickiej powstał za holenderskie pieniądze. W 1994 roku Polska i Holandia podpisały porozumienie o współpracy w zakresie leśnictwa i ochrony przyrody. To dzięki niemu powstał m.in. Leśny Kompleks Promocyjny "Puszcza Kozienicka". W tym roku realizowany jest drugi etap współpracy nazwany "Przyroda i społeczeństwo w zagospodarowaniu LKP Puszcza Kozienicka". Szlak rowerowy powstał w ramach tego projektu. Wraz z infrastrukturą inwestycja pochłonęła 82 tys. zł. Kolejne realizowane przedsięwzięcia to m.in. film promujący LKP Puszcza Kozienicka.

Do końca miesiąca na terenie puszczy zostanie zakończona jeszcze jedna inwestycja - ścieżka dydaktyczna w Antoniówce wraz pomostem widokowym przy źródle św. Jana. To wspólne przedsięwzięcie Nadleśnictwa Radom i Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Taras widokowy jest już gotowy. Ocembrowano także źródło, które stanowi początek jednego z dopływów Pacynki. Okolica przypomina teraz słynny, bardzo chętnie odwiedzany przez turystów rezerwat Królewskie Źródło. - Lada dzień ustawimy tablice informacyjne na ścieżce - mówi Przemysław Gembarzewski, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. - Będą mówić m.in. o źródłach zasilających Pacynkę, a w dolinie rzeki o procesie tzw. naturalnej sukcesji lasu, czyli powrotu okolicy do kształtu sprzed lat.

Ścieżka dydaktyczna w Antoniówce będzie się zaczynać i kończyć przy parkingu obok bazy harcerskiej. Koszt budowy to około 15 tys. zł.

Źródło: GW, Paweł Matracki





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

W LATACH 90. XIX WIEKU ROWER BYŁ WAŻNYM ELEMENTEM AMERYKAŃSKIEJ GOSPODARKI.
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |