Nowa droga dla rowerów przy ul. Chrobrego gotowa. I kolejny teleport do pokonania dla rowerzystów.
To już kolejna ścieżka rowerowa zrealizowana z budżetu obywatelskiego w ostatnim czasie - niedawno Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji oddał do użytku drogę rowerową przy ul. Limanowskiego, a także przy ul. 11 Listopada. Teraz w jej sąsiedztwie, na XV-leciu jest gotowa kolejna.
Wzdłuż ul. Chrobrego powstało ponad 300 metrów nowej infrastruktury. Trasa ma dwa metry szerokości i została pokryta nawierzchnią asfaltową. Jak mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego, trasa dla rowerów prowadzić będzie wzdłuż najbardziej obciążonej ruchem osi komunikacyjnej Radomia.
- Droga dla rowerów wzdłuż ulicy Chrobrego to nasz zwycięski projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Inwestycja niewielka, bo o długości jedynie 310 m łączy się z istniejącą drogą dla rowerów biegnącą z kierunku Michałowa, a kończy przed rondem Sybiraków. Na 80-metrowym fragmencie przy bloku Chrobrego 13 trasa prowadzi jezdnią dojazdową - dodaje kanclerz.
Znów powstał kolejny rowerowy "teleport" w Radomiu
Społecznicy mają jednak zastrzeżenia do niektórych fragmentów trasy. Teraz ścieżka rowerowa kończy się 40 metrów przed rondem na ulicy Kusocińskiego i nie ma możliwości legalnego zjazdu na jezdnię oraz wjazdu z jezdni.
- Niestety, MZDiK nie przychylił się do naszych kilku próśb dotyczących doprowadzenia drogi dla rowerów do jezdni ulicy Kusocińskiego. Dlatego powstał w Radomiu kolejny punkt teleportacyjny [brak połączenia między pobliskimi fragmentami dróg rowerowych lub jezdni - red.]. To o tyle dziwne, że jest gotowa dokumentacja na ten fragment, a koszt przedłużenia byłby niewielki. Teraz rowerzyści chcący kontynuować podróż w kierunku centrum muszą zejść z roweru, dużo gorzej mają ci, którzy chcą dostać się na drogę dla rowerów z przeciwnej strony - tłumaczy Pawłowski.
Jak wyjaśniał, problemu by nie było, gdyby MZDiK wykorzystał złożony przez Bractwo Rowerowe projekt z 2019 r. drogi dla rowerów na odcinku od ronda Kusocińskiego do placu Jagiellońskiego. - Mimo pozytywnej odpowiedzi na nasze pismo prezydent nie wpisał tego zadania do budżetu na rok 2023 - mówił "Wyborczej Radom" Sebastian Pawłowski.
Źródło: Amanda Grzmiel, Gazeta Wyborcza Radom