Zakończyła się budowa drogi dla rowerów i chodnika wzdłuż ul. Wyścigowej oraz łącznika między blokami przy ul. Osiedlowej a ul. Kuronia. Ze skrótu korzystają m.in. uczniowie PSP nr 4.
Wzdłuż ul. Wyścigowej powstało 740 m nowej infrastruktury.
- Projekt był konsultowany z Bractwem Rowerowym, dzięki czemu udało się wprowadzić kilka potrzebnych rozwiązań. Na plus możemy zaliczyć wyniesione przejazdy dla rowerów na skrzyżowaniach z ulicami podporządkowanymi oraz, po raz pierwszy w Radomiu, również w poprzek jezdni - mówi Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. - To rozwiązanie było tu konieczne, ponieważ dochodziło na tej ulicy do wielu niebezpiecznych sytuacji. Przypomnę, że 20 listopada 2019 r. dokładnie w miejscu, gdzie tydzień później powstało wyniesienie, doszło to potrącenia kobiety idącej z wnuczką.
Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Wyścigowej to jeden z rowerowych elementów dużego unijnego projektu na rozwój zrównoważonego transportu w Radomiu i powiecie. Inwestycję wykonał Budromex za 955,5 tys. zł.
Przy okazji zbudowano też łącznik pieszo-rowerowy do bloków Jednostki C SM Ustronie, sięga końca pasa drogowego.
- Teraz czekamy na ruch spółdzielni i kontynuację budowy w kierunku bloków Osiedlowa 10, 12 i 20 - mówi Pawłowski. - Udało się nam również zlikwidować bubel projektowy z czasów powstawania obwodnicy południowej, czyli brak chodnika po stronie północnej ulicy od skrzyżowania z ul. Kuronia do budynku biurowego spółdzielni mieszkaniowej.
To nie koniec inwestycji na Ustroniu. Wybudowano również długo oczekiwany łącznik pieszo-rowerowy od bloków Osiedlowa 42 i 44 do ul. Kuronia, który zapewnia połączenie do istniejącej drogi dla rowerów wzdłuż obwodnicy południowej. Ze skrótu korzystają m.in. dzieci, które mają tamtędy najbliższą drogę do PSP nr 4. Długość wybudowanego odcinka wynosi około 50 m, oświetlony jest lampami ledowymi.
- Łącznik powstał dzięki zaangażowaniu Roberta Chrobotowicza oraz Ireneusza Owczarka z rady nadzorczej osiedla Ustronie. Spółdzielnia sfinansowała również dokumentację budowlaną, która również była konsultowana z naszym stowarzyszeniem - mówi Pawłowski.
Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza Radom