English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2019-08-03

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na budowę chodników wzdłuż ul. Mariackiej na odcinku od Sedlaka do Blaszanej oraz wzdłuż Sedlaka od Mariackiej do Tytoniowej. Niestety nie powstanie tam droga dla rowerów.



Ulicę Mariacką przebudowano 10 lat temu, ale po zachodniej stronie na odcinku od ul. Sedlaka do ul. Blaszanej nie wybudowano wówczas chodnika. Piesi chodzą tam ścieżką wydeptaną wzdłuż bariery energochłonnej. Teraz Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji ogłosił przetarg na budowę traktu dla pieszych na tym odcinku. Nowy chodnik powstanie również wzdłuż biegnącej prostopadle ul. Sedlaka na odcinku do ul. Tytoniowej. Dziś na części odcinka nie ma go w ogóle, na części jest w bardzo złym stanie.

Wykonawca, którego poszukuje MZDiK, będzie musiał wykorytować teren pod chodnik wzdłuż ul. Mariackiej, ułożyć podbudowę, a na niej chodnik z kostki betonowej o powierzchni 500 m kw., ustawić obrzeża i posiać nową trawę na zieleńcach. Wzdłuż Sedlaka będzie trzeba rozebrać stary chodnik, i tak jak na Mariackiej ułożyć podbudowę i chodnik z kostki betonowej o powierzchni 720 m kw. oraz zagospodarować okoliczne zieleńce.

Dlaczego przy okazji nie powstanie droga dla rowerów wzdłuż ul. Mariackiej? Szeroką i prostą Mariacką wielu kierowców jeździ szybciej niż dopuszczalne tam 50 km na godz. Rowerzyści będą korzystać z chodnika, a to nie jest komfortowe ani dla nich, ani dla pieszych – zauważamy.

– To inwestycja w ramach Radomskiego Programu Chodnikowego – przypomina Dawid Puton, rzecznik prasowy MZDiK. – W tej chwili mamy finansowanie tylko na chodnik. Przez wiele lat piesi nie mieli tam możliwości bezpiecznego poruszania się, chcemy im tę możliwość zapewnić. Być może w przyszłości powstanie wzdłuż ul. Mariackiej również droga dla rowerów. Kiedy - zależy od możliwości finansowych.

Wiceprezydent Konrad Frysztak zwraca uwagę, że droga dla rowerów, nawet gdyby powstała, nie miałaby połączenia z ciągiem rowerowym wzdłuż ul. 1905 Roku.

– Na odcinku od Blaszanej do 1905 Roku jest bardzo wąski chodnik, miasto nie ma tam swojej działki, a pod drogę dla rowerów wywłaszczać nie wolno – mówi. – Przy tym układzie drogowym drogę dla rowerów wybudować będzie trudno.
Pawłowski: nie jest przestrzegane zarządzenie nr 4996

– Z przykrością stwierdzam, że nie jest przestrzegane Zarządzenie Prezydenta nr 4996 z 2014 roku w sprawie tworzenia na terenie Radomia korzystnych warunków dla rozwoju komunikacji rowerowej – komentuje Sebastian Pawłowski, kanclerz Bractwa Rowerowego. – Jeden z pierwszych punktów zobowiązuje wydziały urzędu oraz jednostki organizacyjne miasta do uwzględniania potrzeby ruchu rowerowego we wszystkich opracowywanych projektach oraz w przypadku modernizacji ulic. Wskazując w szczególności konieczność budowy wydzielonych dróg rowerowych. Urzędnicy nie mogą zasłaniać się również niewiedzą na temat potrzeb mieszkańców, w roku 2018 złożyliśmy do budżetu obywatelskiego projekt pt. „Bezpiecznie na Sedlaka – ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ul. Mariackiej i Młodzianowskiej”. Do wygrania zabrakło jednak niewielkiej liczby głosów.

Dodaje, że błąd popełniono już 10 lat temu, bo przy budowie Mariackiej nie powstały bezpieczne trakty dla pieszych i rowerzystów.

– Jak widać, nie uczymy się na własnych doświadczeniach i teraz, przy okazji naprawy błędu sprzed dekady, nie myślimy o kolejnej grupie użytkowników, tym razem o rowerzystach – mówi. – Jedno jest pewne, przez co najmniej trzy lata nie ma szans na powstanie w tym miejscu drogi dla rowerów. Urzędnicy będą zasłaniać się trwałością projektu i określoną w przetargu gwarancją na roboty budowlane.

Na oferty na budowę chodników MZDiK czeka do 12 sierpnia.

Źródło: Katarzyna Ludwińska, Gazeta Wyborcza Radom





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

ROWER JEST INTERESUJĄCY DLA PRZEDSIĘBIORSTW Z EKOMICZNEGO PUNKTU WIDZENIA
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |