English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"Ścieżka nie musi być równa jak lotnisko, im więcej nierówności tym przejazd staje się bardziej atrakcyjny"
mgr inż. Marek Pokorski prezes Miejskiej Spółki Wodnej.
Źródło: Rozmowa w Urzędzie Miejskim na temat kostki na drodze rowerowej wzdłuż al. Chrobrego 9 IX 2004

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2024-10-06

Jest przetarg na likwidację torowisk przez które przewracali się rowerzyści.



MZDiK szuka wykonawcy, który usunie nieczynne torowiska z ulicy Tytoniowej i Mazowieckiego. To tam często dochodziło do wywrotek rowerzystów

- Czekamy na oferty, mamy nadzieję, że tak, jak deklarowały władze miasta, torowiska uda się usunąć do końca tego roku. Wszystko zależy od wyniku przetargu - mówi Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Jak przypomina, tory biegnące w poprzek ulicy Tytoniowej i Mazowieckiego to ostatnie dwa nieczynne torowiska w mieście. Są jeszcze tory przecinające ulicę Energetyków czy obwodnicę południową miasta, ale wciąż są w użyciu.

Radom. Torowisko nieczynne od lat, rowerzyści się przewracają

A jak pisaliśmy kilkukrotnie, o demontaż torów na ul. Mazowieckiego (dawna Domagalskiego) od dawna zabiega Bractwo Rowerowe, bo tory okazały się pułapką dla rowerzystów.

- Kąt najazdu rowerem powoduje wywrotki. Było kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tego typu zdarzeń. Często kończą się poważnymi obrażeniami, bo to starcie ze stalą i asfaltem - mówił już dwa lata temu Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.

Rowerzyści zaapelowali wtedy do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji o usunięcie torów. Post zamieścili na swoim profilu na Facebooku. Zaczęli pod nim wpisywać się ci, dla których przejazd ulicą Mazowieckiego zakończył się gwałtownym kontaktem z asfaltem.

"Delikatnie po opadach deszczu było. Przednie koło złapało szparę między szyną kolejową a betonem. Poleciałem jak złoto. Rozwalone kolano i łokieć. Odkąd pamiętam, ten tor tam był. Najwyższy czas zrobić z tym porządek! Żadna lokomotywa spalinowa tamtędy nie jeździ od 30 lat" - pisał jeden z internautów. Inny opisuje, jak podczas przejazdu przez bocznicę zaklinowało mu się w niej przednie koło: "Wystrzeliło mnie przez kierownicę i pojechałem po mokrej jezdni plecami, zdzierając sobie nieco skóry".

Tory zostaną usunięte bez względu na to, czy uda się ustalić ich właściciela

Bractwo sprawdziło, że torowisko nie istnieje w rejestrze czynnych bocznic kolejowych, a tory, które kiedyś prowadziły do zakładów drzewnych, pozostały już tylko na odcinku jezdni i chodnikach. Zdjęcie szyn powinno być zatem formalnością. Co ciekawe, wniosek rowerzystów poparła policja, a konkretnie wydział ruchu drogowego.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, adresat wniosku Bractwa Rowerowego, odpowiadał jednak, że sprawa jest skomplikowana. Nie można bowiem ustalić właściciela torowiska i działki. Trudno zatem, co podkreśla MZDiK, decydować o cudzej własności. Sprawa nabrała jednak tempa po interpelacji radnego. Wtedy władze miasta zadeklarowały, że ponieważ tory zagrażają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów, pomimo nieustalenia właściciela bocznicy tory zostaną usunięte do końca tego roku.

Podobnie miała się sprawa z torami na ul. Tytoniowej. Kiedyś używano ich do obsługi zakładów przemysłowych w tym rejonie. Teraz od lat są jedynie przeszkodą na drodze.

- Tyle lat są nieużywane, a my wciąż niszczymy tam samochody - mówił jeden z okolicznych mieszkańców.

Teraz oba torowiska, zarówno to na ul. Mazowieckiego jak i na Tytoniowej mają być zlikwidowane. MZDiK chce, aby wybrana w przetargu firma usunęła szyny i położyła na brakującym kawałku ulicy nawierzchnię asfaltową. Na oferty czeka do 14 października tego roku.

Źródło: Małgorzata Rusek, Gazeta Wyborcza Radom





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

KOSZTY SAMOCHODOWEGO SZALEŃSTWA
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |