English Fran�ais Deutsch Espanol Italiano Russkij


ZAMIAST 1000 SŁÓW



ZŁOTE MYŚLI oraz OBIETNICE RADOMSKICH URZĘDNIKÓW

"...Dopiero niedawno został uzupełniony - mówi Tatiana Bujanowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Ścieżka przy nowej Maratońskiej ma powstać jeszcze tego lata [2006]..."
Źródło: Gazeta Wyborcza 5 VII 2006

DROGI ROWEROWE W RADOMIU






Aktualności

2024-10-06

Jest przetarg na likwidację torowisk przez które przewracali się rowerzyści.



MZDiK szuka wykonawcy, który usunie nieczynne torowiska z ulicy Tytoniowej i Mazowieckiego. To tam często dochodziło do wywrotek rowerzystów

- Czekamy na oferty, mamy nadzieję, że tak, jak deklarowały władze miasta, torowiska uda się usunąć do końca tego roku. Wszystko zależy od wyniku przetargu - mówi Dawid Puton, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Jak przypomina, tory biegnące w poprzek ulicy Tytoniowej i Mazowieckiego to ostatnie dwa nieczynne torowiska w mieście. Są jeszcze tory przecinające ulicę Energetyków czy obwodnicę południową miasta, ale wciąż są w użyciu.

Radom. Torowisko nieczynne od lat, rowerzyści się przewracają

A jak pisaliśmy kilkukrotnie, o demontaż torów na ul. Mazowieckiego (dawna Domagalskiego) od dawna zabiega Bractwo Rowerowe, bo tory okazały się pułapką dla rowerzystów.

- Kąt najazdu rowerem powoduje wywrotki. Było kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tego typu zdarzeń. Często kończą się poważnymi obrażeniami, bo to starcie ze stalą i asfaltem - mówił już dwa lata temu Sebastian Pawłowski z Bractwa Rowerowego.

Rowerzyści zaapelowali wtedy do Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji o usunięcie torów. Post zamieścili na swoim profilu na Facebooku. Zaczęli pod nim wpisywać się ci, dla których przejazd ulicą Mazowieckiego zakończył się gwałtownym kontaktem z asfaltem.

"Delikatnie po opadach deszczu było. Przednie koło złapało szparę między szyną kolejową a betonem. Poleciałem jak złoto. Rozwalone kolano i łokieć. Odkąd pamiętam, ten tor tam był. Najwyższy czas zrobić z tym porządek! Żadna lokomotywa spalinowa tamtędy nie jeździ od 30 lat" - pisał jeden z internautów. Inny opisuje, jak podczas przejazdu przez bocznicę zaklinowało mu się w niej przednie koło: "Wystrzeliło mnie przez kierownicę i pojechałem po mokrej jezdni plecami, zdzierając sobie nieco skóry".

Tory zostaną usunięte bez względu na to, czy uda się ustalić ich właściciela

Bractwo sprawdziło, że torowisko nie istnieje w rejestrze czynnych bocznic kolejowych, a tory, które kiedyś prowadziły do zakładów drzewnych, pozostały już tylko na odcinku jezdni i chodnikach. Zdjęcie szyn powinno być zatem formalnością. Co ciekawe, wniosek rowerzystów poparła policja, a konkretnie wydział ruchu drogowego.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji, adresat wniosku Bractwa Rowerowego, odpowiadał jednak, że sprawa jest skomplikowana. Nie można bowiem ustalić właściciela torowiska i działki. Trudno zatem, co podkreśla MZDiK, decydować o cudzej własności. Sprawa nabrała jednak tempa po interpelacji radnego. Wtedy władze miasta zadeklarowały, że ponieważ tory zagrażają bezpieczeństwu pieszych i rowerzystów, pomimo nieustalenia właściciela bocznicy tory zostaną usunięte do końca tego roku.

Podobnie miała się sprawa z torami na ul. Tytoniowej. Kiedyś używano ich do obsługi zakładów przemysłowych w tym rejonie. Teraz od lat są jedynie przeszkodą na drodze.

- Tyle lat są nieużywane, a my wciąż niszczymy tam samochody - mówił jeden z okolicznych mieszkańców.

Teraz oba torowiska, zarówno to na ul. Mazowieckiego jak i na Tytoniowej mają być zlikwidowane. MZDiK chce, aby wybrana w przetargu firma usunęła szyny i położyła na brakującym kawałku ulicy nawierzchnię asfaltową. Na oferty czeka do 14 października tego roku.

Źródło: Małgorzata Rusek, Gazeta Wyborcza Radom





Książka 'Radom-Jerozolima. Pielgrzymka Bractwa Rowerowego' - już w sprzedaży >>>

Stojaki rowerowe



Znasz miejsce, gdzie warto postawić taki stojak?
Napisz do nas, pomożemy Ci przekonać dyrektora szkoły, banku czy właściciela kawiarni do zainwestowania w takie urządzenie.



Pomoc techniczna, cennik oraz zamówienia:
PPUH CHEMOREMONT sp. z o.o.
ul. Tokarska 3
26-600 Radom
tel. 606 393 718


CZY WIESZ ŻE ...

"ROWER A WYPADKI. NIEBEZPIECZEŃSTWO WYPADKÓW STANOWI JEDYNĄ TEORETYCZNĄ WADĘ ROWERU. JAK TO WYGLĄDA NAPRAWDĘ?"
czytaj więcej »





| bractwo | pisma | wyprawy bractwa | forum | turystyka | przyjazne miejsca | szprychy i linki | stojaki na rowery | kontakt |
| powrót do strony głównej | dodaj do ulubionych |